Porsche Cayenne GTS útočí na city svojí dynamikou

Porsche rozšiřuje svou modelovou řadu Cayenne, která byla v roce 2023 komplexně přepracována, o nové, dynamické modely GTS.

SUV a kupé kombinují výkonný motor V8 twin-turbo o výkonu 368 kW (500 k) a stejně výkonné podvozkové systémy s každodenní praktičností, výraznými designovými prvky a rozšířenou standardní výbavou.

Zkratka GTS u Porsche znamená Gran Turismo Sport – v praxi to znamená extra dávku dynamiky a zároveň schopnosti jízdy na dlouhé vzdálenosti. V jádru je Cayenne jak vysoce výkonný sportovní vůz, tak terénní SUV. U modelů GTS se však tato rovnováha tradičně posunula směrem k lepším jízdním vlastnostem. S výkonným systémem pohonu, precizním vyladěním a exkluzivním designem zůstává nový Cayenne GTS věrný tomuto principu a zároveň se hodí pro každodenní použití.

Precizně vybroušený podvozek specifický pro GTS a o 10 milimetrů nižší světlá výška znamenají vzrušující vývoj pro Cayenne GTS. Když se na věc podíváme trochu hlouběji, vůz je nyní standardně vybaven adaptivním vzduchovým odpružením, včetně Porsche Active Suspension Management (PASM) a Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus). Všechny komponenty podvozku a řídicí systémy, jako je Porsche Traction Management (PTM) a volitelný Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC), jsou speciálně navrženy pro optimální výkon na silnici.

Technologie dvouventilových tlumičů GTS nabízí působivou odezvu a dvoukomorové vzduchové odpružení dodává vozu vysoce dynamickou tuhost a současně zajišťuje pohodlí řidiče. Uložení přední nápravy modelů Cayenne GTS pochází z Cayenne Turbo GT (nenabízí se v Evropě). Ve srovnání s ostatními modely Cayenne zvyšuje negativní odklon kol o 0,58 stupně. Výsledkem je pozoruhodně agilní průjezd zatáčkou a výjimečná dynamika a ovladatelnost.

Kromě precizně odladěného podvozku je dalším důležitým prvkem Cayenne GTS charismatický osmiválec. 4,0litrový twin-turbo V8, vyvinutý společností Porsche a vyráběný v Zuffenhausenu, prošel rozsáhlou technickou revizí. To vedlo ke zvýšení účinnosti a výraznému zvýšení výkonu: motor nyní produkuje výkon 368 kW (500 k), což je nárůst o 30 kW (40 k) ve srovnání s předchozím modelem. Maximální točivý moment je nyní 660 Nm, což je nárůst o 40 Nm. Přepracovaná osmistupňová převodovka Tiptronic S znatelně zlepšuje jízdní výkon díky kratší době odezvy a řazení v režimech Sport a Sport Plus.

V celku tyto vlastnosti dodávají sportovnímu SUV skutečně pozoruhodný výkon. Nový Cayenne GTS zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Maximální rychlost je 275 km/h. Další technickou inovací je, že rozvodovka pro Porsche Traction Management (PTM) s pohonem všech kol je vybavena nezávislým okruhem vodního chlazení. Tato technologie je také převzata z vysoce výkonného modelu Turbo GT.

Všechny modely GTS od Porsche jsou rozpoznatelné díky jejich jedinečnému sportovnímu designu. U Cayenne GTS to zahrnuje černé nápisy „GTS“ na bocích a zádi vozu, speciální přední část s většími otvory pro přívod chladicího vzduchu, tmavě tónované světlomety a zadní světla a červené brzdové třmeny. Dodržení této DNA klasického designu dává vozu okamžitě rozpoznatelný vzhled Porsche, ale s několika inovacemi.

Bodykit karoserie, jako jsou boční prahy, přední dekory, lišty bočních oken a nástavce podběhů kol, které jsou součástí standardního paketu Sport Design, jsou nyní dodávány v lesklé černé barvě. U předchozích modelů GTS byly některé z těchto dílů karoserie v barvě karoserie. Naproti tomu koncovky sportovního výfukového systému, které byly dříve v černé barvě, jsou nyní vyvedeny v tmavě bronzovém tónu. Pro další vylepšení designového portfolia modelů Porsche GTS jsou zde nasazena 21palcová kola v designu RS Spyder, která jsou vyvedena v antracitově šedé barvě.

Interiér Cayenne GTS je standardně vybaven vyhřívaným sportovním volantem GT. Kvalitní materiál Race-Tex najdete také po celém voze. Látka připomínající semiš pokrývá stropnici, loketní opěrky a výplně dveří a také středové panely sportovních sedadel nastavitelných v osmi směrech. Jejich bočnice byly dále zvýšeny, aby nabízely ještě lepší oporu v zatáčkách. Porsche nabízí také dva alternativní pakety interiéru v barvách Carmine Red nebo Slate Grey Neo (nedostupné od začátku výroby a specifické pro GTS).

Nové modely GTS těží z nedávné komplexní aktualizace Cayenne, která zahrnuje nové Porsche Driver Experience se zakřiveným digitálním přístrojovým štítem ve standardní výbavě a volitelným displejem pro spolujezdce. Kromě paketu Sport Design, tmavě tónovaných HD Matrix LED světlometů a vzduchového odpružení je model vybaven také systémem prostorového zvuku Bose a ambientním osvětlením.
Cayenne GTS Coupé také standardně obsahuje pevnou panoramatickou skleněnou střechu a také adaptivní výsuvný zadní spoiler. Dynamický dojem z kupé lze na přání ještě umocnit sportovním výfukovým systémem s centrálně umístěnými koncovkami v tmavém bronzu. To je k dispozici jako součást tří různých lehkých sportovních paketů. Patří mezi ně také lehká střecha a karbonový zadní difuzor a také omezené izolace. V závislosti na výbavě mohou pakety Lightweight snížit hmotnost vozidla až o 25 kilogramů.

Porsche nabízí nový Cayenne GTS jako SUV v Česku za cenu od 3 490 154 Kč a jako SUV Coupé za cenu od 3 580 420 Kč včetně DPH. Oba modely je nyní možné objednat. Dodávky v Evropě začnou v létě 2024.

Zdroj: Porsche Inter Auto CZ

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.