Víkendový přehled: Úřadující šampion Logano získal první letošní vítězství v NASCAR, Ogier vytvořil nový rekord Mexické rallye

Třetí březnový víkend rozhodně nebyl na motoristické podniky chudý. Ty nejvýznamnější jsme pro vás sledovali ve víkendovém přehledu.

Pátek 17. března

FIA WEC (1000 mil Sebringu)

Závod

I s větším počtem konkurentů vládne Toyota ve WEC. Japonská značka totiž vybojovala při tisíc mil dlouhém závodě v americkém Sebringu dvojité vítězství. Zatímco z triumfu se radovali Kamuj Kobajaši, Mike Conway a José María López, druhé místo obsadili úřadující šampioni Sébastien Buemi, Brendon Hartley Rjó Hirakawa.

Buemi, Hartley a Hirakawa původně kralovali závodu, v páté hodině se ale dostali do čela jejich parťáci. Hodně tomu pomohl López, který dokázal zajet rychlejší výjezdové kolo po zastávce v boxech než Hirakawa. Tento moment se nakonec ukázal jako rozhodující.

Premiéra Ferrari v nejvyšší třídě hypervozů skončila pódiovým výsledkem. Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen totiž skončili třetí. Trojice ovšem startovala do závodu z pole position. O šance na vítězství se ale připravila hned v úvodu, kdy vyjel po tvrdé havárii Luise Péreze Companca zpomalovací vůz. Vozy Ferrari v ten moment zajeli do boxů na dotankování, zatímco Toyoty zůstaly na trati. Strategie japonského týmu se nakonec ukázala jako lepší.

Druhý hypervůz Ferrari už ale tak dobrého výsledku nedosáhl. Alessandro Pier Guidi měl totiž během závodu incident se dvěma vozy třídy LMGTE Am. S poškozeným vozem poté musel do boxů a zůstal tam 20 minut. Mimo jiné i proto skončili Pier Guidi a jeho parťáci James Calado s Antoniem Giovinazzim až celkově patnáctí.

Složitý vstup do sezony zažili také stáje Vanwall, Peugeot a Glickenhaus. Zatímco Glickenhaus do cíle vůbec nedojel po problémech s elektrikou, Peugeot s Vanwallem ano. Jejich cesta k šachovnicové vlajce ovšem byla doprovázena řadou potíží.

U Vanwallu nejprve museli opravovat, když do Estebana Guerrieriho, který zpomaloval kvůli plné žluté fázi, vrazil jezdec Peugeotu Mikkel Jensen. V době, kdy seděl za volantem šampion F1 z roku 1997 Jacques Villeneuve, selhalo na voze zavěšení a následoval smyk. Posádka Guerrieri, Dillmann a Villeneuve nakonec byla klasifikována jako třicátá.

U Peugeotu skončili Paul di Resta, Mikkel Jensen a Jean-Éric Vergne třicátí první. Kromě kolize s Guerrierim posádku potkaly mimo jiné i potíže s řazením. Ty se objevily i u Loica Duvala, Gustava Menezese a Nica Müllera. Pak přišly ke slovu i problémy s vysokonapěťovými zásobníky energie. Nakonec Duval, Menezes a Müller obsadili 32. pozici.

V LMP2 triumfovali David Beckmann, Jie I-fej a Will Stevens ze stáje JOTA. Posádka ale jela bez nároku na body do šampionátu. Tým má totiž v plánu v průběhu sezony přesedlat na vůz Porsche 963 LMDh a do třídy LMP2 tak není zaregistrován. V LMGTE Am byl nejlepší Corvette Racing a Ben Keating, Nicolas Varrone a Nicky Catsburg.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Sobota 18. března

Světový pohár FIA v cross-country bajách (Baja Katar)

Násir al-Attíja nadále kraluje Světovému poháru FIA v cross-country bajách. Po únorovém triumfu v Saúdské Arábii zvítězil Katařan i na své domácí půdě. Druhý skončil v automobilech Denis Krotov a třetí Kuoju Čang.

V lehkých prototypech zvítězil Mšari al-Tefiri a v kategorii side-by-side Jeremie Warnia. Mezi motorkáři byl nejlepší Konrad Dabrowski a ve čtyřkolkách Arnoud Dom.

