Doufám, že elektromobily zvýší zájem o rallyekros, říká trojnásobný mistr světa Kristoffersson

Ve španělské Barceloně o víkendu startuje nová sezona mistrovství světa v rallyekrosu. Ve startovním poli ani letos nebude chybět Johan Kristoffersson. Švéd se pokusí navázat na své tituly z let 2017, 2018 a 2020 a stát se počtvrté šampionem. Ještě před startem prvního letošního závodního víkendu si ale našel čas a poskytl exkluzivní rozhovor pro náš portál.

Letošní sezona mistrovství světa v rallyekrosu startuje už během nadcházejícího víkendu v Barceloně. Jak se těšíte?

Ano, těším se. Mám za sebou pár testovacích dnů. Samozřejmě bych jich raději absolvoval více. Že pojedu, bylo potvrzeno docela pozdě. Neměli jsme tedy mnoho času na přípravu. Nicméně si ale myslím, že jsme dobře připraveni. Tým toto auto už pár let používá, takže ho velmi dobře zná a ani pro mě není rallyekros ničím novým. Při testování jsme se snažili být co nejefektivnější. Moc se těším, že to konečně začne, byla to docela dlouhá přestávka. Bude to zábava.

Pro letošní sezonu jste změnil tým. Budete závodit pro stáj KYB EKS JC. Jak se vám zatím u týmu líbí?

Spoustu lidí z týmu znám. Už pár let jsem proti nim závodil, takže jsme se v paddocku potkali mnohokrát. Navíc jsem často bojoval s Audi a s Mattiasem (Mattias Ekström, mistr světa v rallyekrosu z roku 2016 a majitel stáje KYB EKS JC – pozn. red.). Toho znám už od roku 1999, kdy závodil za tým mého otce v STCC. JC (šéf týmu Joel Christoffersson – pozn. red.) je mladý a velice motivovaný týmový šéf, který chce uspět. Do sezony vstupují jako úřadující šampioni mezi týmy a chtějí titul obhájit. Během testů jsme si velice rychle sedli a velmi rychle jsme si porozuměli.

Jak oni, tak i já máme spoustu zkušeností. Musíme to zkrátka všechno poskládat dohromady, vyložit všechny karty na stůl, nemít žádné tajnosti a zkrátka se společně pokusit podat ten nejlepší výkon. Zatím se mi s nimi spolupracuje velmi dobře.

Loni Kristoffersson bojoval proti Ekströmovi o titul, letos pojede za jeho tým. Foto: FIA World Rallycross Championship

Jak už jsme nakousli, letos budete závodit s Audi. Poprvé ve své rallyekrosové kariéře tedy usednete do auta jiné značky než Volkswagen. Jak si na tento vůz zvykáte?

Bude to něco nového. Na autě najdeme pár specifických věcí, které nejsou úplně stejné. Filozofie vozu ale stejná je. V některých věcech je to hodně podobné továrnímu Polu, se kterým jsem závodil předtím. Při prvních testovacích dnech zkoušíte nějaké úpravy. Když ale máte na testování tak málo času, soustředíte se zejména na to, co během závodního víkendu používat. Zkrátka se snažíte poznávat auto, udělat pár změn, abyste věděli, co to způsobí a co dělat během závodního víkendu.

To auto se mi líbí. Samozřejmě chvíli potrvá, než se do toho všeho dostanu. Všechno je pro mě nové. Je docela snadné se naučit, jaká tlačítka používat a tak dále, když absolvujete testovací den nebo když si sednete v dílně. Když jste ale plní adrenalinu a chcete udělat nějakou změnu, musíte to udělat instinktivně, protože nemáte čas nad tím přemýšlet. Snažím se hodně trénovat, abych byl co nejvíce připravený.

Johan Kristoffersson dosud v rallyekrosu závodil pouze s vozy značky Volkswagen. Foto: Johan Kristoffersson/Facebook

Kteří jezdci podle vás letos budou největšími hrozbami v boji o titul?

Těžko říct. Ale jezdci, kteří už tady jsou nějaký ten rok jako například Grönholm nebo Hansen, budou určitě velice silní. Vždy se ale objeví někdo víceméně nový, kdo jezdecky vyroste. Jsem si proto jistý, že to bude mnohem rozmanitější a nebude to jenom o těch jezdcích, které jsem jmenoval. Ale uvidíme. Já se do toho pokusím dát všechno a odvést společně s týmem co nejlepší výkon. To jediné můžeme ovlivnit. Budeme se na to tedy soustředit a uvidíme, kde skončíme.

Kromě rallyekrosové scény vás letos můžeme vídat i v šampionátu Extreme E, tedy v závodech elektrických SUV vozů. Zde tvoříte spolu s Molly Taylorovou posádku stáje Rosberg X Racing a po úvodních dvou podnicích vedete průběžné pořadí. Šéfem týmu je mistr světa formule 1 z roku 2016 Nico Rosberg. Jak se vám s další hvězdou motorsportu spolupracuje?

Je velmi motivovaný. Snaží se tým tlačit dopředu, protože chce, aby uspěl a chce to dělat co nejlépe. Jako šéf je také hodně praktický. Hodně se angažuje a snaží se nám předat všechny své zkušenosti, které má. Na prvních dvou podnicích byl přítomen a hodně se zapojoval. Spolupráci s Nicem si hodně užívám. Ale není to jenom o práci. Mezi závody je to velice pohodový člověk. Spolupracuje se mi s ním dobře. I Molly ale odvedla při prvních dvou podnicích velmi dobrou práci a v obou jsme dokázali vyhrát. Takže jsem velice spokojen.

