Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Sobota, 26. září 2020 (11:53) Roman Klemm

Závod F2 v Soči: Schumacherův další krok směrem titulu 2020.

Závod F2 v Soči 2020

Mick Schumacher, syn velkého Michaela, se koncem sezony 2020 nachází ve fantastické formě: Před velkým rivalem i titul mistra (Callum Ilott dojel jen třetí) vyhrál závod formule 2 v Soči a dále tak budoval svůj bodový náskok. Pro Charouz Racing System nemohl závod začít hůře: Jak Piquet, tak i Delétraz museli po hromadné havárii prvního kola s demolovanými vozy k opravě do boxů a dojeli závod mimo bodů.

 

„Jestli budu i po druhé zatáčce ještě první, tak mám nejlepší šance k vítězetví,“ vyzvedl důležitost dobrého startu poleman Yuki Tsunoda. Komentář týmového kolegy od Carlinu, Jehana Daruvaly startujícího z druhé pozice, mu musel dodat na klidu: „Začátkem závodu nebudu dělat žádné hlouposti.“

Když zhasla startovní světla, tak se Japoncova představa o úspěšné sobotě nejdříve splnila a dokázal za sebou udržet rychlého Schumachera. Ind hlouposti nedělal za cenu toho, že před sebe musel pustit právě Němce na voze scuderie Prema. Za nimi se seřadili Ilott (UNI-Virtuosi), Aitken (Campos) a Ghiotto (Hitech).

Dlouho se ale nezávodilo: Na konci první dlouhé rovinky kolidovali Vips, Lundgaard, Drugovich – a hned oba vozy Charouz Racing Systemu. Jak Louis Delétraz, tak i Pedro Piquet museli fasovat nové přídě a na trať se vrátili až na chvostu pole. Jejich záměr, vybojovat v Soči body, tím hned obdržel ránu nožem. Skrumáž zbrzdila i dalšího z favoritů, Shwartzmana.

Talentovaný junior Hondy a Red Bullu, Tsunoda po krátké neutralizaci předvedl výborný re-start, Schumacher ovšem zůstal v jeho těsném závěsu.

 

 

Již v 9. z 28 kol závodu měnila špička pneumatiky a Ilott se díky lepšímu výkonu mechaniků UNI-Virtuosi dokázal posunout před Daruvalu na třetí pozici. Po třetině závodu tedy na nominálně prvních třech místech jezdili borci, kteří mají pro sezonu 2021 nejlepší vyhlídky na kokpit F1: Tsunoda (pojede za Red Bull neo Alpha Tauri?) měl téměř 2sekundový náskok na Schumachera (ten je najisto u Alfy Romeo) a s větším odstupem následoval Ilott (od ledna vedle Schumiho ve druhé Alfě?).

Smolařem této fáze byl znovu Shwartzman, kterého nepovedená zastávka připravila o další pozice. Pedro Piquet se dokázal prokousat kupředu na 14. místo, zatímco Delétrazovi jehož formě „výlet do Le Mans“ minulého víkendu vysloveně neprospěl. Švýcar nedokázal po zpackané kvalifikaci ani v závodě najít konkurenceschopný rytmus a byl jen poslední.

10 kol před cílem zbrzdil Markelov lídra Tsunodu natolik, že Japonec svůj náskok na Schumachera a Ilotta ztratil. A nejen to: O kolo později ho Němec s Britem odsunuli na třetí místo. Právě v této fázi závodu se Piquet s Delétrazem posunuli před Brazilce Samaiu a patřily jim pozice 13 a 16. Krátce před cílem pak oba ještě jednou zavítali do boxů pro svěží obutí a Delétraz, jedouc na posledním místě, „na udobřenou“ alespoň zajel nejrychlejší kolo závodu.

Na špičce ovšem plný počet bodů patřil jednoznačně Schumacherovi. Vstříc mu přišlo i závěrečné zaváhání Ilotta. Brit ztratil v předposledním kole druhé místo vůči Tsunodovi a třetí pozici uhájil Brit před Ghiottem jen o metřík.

Mickova letošní forma podivně připomíná jeho misrovský ročník 2018 ve formuli 3, kdy také začal „zdrženlivě“, jen aby ve druhé polovině sezony jasně dominoval konkurenci (především Dana Ticktuma). Letos byl úvodem také pomalejší, než jeho kolega Shwartzman, který dnes jako 11. neinkasoval ani bodík… „Ano, měli jsme závody, kdy jsme pokulhávali za konkurencí, tým mi ale dokázal postavit vůz, se kterým mohu definitivně vyhrát šampionát,“ shrnul Schumacher.

Za normálních okolností ho ohledně tohoto přesevzetí může pozlobit již jen Ilott – naděje Shwartzmana a Lundgaarda po „ruské nule“ rozhodně klesly.

Němcův další krok směrem titulu uvidíme od 9:55h ve sprintu, do kterého z pole-position vyrazí Číňan Zhou.

 

 

 

Výsledek závodu formule 2 v Soči:

1. Mick Schumacher, Prema

2. Yuki Tsunoda, Carlin

3. Callum Ilott, UNI-Virtuosi

4. Luca Ghiotto, Hitech

5. Jehan Daruvala, Carlin

6. Jack Aitken, Campos

7. Nikita Mazepin, Hitech

8. Guanyu Zhou, Uni-Virtuosi

9. Marcus Armstrong, ART

10. Daniel Ticktum, DAMS

17. Pedro Piquet, Charouz Racing System

18. Louis Delétraz, Charouz Racing System

 

 

Text a foto: Roman Klemm

 

 

Další články