Jakub Gurecký zemřel. Talentovaný motocyklový závodník se zabil při tréninku

Největší motocyklový talent současné české okruhové scény zemřel. Jakub Gurecký tragicky zahynul při tréninku na Slovensku. Vítěz loňského Northern Talent Cup měl letos nastoupit do Red Bull Rookies Cup.

Podle informací redakce MotorMix.cz Jakub Gurecký trénoval v uzavřené hale na Slovensku. Osudným se mu stal náraz do pevné překážky. Šestnáctiletý závodník zemřel na místě. 

Jakub Gurecký vyrostl na Masarykově okruhu v tamní minibikové akademii. "Když jsem byl malý, taťka měl v garáži motorku a já jsem také chtěl moc jezdit na motorce. Asi v šesti letech taťka objevil na Masarykově okruhu v Brně Malminibike akademii, ve které jsem začal trénovat na minibiku a časem i závodit. S věkem jsem postupně přecházel na větší motorky, přešel do týmu Brno Circuit JRT a závodil dál," vzpomínal loni v exkluzivním rozhovoru pro náš server.

V uplynulých dvou sezonách byla jeho hlavním programem účast v seriálu Northern Talent Cup, který je určen zejména nadějným mladým závodníkům ze severní a střední Evropy. I zde závodil za juniorský tým Automotodromu Brno, v němž tvořil jezdeckou dvojici s Jonášem Kocourkem. V obou sezonách se dařilo více Gureckému. V sezoně 2020 získal dvě vítězství včetně triumfu při domácím závodě v Brně a celkově obsadil čtvrtou pozici. Loňský ročník pak pro něj nemohl dopadnout lépe. Vyhrál totiž čtyři závody a stal se novým šampionem.

Svými výkony v loňském ročníku Northern Talent Cupu si Gurecký vyjel místo ve startovním poli juniorského seriálu Red Bull Rookies Cup, jehož všechny podniky se konají jako součást doprovodného programu MotoGP. První podnik měl Gurecký odjet o víkendu 23.-24. dubna v Portimau. Zde se od 11. do 13. dubna uskuteční i předsezonní testy. Gurecký měl brzy odcestovat do Španělska a tam pokračovat v přípravě.

Zpráva o Gureckého smrti pochopitelně zasáhla i ostatní závodníky: "Odpočívej v pokoji, kamaráde. Nechce se mi tomu věřit, nemám slov. Upřímnou soustrast rodině a blízkým. Snad jsi na lepším místě. Nezapomeneme," napsal na sociálních sítích loňský účastník španělského šampionátu supersportů a evropského seriálu Moto2 Filip Řeháček.

Lítost vyjádřil mimo jiné i Michal Prokeš. Ten letos spolu s Filipem Novotným převezme po Gureckém a Kocourkovi "štafetu". Budou totiž závodit za tým Masarykova okruhu v Northern Talent Cupu. "Navždy v našich srdcích. Budeš mi strašně chybět," uvedl.

Gurecký se měl letos stát sedmým Čechem v historii Red Bull Rookies Cupu. Před ním v šampionátu působili Lukáš Šembera (2007), Jakub Kornfeil (2008-2009), Tomáš Vavrouš (2010-2011), Karel Hanika (2012-2013), Martin Gbelec (2014-2015) a Filip Salač (2016-2018).

Foto: Brno Circuit Junior Racing Team

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.