Spolupráci s Nicem Rosbergem v Extreme E si Johan Kristoffersson pochvaluje. Foto: Nico Rosberg/Facebook

Také rallyekrosový světový šampionát přejde od roku 2022 na elektromobily. Co si o této změně myslíte? A může nějak ovlivnit vaše další působení v šampionátu?

Uvidíme, co to přinese. Já už s elektrickým vozem závodím v Extreme E, takže to pro mě nebude velký rozdíl. Doufám, že se díky tomu začne o rallyekros zajímat více partnerů, aby bylo pro automobilky a další partnery snazší do šampionátu vstoupit. Pokud se k šampionátu připojí, tak jeho úroveň poroste a tím pádem přijdou i ti nejlepší jezdci, protože šampionát bude atraktivnější.

Atraktivní šampionát s těmi nejlepšími jezdci je rozhodně něco, na co se fanoušci budou chtít koukat, ať už budou mít rádi elektriku nebo ne. Skuteční fandové rallyekrosu, kteří mají rádi jeho formát a podívanou, kterou přináší, si to rozhodně budou užívat. Doufám v to. Rallyekros je totiž fantastický sport, který si zaslouží dobrou platformu a spoustu dobrých jezdců. Bez velkých týmů, investorů a partnerů ale ty nejlepší jezdce nenalákáme a pak ty závody nebudou takové.

Během své kariéry jste si zazávodil i na okruzích. Mimo jiné jste se stal trojnásobným šampionem skandinávského Porsche Carrera Cupu, dva tituly jste získal také ve skandinávském šampionátu v závodech cestovních vozů STCC a vyhrál jste i seriál Superstars International Championship. Za zmínku určitě stojí také celkové páté místo ve WTCR ze sezony 2019. Neměl byste například v budoucnu zájem se do WTCR vrátit?

Pro rok 2019 jsem se rozhodl nezávodit v rallyekrosu a jel jsem WTCR s Volkswagenem za tým Sébastien Loeb Racing. Začátek sezony byl pro nás tehdy obtížný a ve skutečnosti jsme moc konkurenceschopní nebyli. Nakonec jsme ale byli schopni pár závodů vyhrát. Na vodě jsme byli celkem silní.

Jestli bych se chtěl do WTCR v budoucnu vrátit? Kdo ví.  Nejdůležitější pro mě je, abych vítězil, ať je to rallyekros, WTCR, Extreme E nebo třeba rallye. Chci být konkurenceschopný a závodit za týmy, kde budu moci bojovat o tituly a o vítězství, na kategorii nezáleží. Ale pokud by se v budoucnu naskytla možnost vrátit se do WTCR, bylo by to určitě zajímavé.

Chuť vítězství poznal Johan Kristoffersson mimo jiné i ve WTCR. Foto: Johan Kristoffersson/Facebook

Zkušenosti máte i s rallye. Mimo jiné jste se už zúčastnil i pár podniků WRC. Jak to tedy vidíte s rallye do budoucna? Nelákalo by vás vstoupit do WRC nastálo?

Rallye si hodně užívám. Je to obrovská výzva. Tomu, co ti nejlepší jezdci s vozem dokážou, se nedá porozumět. S rallye jsem začal, abych se stal lepším rallyekrosařem. Chtěl jsem být komplexnější. Vždy pro mě bylo důležité vyzkoušet si různé vozy a různé kategorie, abych mohl zkušenosti z rallye a rallyekrosu využít na okruzích a naopak. Vždy se snažím jezdit co nejvíce.

Rallye je něco, co si užívám. V kategoriích WRC 2 a WRC 3 už jsem si připsal pár pódiových umístění. To je skvělý úspěch, ale k tomu, abych se stal stálým jezdcem, bych musel mít mnohem více najeto a mít mnohem více zkušeností. Kdyby tu byla možnost stát se jezdcem například nějakého vývojového programu, bylo by to rozhodně zajímavé, ale myslím si, že nemám s rallye tolik zkušeností, abych se do takové pozice dostal.

Rallye je pro mě spíše něčím, čemu se věnuji v zimě a když mám čas, aby se ze mě stal lepší jezdec. Kdybych už na začátku své kariéry věděl, jak moc mě bude rallye bavit, určitě bych se na to soustředil více, protože jako jezdec se zde můžete obrovským způsobem ovlivnit výsledek. Tento sport si užívám, ale myslím si, že už je pro mě trochu pozdě.

V rallyeovém mistrovství světa se Johan Kristoffersson ukázal i letos při Arktické rallye ve Finsku. Foto: Johan Kristoffersson/Facebook

Existují ještě nějaké další šampionáty nebo závody, které byste si v budoucnu rád vyzkoušel?

Nevím. Uvidíme, co se v budoucnu stane. Otestoval jsem spoustu aut. Nikdy jsem například neusedl do formulového monopostu, což je ale pochopitelné, neboť se svými 192 centimetry bych se do něj nevešel. Ani závody dragsterů jsem si nikdy nevyzkoušel, to by také bylo super. Není tu ale žádná jiná série, po které bych toužil nějak zvlášť. V podstatě můžu jezdit kdekoli a všechno pro mě může být zajímavé, pokud budu mít možnost závodit s dobrým týmem a bojovat o vítězství a tituly.

Úvodní foto: FIA World Rallycross Championship

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.