Zmarzlik útočí na rekord plochodrážní Grand Prix, čísla ale pro něj nejsou důležitá

Plochodrážní Grand Prix startuje dnes v chorvatském Donji Kraljevci, na dráze se představí šestnáct jezdců z deseti různých zemí.

Mezi nimi je i polská ikona Bartosz Zmarzlik, čtyřnásobný mistr světa, který je připraven překonat rekord všech dob.

Polák nepřetržitě vede pořadí seriálu od 30. dubna 2022 a nyní se dělí s australským velikánem Jasonem Crumpem o 23 vítězství v jednotlivých závodech. Vítězství v Chorvatsku by z něj udělalo absolutního rekordmana.

Při úvahách o svých úspěších a šanci na rekord zůstává Zmarzlik skromný a soustředí se spíše na sport než na své statistiky.

"Mám z toho velkou radost a jsem na to opravdu velmi hrdý. Jason má také 23 triumfů a je to pro mě velké jméno. Vzpomínám si, když jsem byl velmi mladý a sledoval Grand Prix. Vždycky byl velkou hvězdou - spolu s lidmi jako Greg Hancock, Tony Rickardsson a Tomek Gollob. V mých očích je to velký hrdina a teď jsem možná na stejné úrovni. Mám stejný počet vítězství v GP jako Jason. To je důležité, ale já si nezapisuju, kolik mám bodů nebo pódií - o tom spíš mluví ostatní lidé kolem mě."

Navzdory svým předchozím úspěchům si je Zmarzlik dobře vědom silné konkurence, které čelí - jezdci jako švédská hvězda Fredrik Lindgren, který loni skončil druhý, a Slovák Martin Vaculík, světová trojka, míří na mistrovský titul.

Mezi další významné konkurenty patří Australan Jack Holder, který v loňské sezoně udělal výrazný pokrok, a Dán Leon Madsen, který do letošního ročníku vstupuje ve výborné formě.

Na stupně vítězů pomýšlí také britský kontingent ve složení Robert Lambert, Dan Bewley a trojnásobný mistr světa Tai Woffinden, dále Australan Jason Doyle či  mistr Evropy Mikkel Michelsen.

V letošní sestavě je také pět debutantů: Andžejs Ļebedevs se stal vůbec prvním lotyšským pravidelným účastníkem SGP a Kai Huckenbeck prvním německým jezdcem v seriálu od roku 2014, kdy závodil Martin Smolinski.

Dále tu je polské duo Dominik Kubera a Szymon Wozniak a česká naděje Jan Kvěch. Ten je prvním tuzemským zástupcem v Grand Prix od roku 2008, kdy pravidelně bojoval o body Lukáš Dryml.

Tváří v tvář takové konkurenci se Zmarzlikova strategie točí kolem neustálého zlepšování a přizpůsobování.

"Mám velkou radost z toho, co jsem za posledních pět let dokázal, ale vždy se dívám do budoucnosti. Každý rok je jiný a já se s motorkou připravuji jinak. Nyní se cítím připraven na všechno a plně se soustředím na celý seriál. Vždy je důležité soustředit se na to, co v minulé sezoně fungovalo dobře, že musíme dělat totéž,“ míní jezdec.

„Ale motorsport může být někdy každý týden jiný. Je možné, že dosáhnete různých výsledků, protože vše je tak otevřené. Musím najít to, co se mi líbí a co mi vyhovuje. Občas najdu chyby a pracuji na všem, co se týká motorek, mé techniky, ovládání, soustředění a chci vyzkoušet všechno, abych byl co nejlepší,“ dodal 29letý závodník.

Zmarzlik má navíc letos možnost vyrovnat rekord švédské legendy Oveho Fundina, který získal pět titulů mistra světa. Může se tak stát teprve druhým jezdcem v historii, který získá tři tituly mistra světa po sobě, což se před ním podařilo jen novozélandské legendě Ivanu Maugerovi na konci šedesátých let.

Navzdory těmto potenciálním milníkům se Zmarzlik nadále soustředí pouze na svůj výkon: "Je to pro mě velmi zajímavé, ale nechci se k tomu příliš vyjadřovat," řekl.

"Přemýšlím jen o tom, co mohu udělat, abych byl ze dne na den nejlepší. Zítra, až se probudím, budu přemýšlet o tom, co mohu udělat, abych se zlepšil jako člověk i jako jezdec. Na to se soustředím," dodal.

Foto: Warner Bros. Discovery Sports Europe

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.