Poprvé ve F2, hned v nejlepší desítce. Staněk se v Abú Zabí připravuje na přestup do "druhé ligy"

Devátý nejrychlejší čas v celkovém pořadí a třetí místo mezi nováčky. Tak dopadl pro Romana Staňka první testovací den za volantem monopostu F2, který se uskutečnil ve středu v Abú Zabí.

"Jsem spokojen. Bylo sice docela horko, ale byl to dobrý den. Musíme pracovat jak na kvalifikačním tempu, tak na rychlosti v závodním režimu, ale dostáváme se tam, kde chceme být. Udělat ten poslední krok je samozřejmě vždy nejtěžší, ale užívám si to, což je nejdůležitější. Pokud si něco neužíváte, asi byste se měli poohlédnout po něčem jiném," řekl po svém prvním dni Staněk, který stejně jako během letošní sezony F3 hájí v Abú Zabí barvy týmu Trident.

Dobře pro Staňka dopadla už dopolední tříhodinovka. V ní totiž zajel čas 1:37,018, který mu stačil na sedmé místo. Z nováčků ho navíc dokázal porazit pouze letošní šampion FIA F3 Victor Martins, který skončil pátý. Český jezdec porazil i svého týmového kolegu Clémenta Novalaka, který obsadil 11. pozici a zajel o 343 tisícin pomalejší čas než Staněk. Francouz už přitom má za sebou jednu kompletní sezonu ve F2, kterou strávil v barvách MP Motorsportu.

Odpoledne se Staňkovi také dařilo. Během první hodiny sice zastavil na dráze a postaral se tak o červené vlajky, po návratu na trať byl ale znovu rychlý. Tak jako většina pilotů se totiž zlepšil. Zrychlil na 1:36,923 a v odpolední klasifikaci skončil osmý, jako třetí nejlepší nováček a opět před Novalakem. V kombinovaných výsledcích dne obsadil deváté místo.

Při svém prvním svezení s F2 se Staněk musel vypořádat s řadou odlišností oproti vozu F3. Jednou z nich je vyšší hmotnost vozu.

"Toto auto je těžší a je docela záludné poskládat s ním dohromady rychlé kolo. Na tom zkrátka momentálně musíme pracovat více. Auto se chová úplně jinak. Zejména v pomalých sekcích je línější než F3. Upřímně, ve vysokých rychlostech se cítím dobře, protože zde máte hodně přítlaku," podělil se rodák z Valašského Meziříčí o své první dojmy.

Současně ale Staňkovi pomáhá skutečnost, že testuje s týmem, který už zná: "Týmový manažer Giacomo Ricci byl šéfem i v F3. Společně jsme strávili spoustu času, takže je to trochu jednodušší. I tak se ale musím učit nové věci, kterých je spousta. Myslím si ale, že když znám tým, tak je to jednodušší," dodává.

V Abú Zabí se bude Staněk prohánět ještě další dva dny. Testy totiž budou pokračovat i ve čtvrtek a pátek.

Připomeňme, že ačkoli Staněk s Tridentem testuje, smlouvu pro sezonu 2023 s ním ještě nemá. Italská stáj zatím podepsala pouze Clémenta Novalaka. Kromě Staňka by mohl být jedním z kandidátů na druhou sedačku ještě také Zane Maloney. Barbadosan se letos s Tridentem stal vicemistrem F3 a při posledním podniku v Abú Zabí si poprvé zazávodil ve F2. Posezonních testů se ale účastní s britským Carlinem, za který dříve závodil už v britské F4 a Euroformuli Open. V britské F4 s ním dokonce získal titul.

Charouz zkouší jezdce

Testů se účastní pochopitelně také česká stáj Charouz Racing System. U týmu Antonína Charouze je jasné, že bude muset shánět zcela novou jezdeckou sestavu. Jeho letošní tahoun Enzo Fittipaldi se totiž stal novým juniorem Red Bullu a přesune se do Carlinu. Tatiana Calderónová v závěru sezony zaskakovala pouze za Cema Bölükbasiho a nedá se očekávat, že se vrátí.

V Abú Zabí s týmem testují Roy Nissany a Brad Benavides. První jmenovaný už je ve F2 ostříleným mazákem. V šampionátu už totiž odjel čtyři sezony, celkově ale dosáhl nejlépe jen na 16. místo v sezoně 2021. Benavides dostal šanci i přesto, že v letošní sezoně F3 vybojoval pouze tři body a skončil až dvacátý třetí.

Ve středu byl rychlejší Nissany. Izraelec zajel šestnáctý čas. Benavides měl v dopolední části problémy a po kontaktu se zdí pro něj skončila předčasně. Nakonec obsadil 19. pozici.

 

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.