Dakar zůstane soutěží jedné země, znovu účastníky provede Saúdskou Arábií

Do programu Rallye Dakar se ani v roce 2022 nedostane jiná blízkovýchodní země než Saúdská Arábie.

Do programu Rallye Dakar se ani v roce 2022 nedostane jiná blízkovýchodní země než Saúdská Arábie. To je hlavní informace z úterního představení tradiční dálkové soutěže.

Její 44. ročník se pojede od 2. do 14. ledna. Protože lidé z ASO nemohli kvůli koronavirovým restrikcích zatím moc pídit po nových trasách, je trať Dakaru do značné míry orientační. Jednou z mála jistot je místo startu v Háilu, cíl v Džiddě a fakt, že volný den se bude odehrávat v saúdskoarabském hlavním městě Rijádu.

Vzhledem k celosvětovému boji proti emisím CO2 myslí organizátoři také na alternativní pohony. V kategorii automobilů se proto objeví nová třída T1-E pro elektromobily. Mezi náklaďáky má být mnohem víc hybridů než doposud. To vše se koná s výhledem, že od roku 2030 budou na Dakaru povoleny jen alternativní pohonné jednotky.

Velkou popularitu si získala letošní novinka "Dakar Classic". Pro milovníky aut 4x4 z 90. a 90. let bude k dispozici dvojnásobný počet startovních čísel a také možnost volby náročnější trati.

Další bližší podrobnosti ASO slibuje vyjevit už během blížící se Andaluzské rallye. Kompletní plán etap zveřejní až koncem listopadu.

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.