Osm bývalých vítězů a pět šampionů IndyCar. Začíná horečná příprava na Indy 500

Počínaje úterkem začaly přípravy na 108. ročník závodu Indianapolis 500. Fanoušci se opět mohou těšit na hvězdné obsazení, které zahrnuje osm bývalých vítězů a pět šampionů série IndyCar.

Letos se o 33 startovních míst v „Největší závodní podívané“ utká 34 účastníků. Série tréninků odstartuje v úterý a víkend bude ve znamení kvalifikace. Veškeré dění  na legendárním 2,5mílovém oválu směřuje k velkému závodnímu dni v neděli 26. května, kdy v podvečer našeho času bude legendární závod odstartován.

Loni v květnu své první vítězství v Indy 500 získal Josef Newgarden, kdy se musel až do samotného závěru potýkat s vítězem z roku 2022 Marcusem Ericssonem. Závěrečný sprint na jedno kolo způsobilo pozdní přerušení závodu. Newgardenovo vítězství znamenalo 19. triumf týmu Penske v Indy 500, což je rekord tohoto klání.

Mezi bývalými vítězi, kteří se ucházejí o místo v letošním závodě, je i legendární Helio Castroneves, který Indy 500 vyhrál čtyřikrát (2001, 2002, 2009, 2021). Brazilec, kterému je už 49 let, by se mohl stát nejstarším vítězem v historii. Letošním triumfem by tak překonal Ala Unsera, který vyhrál ve 47 letech. „Ještě jsem neskončil,“ prohlásil Castroneves sebevědomě. „Další vítězství by bylo historické nejen pro mě, ale i pro celý sport.“

Vrací se také dvojnásobný vítěz Takuma Sató (2017, 2020) a šampioni Scott Dixon (2008), Ryan Hunter-Reay (2014), Alexander Rossi (2016) a Will Power (2018). Dosavadní rekord v počtu bývalých vítězů na startu Indy 5000 činí 10. Stalo se tak v roce 1992, kdy startovali A.J. Foyt, Al Unser, Rick Mears, Bobby Rahal, Danny Sullivan, Tom Sneva, Mario Andretti, Gordon Johncock, Johnny Rutherford a Emerson Fittipaldi. Letošní počet osmi je ale velmi blízko.

Newgarden usiluje o to, aby se stal prvním obhájcem Borg-Warnerovy trofeje od doby, kdy se to v letech 2001-2002 podařilo Castronevesovi. Tento počin by mu navíc vynesl prémii 440 000 dolarů od společnosti BorgWarner, po níž se trofej Indy 500 jmenuje. „Vyhrát jednou byl sen,“ poznamenal Newgarden. „Ale dokázat to dvakrát za sebou by bylo více než neuvěřitelné.“

Konkurence je silná, protože tu je hned pět celkových vítězů IndyCar: Dixon, Hunter-Reay, Newgarden, úřadující šampion Alex Palou a Power. Kromě toho se šampion NASCAR Cup Series z roku 2021 Kyle Larson pokusí o „double“ během Memorial Day, kdy se ve stejný den zúčastní závodů IndyCar Indianapolis 500 a NASCAR Coca-Cola 600 na okruhu Charlotte Motor Speedway. Naváže tak na Johna Andrettiho, Tonyho Stewarta, Robbyho Gordona a Kurta Busche. Ten byl zatím poslední, kdo se o to v roce 2014 pokusil.

Larson je mezi sedmi jezdci, kteří se letos ucházejí o ocenění pro nejlepšího nováčka. Vedle něj to jsou také Marcus Armstrong, Tom Blomqvist, Linus Lundqvist, Christian Rasmussen, Nolan Siegel a Kyffin Simpson. „Je to čest startovat v Indy 500,“ řekl Larson. „Skloubit dva velké závody ve stejný den je výzva, kterou s radostí přijímám.“

108. ročník Indy 500 startuje v neděli 26. května. „Letošní ročník slibuje jeden z nejnapínavějších v nedávné době,“ řekl generální ředitel IndyCar Mark Miles. „S tak talentovaným startovním polem se můžeme těšit na fantastický závod.“

Startovní listina kvalifikace Indy 500 ZDE

Foto: Penske Entertainment / Amber Pietz

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.