Odchod legendy: zemřel závodník, kterému unikl titul v F1 o jediný bod

Svět F1 přišel o další legendu: zemřel Argentinec Carlos Reutemann, vítěz dvanácti závodů F1 a vicemistr světa 1981. Tehdy mu v boji s Nelsonem Piquetem unikl titul mistra světa o jediný bod.

Zprávu o smrti legendárního závodníka zveřejnila ve středu jeho dcera Cora. Podle informací argentinských médií byl Reutemann už měsíc hospitalizovaný v rodném Santa Fe kvůli krvácení do zažívacího traktu. V posledních dnech  se stav devětasedmdesátiletého závodníka zhoršil. 

Reutemann v F1 zažil zlatou éru sedmdesátých let. V nejprestižnější soutěži světa strávil jedenáct sezon, během kterých vystřídal kokpity formulí Brabham, Ferrai, Lotus a Williams. Startoval ve 144 velkých cenách, ve třetině z nich stál na stupních vítězů a dvanáct závodů vyhrál. Nejvíc vítězství nasbíral v sezoně 1974. Tři triumfy za volantem monopostu Brabham-Ford mu tehdy ale stačily jen na celkové šesté místo.

Nejúspěšnější sezonou pro něj byl rok 1981 u Williamsu, kdy s Nelsonem Piquetem bojoval o titul mistra světa až do posledního závodu. V Las Vegas dojel nakonec na osmém místě a na pátého Piqueta tak ztratil klíčové body.

Další rok odjel jen dvě Grand Prix. Kvůli konfliktu o Falklandské ostrovy, kdy argentinská armáda 2. dubna 1982 napadla britské území, nebyla přítomnsot rodáka ze Santa Fé ve Williamsu vhodná.

Reutemann příležitostně jezdil i rallye, dlouhá desetiletí byl jediným jezdcem F1 v historii, který dokázal v souběžné sezoně bodovat v F1 i ve světové soutěži rallye. Až v roce 2010 se k němu přidal Kimi Räikkönen.

Reutemann se po ukončení závodnické kariéry dal na politickou dráhu, v rodném Santa Fé ležícím několik set kilometrů proti proudu řeky Paraná od Buenos Aires byl dvakrát zvolen starostou, stal se senátorem a před deseti roky zvažoval prezidentskou kandidaturu. 

Foto: Williams F1 Racing A Scuderia Ferrari

Fotogalerie