Víkendový přehled: Staněk zářil v Imole, Rea přijede do Mostu jako suverénní lídr MS superbiků

Také čtvrtý červencový víkend připravil pro milovníky závodů v jedné i dvou stopách mnoho zajímavého včetně dvou závodů MS v Česku. Sledujte výsledky v našem přehledu.

Sobotní výsledky ZDE

Nedělní výsledky ZDE

Sobota 24. července

ESET V4 Cup (Grodnik)

Vše podstatné z toho závodu najdete na našich stránkách ZDE

MS v motokrosu (Loket nad Ohří)

EMX Open

V závodě mistrovství Evropy EMX Open se nejlépe vedlo úspěšnému Dakaristovi Martinu Michkovi, který v druhé jízdě dojel těsně pod stupni vítězů, a celkově mu v Grand Prix patřila šestá příčka. Hned za ním se umístil Martin Krč a do top 10 se dostal také Petr Michalec. Triumfoval Šimon Jošt ze Slovenska.

EMX 2T

To, co se nevydařilo Michkovi, dokázal mezi dvoutakty Jonáš Nedvěd, který v prvním závodě dojel druhý. V součtu se čtvrtým místem v jízdě číslo dvě to jen těsně znamenalo konečnou čtvrtou příčku. Suverénem byl vítěz obou rozjížděk Maximilian Spies z Německa.

Výsledky ZDE

MS supermoto (Vysoké Mýto)

Výsledky průběžně ZDE

MS superbiků (Assen)

První závod WorldSSP300

Přestože český jezdec Oliver König dojel do cíle na dvanáctém místě a připsal si čtyři body do klasifikace, cítil zklamání. „Výsledek není zasloužený. Pořadí výrazně ovlivnily pády,“ uvedl sedmnáctý muž šampionátu Supersportů 300 z týmu Movisio. Pro vítězství si dojel lídr seriálu Adrian Huertas ze Španělska na Kawasaki.

První závod WSBK

Přetahovaná mezi obhájcem titulu a jeho tureckým pronásledovatelem pokračovala i v Assenu. Sobotní závod ovládl Jonathan Rea v sedle Kawasaki, který se 13. triumfem v "chrámu rychlosti" vrátil do čela šampionátu. Jeho letošní největší soupeř, Toprak Razgatlıoğlu z Tureckam dojel po vážné havárii v tréninku třetí a na Brita tak ztrácí jen šest bodů. Druhý v sobotu skončil Reův krajan Scott Redding s Ducati.

První závod WorldSSP

Supersportům vládl Dominik Aegeter ze Švýcarska. Bývalý jezdec Moto2 si čtvrtým triumfem v řadě upevnil průběžné vedení ve světovém šampionátu.

Kompletní výsledky ZDE

TCR Italy (Imola)

První závod

V Imole v sobotu uhájil vítězství zkušený domácí pilot Kevin Ceccon v Hyundai. Český zástupce Dušan Kouřil junior ve voze stejné značky obsadil se ztrátou dvou kol dvacátou příčku.

Výsledky ZDE

DTM (Lausitzring)

První závod

Ještě před závodem se Vincent Abril z týmu HRT dozvěděl, že přišel o své první stupně vítězů v Monze. Důvodem byl fakt, že vzorky paliva z jeho Mercedesu neodpovídaly regulím seriálu.

Na Lausitringu ovládli první řadu jihoafričtí bratři Sheldon a Kelvin van der Lindeové. Prvně jmenovaný s BMW, druhý v Audi.  Bratrská dvojice si vedení udržela i po startu, ale už ve třetím kole se po havárii Esmee Hawkeyové v klopené první zatáčce na trati objevil safety car.

Po restartu začala koncert Philipa Ellise v Mercedesu stáje Winward, který skončil prvním triumfem 28letého Brita v DTM a prvním vítězstvím německé značky od svého návratu do Deutsche Tourenwagen Masters. Kelvin van der Linde  ze stáje Abt si konečným čtvrtým místem udržel vedení v seriálu.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

GT Open (Imola)

První závod

Zatím nejslabšímu letošnímu poli seriálu o dvanácti vozech vládl Ital Loris Spinelli, který v Mercedesu odjel sám celý závod na 41 kol.

