DTM startuje nejdůležitější sezonu historie. Značka: Jde o přežití

Šampionát kdysi přezdívaný "formule 1 se střechou" se musel vzdát své ojedinělé koncepce a přizpůsobit se světu, kde se i na závodění šetří.

Ještě začátkem loňského roku to vypadalo, že zásnuby se Super GT se ladně přehoupnou do manželstvím o jedněch pravidlech pro speciály v Německu i Japonsku. Jenže přišla koronavirová krize. To znamenalo nejen výrazný zásah do sportovních kalendářů, ale hlavně do rozpočtu týmů a jejich sponzorů. Šéf  DTM Gerhard Berger tak stál před nezáviděníhodným dilematem.

Nakonec ho vyřešil šalamounsky. Seriálu sice zůstal původní název Deutsche Tourenwagen Masters, tedy Německé mistrovství cestovních vozů, ale definitně opustil svět "plechovek". DTM totiž přijalo celosvětový etalon sportovních vozů, technické regule aut GT3. Tím se uvolnila možnost pro start vozů nejméně deseti značek místo dua Audi a BMW, které zbylo loni.

Záchrana, která přišla o hodině dvanácté, má však nepominutelná ale. Šampionát přišel o svoji výjimečnost a dostal se do přímé konkurence hned několika rivalů. Především musí doma soupeřit s ADAC GT Masters, tedy doposud monopolním německým podnikem vozů GT3.

Další, celoevropskou, konkurencí je zaběhaný seriál GT World Challenge Europe (dříve známý jako  Blancpain GT Series) zahrnující pod sebou sprinty i vytrvalostní závody. No a celosvětové zde máme Intercontinental GT Challenge.

Berger se snažil nějak obejít to, že třída GT3 je vázána na SRO Motorsports Group a zkoušel pravidla "gététrojek" trochu vylepšit, Ale s nápadem nehradit letmý start pevným narazil u všech výrobců. Nikdo v dnešní turbulentní době neměl zájem jen speciálně pro DTM vyvíjet nové spojky. Změnil se i dodavatel pneumatik. Korejská společnost Hankook předčasně ukončila kontrakt a nahradil ji Michelin.

 Výrazně se proměnil také startovní rošt. Ke značkám Audi a BMW přibyl navrátilec Mercedes-Benz a vedle něj také Ferrari, Lamborghini a McLaren. Z osmi loňských týmů zbyly jen dva: Abt Sportsline, Team Rosberg (oba Audi). Vrátil se Mücke Motorsport, který už v DTM působil mezi roky 2005 až 2016. Změna regulí nalákala řadu týmů se zkušeností s GT3 v čele s německým ROWE Racing (BMW) a italskou AF Corse (Ferrari).

Co se týče jezdeckého složené, i to je pestrá směsice. Obhájce loňského prvenství René Rast vyměnil DTM za formuli E, odešel také expilot F1 Robert Kubica. Místo Poláka se objeví jiný bývalý jezdec ze světa Grand Prix Alexander Albon. Thajský pilot bude ale vzhledem ke svým povinnostem záložního pilota Red Bullu v některých podnicích chybět, nahradí ho Novozélanďan Nick Cassidy. Zkušenosti z F1mají také Timo Glock a Christian Klien.

Startovní listina DTM 2021

Č. jezdec tým vůz
3 Kelvin van der Linde ABT Sportsline Audi R8 LMS
4 Maximilian Götz Mercedes-AMG Team HRT Mercedes-AMG GT3
5 Vincent Abril Mercedes-AMG Team HRT Mercedes-AMG GT3
8 Daniel Juncadella Mercedes-AMG Team GruppeM Racing Mercedes-AMG GT3
9 Mike Rockenfeller ABT Sportsline Audi R8 LMS
10 Esteban Muth T3 Motorsport Lamborghini Huracán GT3 Evo
11 Marco Wittmann Walkenhorst Motorsport BMW M6 GT3
12 Dev Gore Team Rosberg Audi R8 LMS
15 Christian Klien JP Motorsport McLaren 720S GT3
16 Timo Glock ROWE Racing BMW M6 GT3
18 Gary Paffett Mercedes-AMG Team Mücke Motorsport Mercedes-AMG GT3
22 Lucas Auer Mercedes-AMG Team WINWARD Mercedes-AMG GT3
23 Alex Albon Alpha Tauri AF Corse Ferrari 488 GT3 Evo
26 Esmee Hawkeyová T3 Motorsport Lamborghini Huracán GT3 Evo
30 Liam Lawson Red Bull AF Corse Ferrari 488 GT3 Evo
31 Sheldon van der Linde ROWE Racing BMW M6 GT3
36 Arjun Maini Mercedes-AMG Team GetSpeed Mercedes-AMG GT3
37 Nick Cassidy Alpha Tauri AF Corse Ferrari 488 GT3 Evo
51 Nico Müller Team Rosberg Audi R8 LMS
57 Philip Ellis Mercedes-AMG Team WINWARD Mercedes-AMG GT3
99 Sophia Flörschová ABT Sportsline Audi R8 LMS

Tradicí seriálu zůstává mix závodů na německých i evropských okruzích, letos v plánovaném poměru 4:4. Nejistý je ale kvůli opatřením proti šíření covidu-19 termín na legendárním Norisringu v ulicích Norimberku. Každý závod bude mít podle ustálené tradice dvě bodované jízdy, v sobotu a v neděli.

Kalendář DTM 2021

Datum okruh stát
19. a 20. 6. Monza Itálie
24. a 25. 7. Lausitzring Německo
7. a 8. 8. Zolder Belgie
21. a 22. 8. Nürburgring Německo
4. a 5. 9. Red Bull Ring Rakousko
18. a 19. 9. Assen Nizozemsko
2. a 3. 10. Hockenheimring Německo
? Norisring Německo

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.