Po stresujícím konci pódiová radost. Jerman ve Šternberku upevnil bronz bronzem

Třetí místo v rámci skupiny 2 mistrovství republiky a posílení pozice v průběžném pořadí. Letošní ročník Ecce Homo ve Šternberku skončil pro Martina Jermana dalším pódiovým úspěchem. Zkušenému jezdci ale daly pořádně zabrat vrtochy počasí.

"Byl to opravdu složitý závod. Neustále se měnily podmínky. Nejdříve zapršelo, pak trať uschla a takto to bylo pořád dokola, situaci navíc komplikovala častá zdržení. Člověk často ani nevěděl, jaké pneumatiky má nasadit," přibližuje jezdec stáje Liqui Moly Racing náročnost šternberského víkendu.

Na legendární český podnik, který je kromě republikového mistrovství také součástí evropského šampionátu, přijížděl Jerman s obavami. Předpověď počasí totiž hlásila déšť jak na sobotní tréninky, tak na nedělní závod. Při první jízdě by ale za mokro byl nakonec rád.

"Ráno zapršelo a tak jsme nazuli mokré pneumatiky. Jenomže poté jsme kvůli různým přerušením čekali na startu asi hodinu a mezitím už trať uschla. Tím pádem jsme vyjeli na dráhu s nevhodným obutím a zajeli tak špatný čas. Kromě toho jsme si gumy zničili," kroutil hlavou Jerman, jehož čas v hodnotě 3:39,13 přesto stačil na třetí pozici.

Stejné umístění připadlo 65letému závodníkovi i při druhém pokusu. Tentokrát už se jelo na mokru a Jerman zajel čas v hodnotě 3:43,60. Tím zpečetil svůj bronzový výsledek.

I při závěrečném pokusu dala Jermanovi 7 800 metrů dlouhá trať pořádně zabrat. "Dráha sice byla z velké většiny mokrá, i tak se ale na ní nacházela jedna suchá část," popisuje Jerman a přiznává, že v závěru ho jeho Lamborghini Huracán GT3 pozlobilo. "Mokré gumy se postupně ohřály a nahoře už jsem to skoro nemohl udržet. To bylo celkem stresující," dodává.

Na stupně vítězů se letos Jerman podíval počtvrté. První dva úspěchy si připsal v dubnu při úvodním podniku seriálu Maverick Hill Climb Czech na Automotodromu Brno, kde zaznamenal dvě druhá místa v rámci třídy E1+3000/2WD. Mezi nejlepší tři se probojoval i na Ústecké 21, kde byl v sobotu třetím nejrychlejším účastníkem skupiny 2.

Bronz ve Šternberku pomohl Jermanovi posílit celkové třetí místo. Před ním totiž skončili pouze Marek Rybníček s Richardem Meixnerem, kteří se v šampionátu nacházejí před ním. Momentálně má Jerman k dobru sedm bodů na svého nejbližšího pronásledovatele Zdeňka Kmínka.

Při Ecce Homo Jerman bodoval i do mistrovství Evropy. Zde obsadil ve skupině 2 šesté místo. Vylepšil tak svůj výsledek z prvního letošního startu. Na rakouském Rechbergu si v závěru dubna připsal devátou příčku.

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.