Výsledek závodu ZDE

Formule E (Londýn)

První závod

Pilot BMW Jake Dennis ovládl vůbec  první závod „elektrik“ který se jel zčásti v hale a zčásti venku. V ExCeL Centre a jeho okolí startoval z první řady. Do čela se před krajana Alexe Lynna dostal ve třetině Velké ceny a ve vedení se udržel až do konce.

Před Lynna se ještě dostal nakonec druhý Nyck de Vries. Sam Bird sice neobjel ani dvě celá kola, ale jezdec Jaguaru se i tak udržel v průběžném vedení.

Výsledky závodu ZDE

Průběžníé pořadí ZDE

Euroformula Open (Imola)

 První závod

Sobota probíhala ve znamení Američana Jaka Crawforda. Pilot Teamu Motopark získla pole position, zajel nejrychlejší kolo a vše korunoval suverénním vítězstvím. Crawfordův týmový kolega Roman Staněk skončil čtvrtý, Venezuelan českého původu Zdenek Chovanec dojel sedmý.

Výsledky závodu ZDE

MS v rallyekrosu (Barcelona)

Finále

Trochu opožděný začátek sezony se proměnil v rodinný podnik švédské rodiny Hansenů. Ve finále vyhrál Kevin před starším Timmym. Oba za volantem Peugeotu v barvách Teamu Hansen jejich otce Kennetha. Triumf země Tři korunek podtrhl na třetím místě Johan Kristoffersson s Audi.

Neděle 25. července

ESET V4 Cup (Grodnik)

Vše podstatné z toho závodu najdete na našich stránkách ZDE

MS v motokrosu (Loket nad Ohří)

 MXGP

Králem elitní třídy se v Lokti stal Španěl Jorge Prado. Jezdec na KTM první závod vyhrál a v druhém dojel druhý, když ho porazil jen týmový kolega Antonio Cairoli. Lídr šampionátu Tim Gajser po druhém místě odpoledne zaváhal, dojel si jen pro dalších šest bodů. V celkovém pořadí to znamená, že Cairoli stáhl jeho náskok na 11 bodů.

MX2

Čeští zástupci v Loketských serpentinách „vylovili“ dva body zásluhou Jakuba Terešáka. Ten je získal za 19. pozici v druhé rozjížďce. Vítězem Grand Prix se stal Mattia Guadagnini z Itálie, který tak výrazně zdramatizoval boj o vedení. Franocuz Maxime Renaux má před ním náskok už jen dva body.

Kompletní výsledky ZDE

MS supermoto (Vysoké Mýto)

Výsledky průběžně ZDE

GT2 European Series (Spa-Francorchamps)

První závod

Jaromír Jiří, který se v Lamborghini týmu Target Racing střídal s Italem Maurem Casadeim dojel po bitvě s posádkou Slováka Štefana Rosiny v KTM na sedmém místě. Po boji zvítězili domácí matadoři Peter Guelinckx a Bert Longin s Audi.

Výsledky ZDE

Druhý závod

Zatímco slovenský pilot Rosina se spolu s Sahedim Saminim dojel pro první triumf, Jiřík do cíle nedojel.

Výsledky ZDE

Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Assen)

Superpole WSBK

Zpočátku sice držitel pole position Jonathan Rea ztratil vedení ve prospěch Michaela Rubena Rinaldi, ale obhájce titulu se už během třetího kola dostal do čela. A to neupustil až do cíle. Za jeho Kawasaki sice dojelo duo jezdců Yamahy Toprak Razgatlıoglu, Andrea Locatelli , jenže oba si zkrátili poslední zatáčku, takže za trest přišli jedno místo. Na durhou pozici se tak rázem vyšvihl Rinaldi.

