Organizátoři Rallye Vyškov sloučili dvě erzety do jedné dlouhé. Diváky čeká podívaná na více než stovku posádek

Rallye Vyškov letos vstoupí do svého čtvrtého desetiletí opět v tradičním zářijovém termínu, konkrétně tento pátek a sobotu (Aktualizováno).

Pořadatelé si připravili několik zásadních změn oproti předešlým ročníkům. Tou největší je asi větší vyžití pro fanoušky už v pátek, kdy kromě představení vybraných posádek na Masarykově náměstí ve Vyškově proběhne nově také shakedown. Další z výraznějších novinek je sloučení dvou měřených testů do jednoho. Vznikne tedy nový úsek, který bude téměř dosahovat maximálně povolené délky 15 kilometrů. To bude pravděpodobně rozhodující rychlostní zkouška, která prověří soustředěnost všech posádek.

„Tak dlouhé erzety během jednodenních soutěží nejsou moc zvykem, proto jsme zvědaví, jak se s tím jezdci popasují,“ sdělil nový ředitel Rallye Vyškov Michal Palásek. Právě on je další změnou, když od letošního roku převzal žezlo svého dědy, dlouholetého ředitele Rallye Vyškov Jaromíra Paláska. I on ale dál v organizačním týmu zůstává, takže jde o změnu pouze formální, protože Palásek byl již řadu ročníků jeho zástupce.

„Shakedownem začneme v pátek v 15:30 a následně od 19 hodin proběhne tradiční představení vybraných posádek. V sobotu v devět ráno pak Rallye Vyškov odstartuje a posádky se vydají vstříc třem rychlostním zkouškám dvakrát. Začneme spojenou Ivanovickou bránou s Hlubočanskou, následně se pojede klasická podoba Račické bez zámku a jako třetí bude Podivická, jež prošla určitými změnami. Mezi oběma sekcemi bude půlhodinový servis. Ve tři čtvrtě na tři se ti nejrychlejší objeví na cílové rampě opět na Masarykově náměstí ve Vyškově,“ komentoval Palásek program soutěže.

Rallye Vyškov 2023 je znovu součástí Autoklub Rallyesprint série. Chybět nebude samozřejmě ani Pohár 2+, Rallyesprint série historických automobilů nebo Adam Cup a nově také Toyota Yaris Czech Cup. Vypsán je tradičně i Pohár pořadatele.

„Přestože v některých obcích jsou nové starostky či starostové, navázali jsme na spolupráci z minulých let a za to chceme všem poděkovat. Spokojenost všech je pro nás důležitá, protože chceme spolupracovat i v budoucnu a v neposlední řadě děláme Rallye pro radost fanoušků a také pro propagaci naší krásné krajiny,“ dodal předseda Hanáckého Rallye klubu v AČR Ladislav Petráš.

112 posádek na startu

Na start se postaví celkem 112 soutěžních posádek, z toho 16 dvojic s atraktivními vozy specifikace Rally2 nebo R5. Chybět nebude ani speciál WRC. Jako velký favorit odstartuje Vojtěch Štajf, jenž usiluje se Škodou Fabia R5 o prvenství v Poháru 2+. Adeptem na vítězství bude i Hyundai i20 R5 Martina Vlčka se startovním číslem 2. Trojku na dveřích poveze Rakušan Hermann Neubauer se Škodou Fabia Rally2 Evo. Za volantem Fordu Fiesta RS WRC se představí slovenští bratři Melichárkové.

Diváci ve Vyškově i letos uvidí pestré startovní pole. Mezi dále přihlášenými figuruje např. Karel Trněný s Volkswagenem Polo GTI R5, druhý muž průběžného pořadí Poháru 2+ David Tomek nebo otec a syn Horákovi s dalšími mladoboleslavskými speciály. Nejnovější Škodu Fabia RS Rally2 přiveze David Komárek.

Na Rallye Vyškov dorazila i kompletní špička Rallyesprint série. Napínavé souboje se dají očekávat od Jana Dohnala s Renaultem Clio S1600 a Patrika Rujbra s Oplem Corsa Rally4. Do boje o nejvyšší příčky se určitě budou chtít zapojit i Jaroslav Petráš, Martin Lehký a další. Mezi přihlášenými je dále 8 dvojic v rámci Opel Adam Cupu a 16 historiků.

Zdroj: Hanácký rally klub v AČR

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.