Dakarská vložka, ztracené pódium i kolize. Lacko se musel na Slovakiaringu výsledkově uskromnit

Po zisku prvního vítězství na Hungaroringu se musel Adam Lacko při třetím podniku letošního ročníku ME tahačů na Slovakiaringu smířit s o něco horšími výsledky. Maximem českého závodníka byla dvě čtvrtá místa. Skousnout musel mimo jiné i kolizi.

Jednu ze čtvrtých pozic si Lacko připsal již v prvním závodě víkendu. V něm z tohoto místa i startoval. Přesto se ale v úvodu propadl o jednu příčku dozadu.

"Steffi Halmová mě přestartovala, ale pak jsem si počkal a čistě ji předjel," říká Lacko. Současně dodává, že první víkendové klání se u něj nezařadilo mezi zrovna nejzáživnější závody. "Bylo to trošku nudné," uvedl.

Ve druhém závodě, na jehož startu došlo k otočení nejlepší osmičky z první jízdy, se Lacko umístil jako šestý. Neměl nouzi o souboje ani o kontakty se soupeři. Druhé sobotní klání v cíli přirovnal k Rallye Dakar.

"To nebyly závody na okruzích, to byla dakarská vložka. Byla místa, kde jsme třeba i pět vteřin nic neviděli a jeli naslepo. Už chápu, proč kluci na Dakaru kvůli prachu raději zpomalí," nechal se slyšet.

Neděle pro Lacka začala lépe než sobota. V kvalfikaci totiž vybojoval třetí místo a na něm se poté držel i v úvodu třetí jízdy. Pak ho ale pokořil Jochen Hahn a opět tak skončil na čtvrté pozici.

"Jochen jako zkušený mazák vyčíhal situaci a na brzdy mi to tam šoupnul," vysekl Lacko poklonu svému německému soupeři, který má na kontě pět titulů evropského šampiona.

Závěrečný závod pak Lackovi přinesl nejhorší výsledek víkendu. Hned v prvním kole se totiž připletl do souboje s Shanem Breretonem a Steffi Halmovou a po kontaktu vycestoval mimo trať. Ze 12. místa, na které se po incidentu propadl, zvládl ve zbytku závodu vyšplhat pouze na osmé.

"Dostal jsem ránu, ani nevím od koho. Roztočila mě a letěl jsem kačírkem. Byl jsem rád, že jsem se odtamtud vyhrabal," popisuje Lacko své potíže v úvodu.

Šťastný víkend nezažil na Slovensku ani druhý jezdec Buggyry Téo Calvet. V prvním závodě měl totiž kolizi s Shanem Breretonem a Josém Rodriguesem, vycestoval z trati a musel s poškozeným tahačem do boxů. Do cíle sice dorazil, ale až na posledním 14. místě. Ve druhém závodě obsadil po problémech s přilnavostí celkové 11. místo. I většinu třetího závodu absolvoval s poškozeným tahačem poté, co měl incident s Rodríguesem a Steffenem Faasem. Přesto ale dokázal bodovat do šampionátu a obsadil desátou příčku. Ani ve čtvrtém závodě, kde byl klasifikován jako třináctý, se mu nevyhnuly potíže.

"V první zatáčce jsem dostal ránu a zničili mi zadní pneumatiku. Dojet s defektem je hodně těžké. Byl to celkově černý víkend, ale musíme se nad to povznést a do Německa pojedeme zase s cílem získat co nejvíc bodů," posteskl si Calvet.

Další závodní víkend letošního ročníku ME tahačů se koná za dva týdny na Nürburgringu. Lacko zůstává v průběžném pořadí na čtvrtém místě. Na kontě má 87 bodů a před ním se nacházejí Norbert Kiss (160 bodů), Sascha Lenz (128 bodů) a Jochen Hahn (115 bodů). Téu Calvetovi patří s dvaceti body 10. příčka. V Promoter´s Cupu se Francouz propadl na třetí příčku. Před ním jsou vedoucí Jamie Anderson a druhý Shane Brereton.

Foto: Buggyra Racing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.