Vozíčkář Llovera má za sebou devátý Dakar, letos jel ve Fordu od týmu Fesh Fesh

46. ročník Rallye Dakar dokončil také andorský pilot a vozíčkář Albert Lloverave Fordu ostravského týmu Fesh Fesh.

Ostravský tým Fesh Fesh do náročné rallye nastoupil se dvěma kamiony, dokončit se ale podařilo pouze andorrskému jezdci Albertu Lloverovi, jehož posádku tvořila navigátorka Margot Lloberaová a mechanik Marc Torres ve speciálu Ford Cargo EVO I se startovním číslem 619. Kvůli nedojetí dvou etap do konce museli čerpat tzv. žolíka. Ten umožňuje posádkám po nějakém problému v závodě pokračovat, ale už nejsou oficiálně klasifikováni.

„To, že Albert, který je od svých 18 let na invalidním vozíku, absolvoval téměř 8 500 km napříč Saúdskou Arábií, je neskutečný úspěch. Z celkového startovního pole 47 kamionů dokončilo závod v oficiální klasifikaci pouze 11, na tom je vidět, jak moc těžké to bylo,“ uvedl šéf ostravského týmu Fesh Fesh Tomáš Vrátný. „Před Albertem smekáme, stejně tak jako přede všemi, komu se letos podařilo dokončit. Protože projet tím peklem, které letos organizátoři na jezdce nachystali, je vítězství samo o sobě.“

„Tohle byl můj devátý Dakar, šest jsem jich absolvoval v kamionu a z toho čtyři s týmem Fesh Fesh. Tento ročník byl bezkonkurenčně nejtěžší a nebýt zázemí tohoto skvělého Fesh Fesh týmu, nevím, jak bych si s tím poradil,“ říká 56letý Albert Llovera, který má kamion Ford Cargo upraven tak, aby k jeho ovládání mohl používat pouze ruce.

„Moc mi letos pomohla také moje posádka. Margot byla výborná v navigaci a Marc se mnou hodně sledoval trasu. Technických problémů naštěstí moc nebylo, kamion byl na závod bezvadně připravený,“ chválil Llovera svoji posádku i celý tým Fesh Fesh.

Druhým vozidlem, které bylo za Fesh Fesh nasazeno do soutěže, byla Tatra Jamal se startovním číslem 613 s litevskou posádkou Vaidotas Paškevičius, Albert Veliamovič a Gytis Gaspariunas. Vozidlo ale na konci třetí etapy začalo mít problémy s chlazením a došlo ke ztrátě chladící kapaliny. Posádka se snažila dostat závodní speciál ven z dun, ale došlo při tom k zadření motoru a to byl bohužel konec v soutěži.

„I to se na rallye stává, netěší mě to, ale to je život,“ prohlásil Vrátný. „Naši mechanici to auto dostávali z dun prakticky 3 dny, vytáhnout ho ve finále pomohly 2 asistenční kamiony, které poskytl organizátor, takže naštěstí si naši Tatrovku odvezeme zpět a na dílně ji dáme dohromady.“

S podporou týmu Fesh Fesh se soutěže účastnil motorkář Libor Podmol, který v kategorii „male moto“ dokončil Dakar na čtvrtém  místě. Tomáš Vrátný se s posádkou Bartlomiej Boba a Jaromír Martinec letošní Rallye Dakar nezúčastnil ze zdravotních důvodů. Loňský rok ale byl pro ně úspěšný. Na Rallye Dakar 2023 dokončili závod na 9. místě a navíc se jeho trio stalo vicemistry světa v dálkových rallye.

Zdroj: Tým Fesh Fesh

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.