V sobotu startuje Oldtimer Express, vytrvalostní jízda veteránů míří do Atén

V sobotu před Národním technickém muzeem v Praze slavnostně odstartuje vytrvalostní jízda českých veteránů mířící do Atén.

Startovat se bude ráno mezi, přičemž slavnostní start prvního vozu je naplánován na 7:30. Časný start absolvují posádky z důvodu délky první etapy, která měří skoro 600 km a končí u rakouského jezera Wörthersee.

Diváci se vedle přehlídky krásných strojů mohou těšit i na setkání s hvězdami ankety Zlatý volant jako je pětinásobný vítěz 24 hodin Le Mans a jezdec formule 1 Emanuele Pirro, čerstvá držitelka Ceny Elišky Junkové česko-slovenská závodnice Katarína Kývalová, nebo Gregorio Lavilla, bývalý motocyklový závodník a šéf světového šampionátu superbiků.

„Máme přichystané ještě jedno překvapení v podobě vzácné osobnosti, která přijde pozdravit posádky i diváky na start. Jeho jméno, ale zatím nemohu prozradit,“ láká na start hlavní organizátor Oldtimer Expressu Josef Zajíček.

Na fanoušky na startu budou čekat i soutěže o hodnotné ceny. Mohou vyhrát například vstupenky na MS superbiků na mosteckém autodromu (jede se 19. až 21. července), nebo tankovací kartu s kreditem 10 000 Kč od společnosti Orlen, která je jedním hlavních partnerů akce.

Oldtimer Express je vytrvalostní jízda českých veteránů, která během pěti dnů překoná skoro 2500 km a doputuje až do Atén. V sobotu ráno budou na startu více než čtyři desítky historických vozů a fanoušci jsou srdečně zváni, aby se přišli podívat a podpořit posádky.

Na pestré startovní listině najdete například vzácný kabriolet BMW 327 z roku 1941, se kterým jede Josef Zajíček, zakladatel a duchovní otec Oldtimer Expressu. Vedle početného zastoupení vozů BMW bude na startu například i Aston Martin 15/98 z roku 1937, nebo o rok mladší Praga Piccolo. Své zastoupení mají ve startovním poli samozřejmě také české Tatry a škodovky. Vedle několika Porsche, Jaguarů a Mercedesů pak bude startovat Ferrari, ale i jeden Trabant a mnoho dalších krásných vozů.

Účastníky Oldtimer Expressu čeká nabitých pět etap, které je provedou rakouskými a slovinskými Alpami, jadranským pobřežím, Černou Horou, Albánií a nakonec Řeckem. Připraveno je několik zajímavých zastávek. Jednou z nich bude soutěžní jízda pravidelnosti na závodním okruhu Grobnik v chorvatské Rijece.

Závěrečnou pátou etapu posádky zakončí v Aténách na starověkém stadionu Panathinaiko. Velkolepý stadion postavený v roce 556 př. n. l. z bílého mramoru se stal v roce 1896 dějištěm I. novodobých olympijských her a pojme až 80 000 lidí. V Aténách závod vyvrcholí slavnostním vyhlášením a společným galavečerem.

Zdroj: Oldtimer Express

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.