Před 45 lety skončila éra Zeleného pekla v F1. Postarala se o to hrůzostrašná Laudova nehoda

Před 45 lety, , se legendární pilot F1 Niki Lauda znovu narodil, poté, co přežil hrůzostrašnou havárii na Nodschelife..

1. srpna 1976 byla taková normální neděle. Na starém Nürburgringu se jela Velká cena Německa. Jen málokdo ale tušil, že to bude jeden z klíčových závodů celé dekády. Lauda Zelené peklo neměl vůbec rád a už v prvním kole narazil do svodidel. Ferrari začalo okamžitě hořet a navíc do něj vrazil rozjetý Surteesu Bretta Lungera.

Rakušan měl štěstí, že přes zmatečné chování traťových komisařů se jeho závodní kolegové Lunger, Arturo Merzario, Guy Edwards a Harald Ertl vrhli do plamenů a obhájce titulu vyprostili. Protože mu havárie srazila přilbu z hlavy jezdec utrpěl kromě otravy exhaláty z hoření také vážné popáleniny na tváři.

Tato těžká havárie udělala tečku za umístění Nordschleife v kalendáři formule 1.  Okruh, který měřil nejprve 22 810 a od roku 1967 22 835 metrů, hostil mezi lety 1951 až 1976 celkem 21 Grand Prix. Nejúspěšnější zde byl Jim Clark, který v Zelenén pekle vyhrál čtyři Velké ceny Německa. Třikrát si pro vavřínový vítěz pro vítěze došli Alberto Ascari a Juna Manuel Fangio.

Těžká zranění, která si odnesl z řádění plamenů, Laudovi nijak nezabránila v tom, aby už 39 dní po nehodě zase nezávodil a do konce sezony nebojoval o druhý titul. Ten mu sice utekl, ale v roce 1977 podruhé za volantem Ferrari vyhrál šampionát. Třetí titul Lauda přidal po návratu do světa Grand Prix v sezoně 1984. Svého týlového parťáka z McLarenu Alaina Prosta porazil o pouhého půl bodu. Tento rozdíl zůstává dodnes nejmenším, jaký kdy dělil mistra světa F1 od vicemistra. Niki Lauda zemřel 20. května 2019.

Foto: Lothar Spurzem - CC BY-SA 2.0 de

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.