Šuba zažil při vrchařském ME ve Slovinsku déšť i start natřikrát. Už abychom měli sekvenční převodovku, říká

Vystoupení Ladislava Šuby při předposledním podniku letošního mistrovství Evropy v závodech do vrchu ve Slovinsku skončilo šestým místem ve skupině 1, 33. příčkou v kategorii 1 a celkovým 46. místem. Poprat se musel s nepřízní počasí a rovněž bylo potřeba prokázat trpělivost, když musel třikrát opakovat start.

„Jsem spokojen. Samozřejmě, že to vždy může být lepší, ale když zohledním, že nám zapršelo, tak to bylo dobré. Letos máme na ten déšť vážně štěstí,“ říká jezdec stáje GT2 Motorsport.

S mokrou tratí se museli jezdci vypořádat ve druhé závodní jízdě. Ta první se ještě stihla odjet na suchu. Déšť ale nebyl to jediné, co Šubu ve druhém závodě potrápilo. Třikrát totiž musel opakovat start a nebylo tak jednoduché udržet nervy na uzdě.

„Dvakrát mě zastavili. Pokaždé totiž došlo na trati k nějaké kolizi nebo nehodě. Zatímco při prvních dvou pokusech mě vrátili, potřetí už jsem to zvládl odjet. Nebylo to ale jednoduché, člověk už z toho byl tak trochu rozhozený. Ve druhé jízdě ale bylo hlavní vůbec dojet. Na silnici totiž bylo hodně vody,“ popisuje Šuba druhou jízdu.

Druhý muž průběžného pořadí skupiny 1 v rámci mistrovství republiky rovněž přiznal, že v evropské konkurenci je pro něj s jeho BMW M3 o poznání těžší dostat se na stupně vítězů.

„Je to tu složitější. Závodíme tu například proti Audi a dalším vozům, které jsou na tom výkonnostně daleko lépe. Navíc tento závod všichni už několikrát jeli, zatímco my tu byli poprvé. Kromě toho pořád nemáme sekvenční převodovku. Ta by nás ke konkurenci dokázala alespoň o trochu přiblížit. Příští rok už bychom s ní ale měli závodit,“ vysvětluje Šuba.

Pro Šubu se sice jednalo o první vystoupení v Ilirské Bistrici, nikoli však ve Slovinsku. V červenci už totiž při podniku FIA International Hill Climb Cupu závodil v Gorjanci. Tentokrát se ale Šubovi jelo o poznání lépe.

„V Gorjanci to byl v podstatě tankodrom. V Ilirské Bistrici už to ale bylo super. Ten asfalt tu byl skvělý,“ porovnává obě místa.

Další premiéra za rohem

V mistrovství Evropy, kterému se chce od příštího roku věnovat prioritně, se Šuba letos objeví ještě jednou. Šternberský závodník totiž nastoupí i do chorvatského podniku Buzetski Dani, který se uskuteční o víkendu 16.-18. září. I zde bude závodit poprvé.

„Zase se budu učit onboardy a tak dále. Zbytek pak dopiluji přímo na místě,“ říká ke své přípravě.

Do Chorvatska Šuba přijede jako čtvrtý muž průběžného pořadí skupiny 1. V kategorii 1 mu patří 29. místo.

Foto: Ladislav Šuba via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.