Dakar nakonec bez „podpatků“. Hlavatá s Budínovou odkládají svou premiéru o rok

Bez první ryze české posádky se bude muset obejít nadcházející ročník Rallye Dakar. Lenka Hlavatá s Gabrielou Budínovou se totiž na poslední chvíli rozhodly svou premiéru v kategorii side-by-side odsunout na ročník 2024. Dvojici se nepodařilo sehnat dostatečný rozpočet.

„Znamenalo by to slevit z kvality zážitku pro naše fanoušky a partnery, což jsme nechtěly,“ vysvětluje Hlavatá.

„Ať už se jedná o soukromé plány, podnikání nebo jakýkoli projekt, k cílevědomosti a tvrdé práci vždy potřebujete také kapku štěstí. A ta naše kapka byla letos jinde zapotřebí víc. Do poslední chvíle jsme věřily, že se náš sen podaří naplnit. Doslova v poslední minutě jsme se spolu s Gábi ale rozhodly aktuální ročník Rallye Dakar neabsolvovat. Příklad, který chceme dávat, je především o poctivém a zodpovědném přístupu. Plnění snů má přinášet radost, ne že se bude dít za každou cenu, na úkor něčeho nebo někoho jiného,“ dodává.

V kategorii side-by-side měla letos dvojice, která si přezdívá „holky z kanclu“, startovat s vozem značky Can-Am. Jejich tým měl nést název Podpatky na plynu.

Lenka Hlavatá se měla ve stáji zhostit i role manažerky. S touto pozicí má bohaté zkušenosti. V civilním životě totiž působí jako výkonná ředitelka české poradenské skupiny HPCG. Je rovněž zakladatelkou ocenění Český Goodwill, kterému se přezdívá „firmové Oscary“. Ani v motorsportu ale Hlavatá není nová. Už má totiž zkušenosti s amatérskými rallyeovými soutěžemi. Kromě toho jsme ji mohli vídat i v závodech do vrchu.

Pro navigátorku Gabrielu Budínovou by v lednu nešlo o první dakarské vystoupení. V roce 2018 a 2019 totiž do soutěže nastoupila jako účastnice kategorie motocyklů, tehdy ještě pod dívčím jménem Novotná. Zatímco v roce 2018 si po pádu zlomila klíční kost a do cíle nedojela, o rok později obsadila 70. pozici. Živí se jako koučka a překladatelka z anglického a francouzského jazyka.

Do třetice všeho dobrého

Zrušení účasti v nadcházejícím ročníku Rallye Dakar ovšem neznamená, že se Hlavatá s Budínovou vzdávají svého snu kompletně. Budou totiž pokračovat v přípravě a jejich cílem je absolvovat dakarskou premiéru v roce 2024.

„Evidentně je důležité k message našeho projektu „když o tom dokážeš snít, dokážeš to i udělat“ v tuto chvíli doplnit „nebojte se neúspěchu a nevzdávejte se hned, když něco nevyjde podle vašich představ“. Poprvé nás v roce 2020 zastavil covid, podruhé letos válka a její důsledky. Tak snad do třetice všeho dobrého,“ věří Hlavatá.

Foto: Podpatky na plynu

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.