Soutěžní premiéra nové Fabie Rally2 skončila triumfem. Mikkelsen vyhrál Lausitz rallye

Ostrá premiéra nové Škody Fabia Rally2 evo vyšla na jedničku. Andreas Mikkelsen proměnil debut na německé Lausitz rallye ve vítězství.

Vůbec první zákaznický vůz Škoda Fabia RS Rally2 opustil haly Škoda Motorsport a putoval do týmu Toksport WRT. Tento německý tým obvykle přihlašuje vozy Škoda do kategorie WRC2 v rámci mistrovství světa v rallye. Nasazení nové generace do své závodní flotily ale naplánoval jako pomyslný rozšířený shadedown na Lausitz rallye, která je jednou z nejnáročnějších šotolinových soutěží ve střední Evropě. A zcela nový vůz Škoda Fabia RS Rally2 na ní nezklamal.

Úřadující mistr světa kategorie WRC2 Mikkelsen se spolujezdcem Torsteinem Eriksenem vyhráli jednodenní soutěž s náskokem více než 20 sekund. „První rallye pro nový vůz Škoda Fabia RS Rally2 je za námi. Andreas s Torsteinem zvítězili a toto vítězství je pro Škoda Motorsport opravdu zaslouženým výsledkem. Chci poděkovat všem členům našeho týmu a všem lidem, kteří nás podporují,“ komentoval Michal Hrabánek, šéf Škoda Motorsport.

Mikkelsen si pochvaloval nově vyvinutý speciál pro skupinu Rally2 z Mladé Boleslavi. „Prožili jsme skvělý den. Škoda Fabia RS Rally2 byla úžasná,“ řekl v cíli spokojený Nor.

„Když jedete rallye, je to vždycky jiné než při testování. Během soutěže jsme udělali několik změn a auto díky nim bylo stále lepší a lepší. Je samozřejmě výjimečné vybojovat vůbec první vítězství pro vůz Škoda Fabia RS Rally2,“ dodal Mikkelsen.

Šéf týmu Toksport WRT Serkan Duru se ale již díval více dopředu: „Na tomto vítězství budeme stavět budoucnost.“

Lausitz rallye, která se počítá jako závěrečný podnik European Rally Trophy (ER), se jela na obslužných komunikacích bývalých nebo dokonce stále aktivních povrchových dolů na hnědé uhlí v blízkosti německo-polských hranic. Vydatné deště ve dnech před startem přinesly spoustu stojaté vody, díky níž byly rychlostní zkoušky extrémně měkké, což mělo za následek vytvoření hlubokých kolejí v průběhu soutěže.

Vozy značky Škoda v ní obsadily čtyři místa v top 5. Za druhým Tomem Kristenssonen s eumístil domácí matador Matthias Kahle. Čtvrtý byl český pilot Adam Březík a pátý Raul Jeets z Estonska.

Foto: Škoda Motorsport

Fotogalerie

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.