Foto: Legendární škodovácké modely Felicia a Octavia slaví 65 let

Dvojice slavných modelů Škoda, Octavia a Felicia, oslavila 65. výročí od svého debutu na autosalonu v Ženevě a Lipsku v březnu 1959.

Oba modely, které představují významné milníky v historii značky, byly v té době představeny jako modernizované verze – Octavia jako uzavřený sedan a Felicia jako atraktivní kabriolet.

Octavia, odvozená z latinského slova pro číslovku "osm", byla osmým modelem vyrobeným mladoboleslavskou automobilkou od roku 1945. Představovala završení předchozí řady vozů s páteřovým rámem a nezávislým zavěšením předních kol. Octavia byla vybavena čtyřválcovými motory a nabízela vylepšenou přední nápravu s vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, což bylo významným technickým pokrokem oproti předchozím modelům.

Felicia, která nesla jméno odvozené z latinského slova pro štěstí "felicitas", navázala na svého předchůdce, model Škoda 450. Vyráběla se jako kabriolet a byla určena především pro exportní trhy. Její představení v New Yorku v dubnu 1959 zaznamenalo velký zájem, což jí pomohlo dosáhnout výrobního počtu téměř 15 tisíc kusů až do roku 1964.

V moderní éře značky Škoda byly oba modely znovu uvedeny na trh s významnými úpravami. Novodobá Škoda Octavia byla poprvé představena v roce 1996 a stala se nejprodávanějším modelem automobilky, což jí umožnilo dosáhnout celkového prodeje přes sedm milionů kusů ve čtyřech generacích.  Felicia byla znovu představena v roce 1994 jako nástupce modelu Škoda Favorit a nabídla výrazné zlepšení včetně možnosti vybavení airbagy a ABS.

Foto: Škoda Auto

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.