Ouředníček dostane nejnovější Hilux. Na Dakar s ním chce poprvé v roce 2024

Zpátky do akce, a to s novým autem. Tomáše Ouředníčka budeme v roce 2023 vídat na scéně dálkových rallye s nejnovějším továrním speciálem Toyoty s názvem Hilux GR T1+. Zatímco v roce 2023 je v plánu Maroko Desert Challenge a poté vybrané starty v šampionátech FIA, pro sezonu 2024 návrat na Dakar a celé mistrovství světa.

„Jsem nesmírně šťastný. Dostat se do továrního vozu je snem každého jezdce. Na tom, abychom získali možnost usednout do továrního auta, jsme tvrdě pracovali dlouhou dobu. Je to pro nás velká odměna za naše výkony i vytrvalost. Určitě nám pomohlo i naše týmové motto „nikdy to nevzdám“, které stále odhodlaně plníme,“ má Ouředníček radost z pořízení nového vozu.

V získání nového auta pomohla Ouředníčkovi i podpora Toyoty Česká republika. Než bylo rozhodnuto, že brněnský jezdec auto dostane, přišel na řadu náročný schvalovací proces.

Momentálně je vůz na cestě z jihoafrických dílen Toyota Gazoo Racingu. Mechanici stáje už absolvovali i první praktické školení, aby vyhověli přísným servisním procesům. Ouředníčkův vůz bude mít stejnou koncepci jako auto, se kterým letos v lednu dokázal na Dakaru triumfovat Násir al-Attíja.

Dakar až za rok

První závody s novým Hiluxem absolvují Ouředníček a jeho spolujezdec David Křípal příští rok. Nejprve se uskuteční start na Maroko Desert Challenge, kterou dvojice v roce 2017 vyhrála za volantem vozu Ford Ranger. Na programu budou i vybrané podniky mistrovství světa, světového poháru FIA i mistrovství Evropy FIA. Všemu bude předcházet intenzivní trénink ve Španělsku a afrických dunách.

Co se týče Rallye Dakar, na tu se Ouředníček chystá vrátit až v lednu roku 2024. I o nadcházejícím ročníku ale uvažoval.

„Chvíli to vypadalo, že bychom mohli stihnout i start Rallye Dakar 2023. Jednání a celý schvalovací proces se však protáhly natolik, že to nakonec není z logistických důvodů možné,“ vysvětluje Ouředníček.

V roce 2024 ale Ouředníček nepojede pouze Dakar. V plánu má i kompletní mistrovství světa v dálkových rallye.

V roce 2024 se Ouředníček objeví na Dakaru už podeváté. Své první tři starty absolvoval v letech 2009, 2010 a 2012, tehdy ale ještě jako spolujezdec Miroslava Zapletala. Zatímco v prvních dvou případech startovali v kategorii automobilů, ve třetím s kamionem. V letech 2016, 2018, 2019, 2020 a 2021 už seděl za volantem.

Nejlepšího výsledku dosáhl Ouředníček v roce 2019. Tehdy obsadil s Fordem Raptor 17. příčku. V roce 2016 dojel s Hummerem H3 Evo 46. a v letech 2018 a 2020 bral 33., respektive 35. místo. Jeho dosud poslední start se odehrál v roce 2021 se starším modelem Toyota Hilux a skončil 42. příčkou.

Ouředníčkovu dakarskou kariéru přibrzdila v srpnu roku 2021 nepříjemná havárie při soutěži Hungarian Baja. Za tu mohla technická závada a vůz Toyota Hilux při ní utrpěl nemalá poškození, kvůli kterým nebylo možné Rallye Dakar 2022 stihnout.

Foto: Ultimate Dakar

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.