Doubkův pátek: Stříbro a stíhací jízda

Ve španělské Valencii se v pátek uskutečnily první víkendové závody NASCAR Whelen Euro Series. Martin Doubek si z dvojice klání kategorie EuroNASCAR 2 odnesl druhé místo a čtvrtou příčku.

Na okruhu Ricarda Torma ve španělské Valencii vrcholí tento víkend letošní sezona NASCAR Whelen Euro Series. Jak na kategorie EuroNASCAR Pro, tak na EuroNASCAR 2 zde čekají hned čtyři závody. Zatímco první dva budou součástí předposledního podniku ročníku 2020, zbylé dva se uskuteční v rámci finálového klání a budou ohodnoceny dvojnásobným počtem bodů.

Českého jezdce Martina Doubka jsme během předchozích dvou závodních víkendů v belgickém Zolderu a chorvatském Grobniku mohli vidět jak v závodech EuroNASCAR Pro, tak EuroNASCAR 2. Ve Valencii ovšem nastupuje pouze v kategorii EuroNASCAR 2. Tam mu v průběžném pořadí patřilo před startem víkendu sedmé místo.

Španělský závodní víkend zahájil český pilot slibně. Ve čtvrteční kvalifikaci si totiž vyjel pro start úvodního závodu druhou příčku. A v závodě, který byl na programu v pátek dopoledne, pak dokázal tento výsledek zopakovat.

Cesta za dalším druhým místem se ovšem neobešla bez překážek. Po startu Doubek svou výchozí pozici udržel. A brzy bylo jasné, že na nějakou chvíli se o ní nemusí strachovat. Ve druhém kole se totiž na trať vydal zpomalovací vůz, aby mohl být odklizen vůz Giovanniho Trioneho. Ten skončil v kačírku poté, co kolidoval se Simonem Pilatem.

Z prvního pátečního závodu si Martin Doubek odnesl stříbro. Foto: NASCAR Whelen Euro Series

Když ale přišel restart, nastal Doubkův propad. Zprvu se sice zdálo, že pokukuje po první příčce svého týmového kolegy Vittoria Ghirelliho, nakonec se ale nejenže nedostal před něj, ale byl rovněž předjet Nicholasem Risitanem. Vzápětí navíc musel bránit i poslední pódiovou pozici, a to před Alessandrem Brigattim. Tomu již ale nedovolil, aby se před něj dostal.

Doubek ovšem nesložil zbraně a v dalších kolech ukazoval, že bronzový výsledek pro něj není něčím, s čím by se spokojil. Zanedlouho se posunul zpět před Risitana a následně se mu navíc dařilo stahovat i Ghirelliho. V závěru závodu již byl nalepen na jeho zádi a v posledním kole dokonce vyzkoušel útok. Během něj došlo mezi oběma i ke kontaktu. Ghirelli ale odolal a dojel si už pro třetí triumf v řadě v EuroNASCAR 2.

Doubkovi musela stačit druhá pozice. Jednalo se o jeho čtvrté letošní pódium v závodě EuroNASCAR 2. Kromě tohoto výsledku si na konto připsal také dvě vítězství v belgickém Zolderu a rovněž druhé místo z nedělního klání v chorvatském Grobniku. Na cestě za druhou příčkou v prvním závodě valencijského víkendu se musel vypořádat mimo jiné i s deštivými přeháňkami. Nespadlo ale tolik kapek, aby jezdci museli přezout na mokré pneumatiky.

Dobrý výsledek mohl Doubek vyhlížet i před druhým pátečním závodem EuroNASCAR 2. Ten byl na programu odpoledne a jezdci se na jeho roštu seřadili podle nejrychlejších kol z prvního závodu. A jelikož i v tomto žebříčku skončil Doubek druhý, čekal ho další start z první řady, znovu za týmovým kolegou Ghirellim.

Doubkovy naděje na další pódiové umístění ale utrpěly vážnou ránu krátce po startu. V úvodních metrech se sice český pilot udržel na druhém místě, následující zatáčky již ale pro něj tak veselé nebyly. Nejprve byl předjet Alessandrem Brigattim a poté dostal ťukanec od Nicholase Risitana a roztočil se. Po tomto incidentu, za který později Risitano dostal penalizaci průjezdu boxy, se Doubek propadl do spodních pater výsledkové listiny a do druhého kola najížděl až jako osmnáctý.

Ve druhém pátečním závodě musel Martin Doubek získávat zpět ztracené pozice. Foto: NASCAR Whelen Euro Series/Bart Dehaese

Martin se ale nevzdal. V dalších okruzích se úspěšně probíjel kupředu a ve čtvrtém kole již po trati kroužil jako pátý. Pod šachovnicovou vlajkou ale nakonec projížděl na čtvrté příčce. Později totiž využil penalizace do té doby třetího Dylana Derdaeleho, který byl potrestán průjezdem boxy za kontakt se soupeřem.

Závod byl dojet za zpomalovacím vozem. Důvody byly incident mezi Dylanem Derdaelem a Mircem Schultisem a havárie Erica Quintala. Svůj vůz odstavil v té době také Francesco Garisto.

Zítra kategorie EuroNASCAR 2 zahájí finálový podnik sezony. Nejprve ji čeká kvalifikace (13:40) a poté první závod (16:15). Druhá jízda posledního podniku ročníku 2020 odstartuje v neděli v 9:00.

Výsledky prvního pátečního závodu EuroNASCAR 2: 1. Vittorio Ghirelli (Itálie, Hendriks Motorsport, Ford Mustang) 15 kol, 2. Martin Doubek (Česká republika, Hendriks Motorsport, Ford Mustang) +0,384, 3. Nicholas Risitano (Itálie, Solaris Motorsport by CAAL Racing, Chevrolet Camaro) +7,542.

Výsledky druhého pátečního závodu EuroNASCAR 2: 1. Vittorio Ghirelli (Itálie, Hendriks Motorsport, Ford Mustang) 15 kol, 2. Alessandro Brigatti (Itálie, FEED Vict Racing, Chevrolet Camaro) +1,071, 3. Tobias Dauenhauer (Německo, Hendriks Motorsport, Ford Mustang) +1,742… 4. Martin Doubek (Česká republika, Hendriks Motorsport, Ford Mustang) +5,831.

Průběžné pořadí EuroNASCAR 2: 1. Vittorio Ghirelli (Itálie, Hendriks Motorsport, Ford Mustang) 293 bodů, 2. Tobias Dauenhauer (Německo, Hendriks Motorsport, Ford Mustang) 267 bodů, 3. Alessandro Brigatti (Itálie, FEED Vict Racing, Chevrolet Camaro) 255 bodů… 5. Martin Doubek (Česká republika, Hendriks Motorsport, Ford Mustang) 224 bodů.

Titulní fotografie: NASCAR Whelen Euro Series/Stéphane Azemard