Pořadatele Valašky soukolí podivné doby nesemlelo, soutěž bude

„A přece se točí!“ mohou zvolat čeští rallyoví fanoušci před víkendovým startem domácího šampionátu. Osud 39. ročníku Kowax Valašská Rally ValMez byl ale kvůli mimořádné situace plynoucí z koronavirových omezení pořádně nahnutý. Pro pořadatele nebylo vůbec snadné se vyhnout všem nástrahám.

Nejdřív Jaromír Tomaštík s celým realizačním týmem nabízel Autoklubu přesun na letní termín, k tomu ale z Opetalovy ulice nedostali posvěcení. Tak si pořadatelé vyběhali na příslušných úřadech všechna povolení a Valaška měla zelenou. Sice bez diváků a s povinnými PCR testy pro všechny závodníky, členy týmů, činovníky a komisaře, ale může se závodit.

Autoklub se k soutěži postavil tak trochu ve stylu Chytré Horákyně. Jen tři dny poté, co pořadatelé Valašky oznámili, že mají v kapse klíčové povolen se na webu Autoklubu objevila zpráva pod titulkem „Autoklub ČR nedoporučuje konání sportovních podniků za současného stavu“. Ale den na to se na týchž oficiálních stránkách objevila v rámci jiné zprávy pozitivní větička „Konání této akce (Valašské rallye) podporuje také Autoklub České republiky.“

Škodě Motorsport dubnový termín vadí

Přímo odmítavě se k Kowax Valašská Rally ValMez postavila Škoda Motorsport. Po zrušení továrního týmu nemá Mladá Boleslav v českém šampionátu oficiální zastoupení, podporuje ale osm dealerskcýh posádek s Fabií Rally2, Jsou to piloti Jan Kopecký, Filip Mareš, Jan Černý, Miroslav Jakeš, Adam Březík, Dominik Stříteský, Věroslav Cvrček a David Tomek.

Minulý týden se Mladoboleslavští proti soutěži razantně vymezili. „Milujeme motorsport už 120 let a nikdy nepřestaneme. Nicméně právě teď není vhodná doba na to, abychom se věnovali všemu, co máme rádi. Desítky zdravotníků a stovky pořadatelů, mezi nimiž musejí být i hasiči a policisté, mají aktuálně jinou a důležitější práci, než je zajištění automobilové soutěže. Vyzýváme proto pořadatele Valašské rallye, Autoklub ČR i další zainteresované instituce k posunutí tohoto sportovního podniku na jiný termín,“ stojí v prohlášení Škody Motorsport s tím, že všem svým podporovaným posádkám doporučuje, aby soutěž vynechaly.

Absolutorium si zaslouží gesto Škody Auto, že nemocnici ve Valašském Meziříčí věnuje milion korun v podobě materiální podpory. Nelze se ale ubránit podezření, že i škodovka uplatnila taktiku ne nepodobnou té Autoklubu ČR. Zkrátka oficiálně dala od závodu ruce pryč - přece jen je to velká korporace, která se musí chovat "zodpovědně", ale jelikož formálně nemá po zrušení továrního týmu na jezdce a auta vliv, mohli se jezdci rozhodnout sami. A ti se - světe div se - rozhodli jednomyslně. Na Valašku se přihlásili a chtějí startovat. Zdá se, že zdravý rozum nakonec zvítězí i v temných koronačasech. Jen se zatím musí trochu schovávat za kulisami politické korektnosti a preventivního alibismu.

Ilustrační foto: Radek Vičík