Galáš opouštěl Monzu se smíšenými pocity. Barcelona bude kvůli závaží těžká, uvědomuje si

V sobotu druhé místo, v neděli pouze 13. příčka a nespokojenost s počínáním sportovních komisařů. Pro Jáchyma Galáše byl předposlední podnik letošního ročníku TCR Europe v italské Monze hořkosladký. Český jezdec si navíc uvědomuje, že při posledním podniku v Barceloně ho nečeká nic jednoduchého.

Do nedělního závodu, který se na rozdíl od sobotního konal už na suchu, vyrážel Galáš kvůli otočení nejrychlejší desítky z kvalifikace jako osmý. Místo stíhací jízdy a posunu nahoru si ovšem v cíli pohrošil. Dojel totiž až jako třináctý.

V cíli se český jezdec zlobil na sportovní komisaře. Nelíbilo se mu totiž, jakým způsobem bylo posuzováno překračování traťových limitů. Právě to Galášovi závod hodně zkomplikovalo.

"Jel jsem, jak by se mělo jet a podařilo se mi předjet pár aut. Všichni mě ale poté předjeli zpátky díky tomu, že si v úvodní šikaně zkrátili trať. Úplně nejvíce mě ale naštvalo, že to komisaři netrestali. Jel jsem čistě, většina si ale zkracovala v úvodní šikaně dráhu a já kvůli tomu ztratil pět pozic. Dva jezdci sice potrestáni byli, dopouštělo se toho ale mnohem více jezdců. Ty penalizace navíc byly směšné a vůbec neodpovídaly získané výhodě. Byl jsem naštvaný, takto by to být nemělo," zlobil se Galáš.

Jedním z jezdců, kteří dostali pět sekund za zkracování trati, byl i Nicola Baldan. Zejména nad jeho případem zůstával Galášovi rozum stát.

"Po startu byl hned za mnou, to znamená, že bojoval o deváté místo. Pak ale střihnul šikanu a díky tomu se dostal až na třetí pozici. V cíli mu sice byl udělen trest pěti sekund, propadl se ale jen na čtvrté místo. Pořád tak na tom vydělal," dodává český jezdec.

Třinácté místo ze druhé jízdy zkomplikovalo Galášovu situaci v průběžném pořadí. Ze sedmé pozice, na kterou vyskočil po sobotním stříbru, se totiž propadl na osmou. Sedmý John Filippi má sice jen o bod více, vidina šestého místa se ale českému mladíkovi vzdálila. Tuto pozici drží výše zmíněný Nicola Baldan a Galáš na něj ztrácí 20 bodů.

Barcelona bude složitá

Do konce letošní sezony TCR Europe nyní zbývá už jen jeden podnik. O víkendu 14.-16. října ho bude hostit španělská Barcelona. Z loňská má Galáš na tento okruh příjemné vzpomínky. Ještě se starším modelem Hyundai i30 totiž dorazil do cíle druhého víkendového závodu jako šestý, což byl jeho druhý nejlepší výsledek v loňské sezoně. Před letošním závodním víkendem na tomto okruhu je ale optimistický o trochu méně.

"Pokud jde o profil trati, tak si Barcelonu užívám. Kvůli třetímu místu v kvalifikaci ale budu mít dost velké závaží. O to více mě štve druhý závod v Monze, protože právě v něm jsem potřeboval nahnat body. V Barceloně už to bude těžké," je realistou.

Přesná výše kompenzačního závaží, které Galáš v Barceloně poveze, teprve bude potvrzena.

Foto: TCR Europe

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.