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Závod

První letošní závod seriálu Nürburgring Langstrecken Serie přinesl boj o vítězství mezi značkami BMW a Audi až do závěrečných metrů. Mezi posádkami Maxime Martin - Dries Vanthoor a Kim Luis Schramm - Ricardo Feller to bylo velmi těsné. Vanthoor v závěru Schramma ale uhájil a z triumfu se tak radovaly BMW a Rowe Racing. Schrammovi s Fellerem muselo stačit druhé místo.

Na stupních vítězů měl své zastoupení i Mercedes-AMG GT3. Třetí pozici totiž obsadili Marcel Marchewicz a Marek Böckmann.

Trochu kuriózní bylo, že vítězové Martin a Vanthoor neřídili během čtyřhodinového závodu pouze vítězný vůz startovním číslem 99, ale také BMW M4 GT3 s číslem 98. S ním dokonce v úvodu jezdili ve vedení závodu, poté ale nastala situace, kdy Martin ani Vanthoor nebyli k dispozici a nemohli do auta usednout. Vůz tak byl ze závodu stažen.

 

IMSA WeatherTech SportsCar Championship (12 hodin Sebringu)

Závod

Dvanáctihodinový závod v Sebringu skončil vítězstvím prototypu Cadillac stáje Action Express Racing a posádky ve složení Jack Aitken, Pipo Derani, Alexander Sims. Ještě 19 minut před koncem to přitom vypadalo, že vítězná trojice nedojede ani na stupních vítězů.

O vítězství se totiž přetahovali Filipe Albuquerque (Wayne Taylor Racing with Andretti Autosport) a Mathieu Jaminet (Porsche Penske Motorsport). Pak ale oba kolidovali, když předjížděli o kolo zpět pomalejší gétéčka. Výsledkem byl incident, do kterého se připletl i v té době třetí Felipe Nasr, rovněž ze stáje Porsche Penske Motorsport. Díky tomu se dostal Aitken do vedení.

Druhé místo nakonec obsadila stáj BMW M RLL s Sheldonem van der Lindem, Connorem de Phillippim a Nickem Yellolym. Na třetím místě skončili John Farano, Scott McLaughlin a Kyffin Simpson, kteří zároveň vyhráli v LMP2.

V LMP3 zvítězili Josh Burdon, Felipe Fraga a Gar Robinson. V GTD Pro triumfovali Klaus Bachler, Patrick Pilet a Laurens Vanthoor. Z GTD si odnesli prvenství Corey Lewis, Bryan Sellers a Madison Snow.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

F2 (Džidda)

Sprint

Při sprintu F2 slavil své druhé vítězství v šampionátu Ajumu Iwasa. Japonec sice vedl už od druhého kola, poté mu ale soupeři nedávali vydechnout a častokrát musel odrážet jejich útoky. Nakonec ale junior Red Bullu triumfoval.

Působivý výkon předvedl vítěz kvalifikace Victor Martins. Ten sice kvůli pravidlu o otočeném startovním roštu musel startovat až desátý, cílem ale projel na druhém místě. Pódium zkompletoval Jehan Daruvala.

Ralph Boschung sice skončil až čtvrtý, jelikož ale Théo Pourchaire zavinil kolizi s Oliverem Bearmanem a do cíle nedojel, vrátil se Švýcar zpět do čela šampionátu. Zde vede o bod před Pourchairem.

Roman Staněk na své první body stále čeká. Do cíle dojel jako sedmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 19. března

F2 (Džidda)

Hlavní závod

I čtvrtý závod letošní sezony F2 přinesl čtvrtého vítěze. Tentokrát triumfoval Frederik Vesti ze stáje Prema. Na stupně vítězů se podívali také druhý Jack Doohan se třetím Jehanem Daruvalou.

Vítěz kvalifikace Victor Martins sice směřoval za prvním vítězstvím, pak se ale ocitl v hodinách a nakonec odstoupil. Smyk zkomplikoval závod i Oliveru Bearmanovi, který vedl po startu. Brit nakonec obsadil desáté místo a získal tak jeden bod.

