Přišel konečně rok „věčně druhého“? Neuville vypálil na Rallye Monte Carlo rybník Toyotě

Novou sezonu rallyeového mistrovství světa zahájil vítězstvím Thierry Neuville. Belgický jezdec ve službách Hyundai zdolal na Rallye Monte Carlo po vyrovnaném souboji dvojici Toyoty Sébastiena Ogiera s Elfynem Evansem a dal jasně najevo, že stříbro už mu letos stačit nebude.

„Nemám slov. Tento víkend byl zkrátka skvělý. Tým odváděl opravdu velmi dobrou práci. Myslím si, že je to poprvé, co jsme pod Cyrilovým vedením (šéf týmu Cyril Abiteboul – pozn. red.) fungovali takto dobře. Byli jsme králové víkendu,“ radoval se pětinásobný vicemistr světa.

Ačkoli v cíli vystoupal na nejvyšší stupeň Neuville, zpočátku to byli jezdci Toyoty, kdo určoval krok. Po vítězství v obou čtvrtečních erzetách totiž po prvním dni kraloval Elfyn Evans, za kterým Neuville na druhém místě zaostával o 15,1 sekundy. Po pátku pro něj byla první pozice ještě vzdálenější, a to mimo jiné i kvůli hodinám, které ho potkaly. Na Evanse ztrácel 16,1 sekundy a také se propadl na třetí místo. Ze stříbrné příčky ho odsunul Sébastien Ogier, který se dostal do tempa a na lídra soutěže mu chybělo jenom 4,5 vteřiny.

Od soboty se ale situace začala otáčet v Belgičanův prospěch. Elfyna Evanse omezovaly potíže s hybridem a boj o vítězství se najednou odehrával mezi Neuvillem a Ogierem. Ačkoli byl Francouz urputným soupeřem a dočasně se dokonce objevil ve vedení, na konci dne měl jezdec Hyundai před osminásobným šampionem k dobru 3,3 sekundy.

Tento těsný rozestup sice Neuvillovi před závěrečnými třemi erzetami negarantoval vůbec nic, v neděli ale nenechal nic náhodě. Všechny rychlostní zkoušky vyhrál a v cíli slavil triumf s náskokem 13,5 sekundy před Ogierem. Podle nového bodovacího systému si závodník stáje Hyundai odváží z víkendu maximální možný zisk 30 bodů. Kromě celkového prvenství totiž vyhrál i powerstage a rovněž byl nejrychlejším jezdcem nedělního programu.

Na Rallye Monte Carlo vítězí Neuville podruhé ve své kariéře. Jeho premiérová výhra přišla v roce 2020. Celkově jde o jeho jubilejní 20. triumf ve WRC, kterým v historické tabulce vyrovnává šampiona z roku 1994 Didiera Auriola. S Francouzem se momentálně dělí o osmé místo.

Zdárný začátek Fourmauxova reparátu

Dobrý dojem udělal při Rallye Monte Carlo mimo jiné i Adrien Fourmaux. Francouz se po loňském roce stráveném především ve WRC 2 a britském šampionátu vrací s M-Sportem na plný úvazek do elitní kategorie. Její součástí byl jako stálý účastník již v letech 2021-2022, před dvěma lety ale o sedačku přišel kvůli častým nehodám a chybám. Minimálně po Rallye Monte Carlo se však zdá, že rok v "nižších patrech" byl pro něj poučný.

Letošní Monte se sice zařadilo mezi mírnější, neboť ho neovlivňovalo sněžení a jezdci si tak nemuseli příliš lámat hlavu s volbou pneumatik, místy se ale na tratích rychlostních zkoušek objevil led. Tato nástraha chytla do pasti nejednoho jezdce. Zatímco v pátek vycestovali po uklouznutí z trati šampion z roku 2019 Ott Tänak a Takamoto Kacuta, který tímto výletem ztratil dokonce pět minut, v sobotu stejný problém potkal Andrease Mikkelsena a nováčka Grégoira Munstera. Fourmaux se ale chybám vyhnu la do cíle dorazil jako pátý, čímž vyrovnal svůj dosud nejlepší výsledek.

"Bylo pro nás důležité dojet do cíle. Řekl jsem, že chci být celý rok konzistentní a tady jsem takto začal," pochvaloval si 28letý jezdec po dojezdu.

Zatímco Ott Tänak ztratil po svých pátečních problémech možnost bojovat o stupně vítězů a při svém prvním startu po návratu k Hyundai se musel spokojit se čtvrtým místem, Mikkelsen obsadil šesté místo a Kacuta sedmé. Pro nováčka Munstera skončila sobota kvůli zmíněnému incidentu předčasně a do hry se vrátil až v neděli penalizací. Celkově nakonec skončil až dvacátý. Lucemburčan si ale připsal alespoň jeden bod za sedmé místo v nedělní klasifikaci.

Úspěch Fabie i vítězství Černého

Těsný boj o vítězství neprobíhal pouze v nejvyšší kategorii, ale také ve třídě WRC 2. Zde se o první místo po většinu soutěže přetahovali Nikolaj Grjazin s Citroënem C3 a Pepe López se Škodou Fabia RS. Po celou dobu dobu ovšem číhal s menším odstupem na příležitost Yohan Rossel. Během posledního dne Francouz zatlačil na pilu a nakonec to byl on, kdo se radoval z prvního letošního vítězství. López bral druhou příčku a Grjazin nakonec třetí.

Třída WRC 3 udělala radost českým fanouškům. Vítězství získal Jan Černý. Náš reprezentant porazil s Fordem Fiesta Rally3 o více než deset minut Ghjuvanniho Rossiho. Francouz nastoupil s Renaultem Clio.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.