Podpatky na plynu se v Maroku kutálely, dámy se utkaly s extrémními podmínkami

Dámská posádka Lenka Hlavatá - Gabriela Budínová má za sebou velký závodní debut, Na Morocco Desert Challenge poznala tvrdost světa dálkových soutěžích,

České závodnice se vydaly na trať s číslem 282 v kategorii T4 ´v bugině Can-Am s technickou podporou holandského týmu QFF Racing. Se závodním strojem se měly možnost poprvé seznámit až v Maroku při shakedownu. „Vilda II. byl hodně podobný jako náš tréninkový Vilda I., ovšem jako nejnovější verze ve FIA úpravě South Racing v mnoha ohledech lepší, takže jsem se rychle sžili,“ uvedla Hlavatá.

Po prologu, do kterého startovaly z 82. místa z celkových 105 účastníků v kategorii SSV, se Holky z kanclu posunuly na 50. příčku. „Další dvě etapy, které byly extra dlouhé, plné kamení a neuvěřitelného množství prachu, jsme zvládly jen s pár defekty pneumatik, a měly jsme ambice atakovat první třicítku,“ přiblížila Budínová, která v minulosti na motorce absolvovala řadu dálkových rallye, včetně Dakaru.

Ve čtvrté etapě však českou posádku zastavila nehoda. „Trochu jsme se prolétly a udělaly pět kotrmelců. Obě jsme naštěstí vyvázly v pořádku, jen potlučené. Technika to ale odnesla o poznání hůř, a tak jsme musely ze závodu odstoupit,“ vysvětlila Hlavatá. Jen o 40 km dál ukázala poušť svou vpravdě nemilosrdnou tvář. Nešťastná srážka dvou SSV stála život profesionálního navigátora, patnáctinásobného účastníka a dvojnásobného vítěze Rallye Dakar, Francouze Laurenta Lichtleuchtera.

Hned druhý den zasáhla tragédie znovu. Na celkové vyčerpání a dehydrataci zemřel zkušený nizozemský motorkář Bram van der Wouden. Následující etapa byla pro motorkáře zrušena zcela, pro ostatní účastníky zkrácena z 343 km na 160 km. Stejně tak předposlední etapu se organizátor z důvodu extrémních teplotních podmínek rozhodl zkrátit a vynechat dvě ze tří dunovišť, která na závodníky původně čekala.

„Letošní ročník Morocco Desert Challenge byl z hlediska rychlosti, teplot přesahujících 50 ⁰C a neprodyšného prachu opravdu extrémní výzvou, která prověřila schopnosti a odolnost naprosto všech, od organizačního a servisních týmů, přes mediky až po samotné závodníky,“ dodala pilotka Hlavatá, která je zároveň autorkou projektu a manažerkou týmu Podpatky na plynu, s tím, že jí účast na Morocco Desert Challenge přinesla mnoho poznání a cenných zkušeností, které jistě zúročínejen v dalších podnicích.

Zdroj: Podpatky na plynu

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.