Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Pondělí, 14. března 2016 (11:28) Pavel Jelínek

Zkontrolujte svůj motocykl před první vyjížďkou

Zkontrolujte svůj motocykl před začátkem sezony. Víme, na co se zaměřit

Příchod jarního počasí znamená i začátek motorkářské sezony. A protože váš stroj přes zimu dlouho odpočíval v garáži, měli byste před prvním vyjetím na silnice zkontrolovat jeho stav. Poradíme vám, na co se zaměřit.

1) Pneumatiky

Pneumatiky jsou nejdůležitější věcí, kterou musíte po zimě zkontrolovat. Zaměřte se na:

-       tlak určený výrobcem motocyklu. Nezaměňujte ho za tlak pneumatiky.

-       to, jestli vzorek pneumatiky odpovídá zákonem danému minimu.

-       stáří pneumatiky. Pneumatiky starší než 5 let mohou být nebezpečné.

Pokud chcete zjistit, kdy byla pneumatika vyrobená, podívejte se na její boční stranu. „Najdete tam tzv. DOT kód, jehož poslední čtyři číslice označují týden a rok výroby. Například 4815 znamená, že pneumatika byla vyrobená ve 48. týdnu v roce 2015,“ uvedl Miloš Sochor ze společnosti Okruhari.cz.

 

 

2) Brzdy

Správně fungující brzdy jsou dalším ze základů bezpečné jízdy. Zkontrolujte proto:

opotřebení brzdových destiček,

čistotu pístků, které musí ve třmeni volně chodit,

celkovou čistotu kotoučů,

správnou hladinu brzdové kapaliny jak u přední, tak u zadní brzdy,

odvzdušněnost brzd – páčka brzdy se v žádném případě nesmí dotknout řídítka.

3) Řetěz

Zaměřte se i na čistotu řetězu. „Důkladně ho namažte a řádně napněte podle informací od výrobce vašeho stroje,“ informoval Sochor.

Pokud má motocykl kardanovou hřídel, zkontrolujte také hladinu oleje a případně jej vyměňte.

4) Olej a olejový filtr

Pokud motorka celou zimu stála, je nejlepší před začátkem sezony vyměnit olej a olejový filtr. „Velkou pozornost tomu věnujte, zejména jestli jste parkovali svůj stroj v zimě a vlhku,“ upozornil Sochor.

Měnili jste olej před koncem sezony? Pak určitě zkontrolujte jeho hladinu.

5) Chladicí kapalina

Neopomíjejte ani stav a množství chladicí kapaliny. „Informace, kde hledat ukazatele hladiny kapaliny, najdete v servisním manuálu každé motorky,“ poradil Sochor.

6) Vzduchový filtr

Mírně náročnější na kontrolu je vzduchový filtr, proto se na něj také často zapomíná. Čistý vzduchový filtr je ale základ pro správné spalování a další funkce motoru. A jeho kontrolu zvládnete i jako amatéři. „U většiny motorek stačí zvednout nádrž,“ sdělil Sochor.

 

7) Baterie

Nechali jsme si ji na závěr, ale obvykle je to první věc, která vás po zimě zklame. Udržujte ji proto celou zimu dobitou nebo ji nabijte před začátkem sezony. Pokud už dobít nejde, kupte raději novou. „Poohlédněte se i po nabíječce. Na trhu je několik skvělých, které udrží baterii ve skvělé kondici celé měsíce,“ poradil Sochor.

Doba před začátkem sezony je také ideální na to, abyste motorku pořádně očistili. Zkontrolujte u toho, jestli někde nejsou třeba povolené šroubky nebo matičky. „Všeho byste se měli dotknout. Získáte potom lepší pocit při jízdě a nebudete myslet na případné mechanické problémy,“ uvedl Sochor.

A pokud chcete v nové sezoně zlepšit i kvalitu jízdy, přihlaste se na Okruhové dny na SPZkách. „Pořádáme je 30. června v Mostě, 11. srpna na Masarykově okruhu v Brně a 11. září na Slovakia Ringu u Bratislavy. Necháte si prohlédnout motorku od odborníka, naučíte se základy bezpečné jízdy a projedete se po okruhu,“ uzavřel Sochor.

 

Okruháři.cz

Okruháři.cz pořádají každoročně Okruhové dny na SPZkách. Na této akci učí motorkáře správnou techniku jízdy. Lidé nasbírají mnoho teoretických poznatků, které si poté pod dohledem zkušených instruktorů vyzkouší přímo na závodních okruzích. Čeká je také prohlídka jejich strojů od profesionálních mechaniků a zajímavé workshopy.


PR

 

Fotky

Další články

Komentáře