V Le Mans startuje vytrvalostní sezona motorek. Z českého tria myslí nejvýše Hanika

Čtyřiadvacetihodinovkou v Le Mans na okruhu Bugatti začne v sobotu v poledne letošní roční světového šampionátu ve vytrvalostních závodech motocyklů (FIM EWC). Mezi největší favority patří tým YART, jehož členem je Karel Hanika,

Právě tovární tým Yamahy vybojoval v Le Mans podruhé za sebou pole position. Značnou měrou se o něj postaral právě Hanika, který je jedničkou stáje a také bojoval v části kvalifikace pro elitní "modré" závodníky.

Zde byl ze všech nejrychlejší a položil tak jedne ze základních kamenů k následnému zisku pole position tria Hanika - Marvin Fritz - Niccolo Canepa. Co je pro následný závod důležitější ještě víc než získaných pět bodů, je fakt, že všichni tři se drželi v časem kolem 1:36. To je signál vynikajícího tempa.

"Z naší dosavadní práce jsem šťastný. V trénincích i kvalifikaci jsme ukázali výborné tempo a díky pole position máme prvních pět bodů do hodnocení šampionátu. Musíme se dál soustředit na závod, protože nás čekají vysoké teploty. To bude výzva pro jezdce i pneumatiky Bridgestone. Ale my se zaměříme hlavně na sebe, pojedeme kolo za kolem a doufejme, že na konci závodu budeme na dobrém místě," prohlásil 25letý Hanika po kvalifikaci.

Bývalý účastník světového šampionátu silničních motocyklů není jediným Čechem, který se v sobotu v poledne vydá na start závodu v Le Mans. 39letý veterán Michal Filla usedne na Yamahu polského Wójcik Racing Teamu. V jejím sedle se bude střídat s dalším veteránem Markem Szkopkem a Florentem Tourném. Toto trio si na startovním roštu vybojovalo 13. místo.

O šest příček dál se objeví Kawasaki v barvách Teamu Bolliger Switzerland. Jeho kombinézu v Le Mans oblékne také Ondřej Ježek. Ten je sice kmenovým pilotem stáje ERC Endurance Ducati, ale u Bolligeru nahrazuje jednoho jeho poraněného motorkáře. Nebude to poprvé, se stájí i její japonskou motorkou má zkušenosti už loni z Portugalska.

Po technických problémech se ale tato trojice postaví na startu až na 19. slot. "Ve čtvrtek nás trápilo palivové čerpadlo. Závadu jsme vyřešili ve večerním tréninku a v druhé kvalifikaci v pátek jsme se posunuli dopředu. Ve čtyřiadvacetihodinovce není kvalifikace úplně podstatná. Zajíce budeme počítat až v neděli ve 12 hodin," filozofuje Ježek před startem.

Víkendový závod v Le Mans pořádaný pod názvem 24 Heures Motos je prvním podnikem čtyřdílné sezony. Seriál FIM WEC by měl pokračovat 17. července podnikem na 12 hodin v Portimau, 18. a 19. září opět ve Francii legendárním podnikem Bol d'Or a završit šampionát by měla osmihodinovka v japonské Suzuce.

Foto: Yamaha Racing a Mateusz Jagielski

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.