Výsledky závodu ZDE

Druhý závod WorldSSP

Dominique Aegerter si upevnil vedení v šmapionátu završením nizozemskho double. Švýcar má náskok už 44 bodů před v neděli až 13. Jihoafričanem Stevenem Odendaalem.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod WSBK

Rea si pak v Assenu dojel i své vítězství číslo 15 na nizozemské trati. Cestu za úspěchem mu ulehčila hned v první zatáčce kolize Razgatlioglua s dalším jezdce na Yamaze, Garrettem Gerloffem. Američan se po startu z osmého místa snažil prodrat co nejvýše, ale při tom sestřelil Turka, který šel dokonce do velení. Nula kontě Razgatlioglua znamená, že Rea vede před mistrovství světa závodem v Mostě rázem o 37 bodů.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod WorldSSP300

Pokud Oliver König nebyl v sobotu nadšený z 13. místa, z nedělní 23. pozice nemohl být spokojený už vůbec. Závod ovládli jezdci na Kawasaki, kteří obsadili prvních šest míst. Zvítězil Brit Tom Booth-Amos,ovšem vedení si i po Assenu stále drží Adrián Huertas ze Španělska.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

ME FIM CEV Moto2 (Aragón)

První závod

Ondřej Vostatek neměl v Aragónu dobrý den a po startu ze šestého místa cílovou čáru proťal až na 19. příčce. Z vítězství se radoval Španěl Fermín Aldeguer.

Druhý závod byl po tragické nehodě Huga Milána v závodě European Talent Cupu zrušen.

Výsledky ZDE

Euroformula Open (Imola)

Druhý závod

Roman Staněk proměnil hend svoji durhou jízdu v seriálu, kam si odskočil z F3, ve vítězství. Český talent za sebou udržel sobotního suverénna stájového kolegu Jak Crawford z Teamu Motopark.

Výsledky závodu ZDE

Třetí závod

Staněk si zopakoval bitvu s Američanem Crawford, ale tentokrát byl úspěšnější jeho soupeř. Český jezdec završil debutový víkend v tomto seriálu druhou příčkou a vcelkovém pořadí rázem poskočil na 11. příčku.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

TCR Italy (Imola)

Druhý závod

Dušan Kouřil junior si aspoň trochu zlepšil náladu po nevydařené sobotě. Bohužel desetivteřinový trest ho připravil o ještě lepší výkon, než jaké bylo nakonec 12. místo. Vyhrál Španěl Mikel Azcona.

Výsledky závodu ZDE

DTM (Lausitzring)

Druhý závod

Pole position si vyjel sobotní vítěz Philip Ellis, ale vítězství slavil jiný pilot Merecedesu - Maximilian Götz. Němci výrazně pomohly problémy lídra šampionátu Kelvina van der Lindeho. Jeho auto v čele závodu začalo zlobit a před Jihoafričana se dostal i Liam Lawson ve Ferrari.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

ME v závodech motokár (Zuera)

Španělská trať korunoval hned dva mistry Evropy. V kategorii OK vyhrál Ital Andrea Kimi Antonelli z Itálie a Brit Freddie Slater ve třídě Junior.

Výsledky kategorie OK

Výsledky kategorie Junior

GT Open (Imola)

Druhý závod

V neděli vyrazilo do závou pouze deset aut. Mezi nimi byla nejrychlejší posádka Faisal Al Zubair, Andy Soucek v Porsche.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Formule E (Londýn)

Druhý závod

Hlavním hrdinou, ale určitě ne spokojeným, byl Lucas di Grassi. Když vyjel na trať safety, byl jezdec Audi na osmém místě. Pak si to ale vzal přes krátké boxy uvnitř haly ExCeL Centra, naoko zastavil na svém boxovém stání a díky rekreačnímu tempu safety car rázem poskočil o sedm mít kupředu před dosavadního lídra Stoffela Vandoorna. 

Brazilec projel první i cílem, ale nakonec byl za porušení pravidel diskvalifikován. Audi navíc dostalo jako varování před podobnými kousky trest ve výši 50 000 eur. Na čelo výsledkové listiny se tak dostaly obě Mahindry. Vyhrál Alex Lynn před Nyckem de Vriesem, třetí dojel Mitch Evans v Jaguaru. Nizozemec de Vries se díky druhé příčce posunul do čela šampionátu.

Výsledky závodu ZDE

Průběžné pořadí ZDE

Foto: Euroformula Open

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.