Protrápený závod zažili favorité na zisk titulu. Zatímco Théo Pourchaire byl klasifikován až jako třináctý, Ralph Boschung skončil dokonce na 19. příčce. Dvojice ale zůstává na prvních dvou místech průběžného pořadí. Boschung stále vede s náskokem jednoho bodu. Třetí Ajumu Iwasa, který dojel v neděli na čtvrté příčce, ale ztrácí na Boschunga už jen dva body.

Ani čtvrtý závod ve F2 nepřinesl body Romanu Staňkovi. Pilot Tridentu sice v závěru těžil z výhody čerstvých měkkých pneumatik, které nazul až ke konci a dokonce předjel Théa Pourchaireho, dostal ale penalizaci pěti sekund za předjetí Zanea Maloneyho výjezdem mimo trať. Rodák z Valašského Meziříčí sice projel cílem jako dvanáctý, nakonec byl ale klasifikován na 14. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (VC Saúdské Arábie)

Závod

Velká cena Saúdské Arábie skončila dalším dvojitým vítězstvím Red Bullu. Sergio Pérez po startu z pole position triumfoval a Max Verstappen se z 15. místa probojoval až na stříbrnou příčku. Jelikož zajel Nizozemec nejrychlejší kolo závodu, zůstává lídrem šampionátu. Před Pérezem ale nyní vede jenom o bod.

Sté pódiové umístění ve F1 oslavil díky třetímu místu Fernando Alonso. Španěl sice původně dojel třetí, poté byl ale penalizován deseti sekundami za to, že si během závodu špatně odpykal penalizaci za nesprávné postavení na roštu. Nakonec ale bylo toto rozhodnutí přezkoumáno a zrušeno a pilot Aston Martinu se vrátil na bronzovou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

WRC (Mexická rallye)

Sébastien Ogier vytvořil nový rekord Mexické rallye. Francouz totiž ovládl tuto soutěž již posedmé a v historických tabulkách tohoto podniku se tak osamostatnil od Sébastiena Loeba. Pro jezdce Toyoty jde o druhé letošní vítězství při druhém startu. Ogier už se od loňska účastní podniků WRC pouze příležitostně a není tak součástí boje o titul.

Thierry Neuville během posledního dne udolal Elfyna Evanse a nakonec končí druhý. Po Mexické rallye tak zůstává jediným jezdcem, který letos vybojoval stupně vítězů ve všech soutěžích. Elfyn Evans obsadil třetí příčku.

Úřadující mistr světa Kalle Rovanperä skončil už podruhé za sebou mimo pódium. Obsadil čtvrtou příčku. Ott Tänak, který před soutěží vedl šampionát, ztratil v pátek hodně času kvůli problémům s turbem. Nakonec obsadil deváté místo.

Po vítězství dlouho sahal Esapekka Lappi. Fin vedl po pátku o 5,3 sekundy před Sébastienem Ogierem. Na sobotní první rychlostní zkoušce ale boural a do cíle nedojel. Incidenty zničily šance na dobrý výsledek také u jezdce M-Sportu Pierra-Louise Loubeta nebo závodníka Toyoty Takamota Kacuty.

Zatímco v kategorii WRC 2 zvítězil Gus Greensmith s vozem Škoda Fabia RS Rally2, ve WRC 3 triumfoval Diego Domínguez. V kategorii WRC 2 si připsal body i Martin Prokop. Jihlavský jezdec obsadil pátou příčku. K bodům měl blízko i celkově. V absolutní klasifikaci totiž skončil jedenáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

NASCAR Cup Series (Atlanta Motor Speedway)

Závod

Už i úřadující šampion Joey Logano se zapsal mezi letošní vítěze NASCAR Cup Series. Pilot stáje Penske rozhodl o svém triumfu až v posledním kole, kdy se i mimo jiné díky zatlačení od Christophera Bella dostal před Brada Keselowského. Dvojici nakonec v cíli dělilo jen 193 tisícin sekundy. Christopher Bell dojel do cíle jako třetí.

Logano se díky svému vítězství posunul do čela průběžného pořadí.  Vede s náskokem jednoho bodu před Christopherem Bellem a s náskokem pěti bodů před Rossem Chastainem.

Vítěz předchozích dvou závodů William Byron se v závěrečné etapě atlantského závodu připletl do hromadného incidentu. Do cíle nedojel a byl klasifikován jako třicátý druhý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Foto: Team Penske

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.