Rybníčkovi to v Albrechticích jelo na suchu i na mokru. Odvezl si jedno absolutní vítězství

Vítězství a třetí místo v celkové klasifikaci mistrovství republiky, dva triumfy ve skupině 2. Pro Marka Rybníčka dopadl předposlední podnik letošního ročníku mistrovství republiky v závodech do vrchu úspěšně. Rodák z Náměště nad Oslavou si zvládl poradit jak se suchými podmínkami, tak s náročnějším deštivým počasím.

"Nemůžu říct nic jiného než to, že jsem maximálně spokojen. Lepších výsledků se za daných podmínek dosáhnout ani nedalo," měl v cíli Rybníček radost.

V sobotu nemohl jezdec stáje Liqui Moly Racing dopadnout lépe. Zvítězil totiž nejen v klasifikaci skupiny 2, ale i v celkovém pořadí mistrovství republiky. Ani v neděli nenašel ve skupině 2 přemožitele. V absolutní klasifikaci z toho tentokrát byla třetí příčka.

Na cestě za těmito výsledky se musel vypořádat i s rozmary počasí: "Zatímco v sobotu dopoledne ještě bylo sucho, pak se hodně rozpršelo a déšť padal až do večera. V neděli zase pršelo do oběda a poté trať začala osychat. Nám se podařilo najít dobré nastavení jak pro mokré podmínky, tak pro sucho. Naše nové pneumatiky zase tak velkou roli nesehrály, protože většinou pršelo. Na poslední dvě nedělní jízdy jsme je ale nasadili a troufnu si říct, že nám k lepšímu výsledku mírně pomohly," hodnotí Rybníček své vystoupení.

Svými dvěma triumfy ve skupině 2 si Rybníček upevnil vedení v průběžném pořadí této klasifikace. Před Martinem Jermanem už nyní vede o 81 bodů. Ještě lépe je na tom v kategorii 1, kde jeho náskok před Jiřím Mičánkem činí už 99 bodů.

Rybníček ale na Albrechtickém kopci nenavýšil pouze vedení v těchto hodonceních. Rovněž se přiblížil k titulu absolutního vicemistra. Na třetího Josefa Hlavinku má nyní k dobru 27 bodů. Navíc se mu podařilo stáhnout na 32 bodů celkového lídra Petra Trnku, který kvůli účasti při podniku mistrovství Evropy ve Švýcarsku chyběl. Na celkový titul už si ovšem zálusk nedělá.

"Za normálních podmínek je nereálné Petra porazit. Jsem tedy realista. Pokud bude v Brně startovat, tak absolutně nemám šanci," přiznává Rybníček.

Rybníčkovo KTM X-Bow GTX je sice o zhruba 150 koní výkonnější než Trnkova Norma M20 FC, má ale o poznání větší hmotnost. Rakouský stroj je totiž o zhruba 600 kilogramů těžší.

Brněnské finále

Letošní sezona mistrovství republiky v závodech do vrchu vyvrcholí o víkendu 14.-15. října. Pojede se na Masarykově okruhu v Brně. Tento závod ovšem nepatří u Rybníčka mezi nejoblíbenější.

"Tento závod mi moc nevyhovuje. Není to totiž klasický závod do vrchu, ale je to spíše okruhový závod. Nijak zvlášť se na něj tedy netěším," vysvětluje.

Je ale možné, že si zazávodí ještě předtím: "Možná si mezi Albrechticemi a Brnem najdeme čas ještě na nějaký jiný závod. Momentálně ale nedokážu říct, jaký by to byl. Všechno se bude odvíjet od toho, jak na tom budeme časově."

Foto: Archiv Marka Rybníčka

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.