Víkendový přehled: Neuville se dočkal ve WRC prvního letošního vítězství, Palou posílil vedení v IndyCar

I první červnový víkend přinesl pořádnou nálož závodů. Sledovat jste je mohli s námi v našem víkendovém přehledu.

Pátek 2. června

FIM Speedway GP (Praha)

SGP2

Český podnik mistrovství světa na ploché dráze začal suverénním triumfem Poláků. V závodě kategorie SGP2, která je určena jezdcům do 21 let, totiž triumfoval úřadující šampion Mateusz Cierniak před Bartlomiejem Kowalskim a Damianem Ratajczakem.

Cierniak neměl cestu za vítězstvím snadnou. V poslední rozjížďce před semifinále totiž skončil na zemi po kolizi s Phillipem Hellstromem-Bangsem. Navíc mu pár dní před závodem zemřel otec.

Petr Chlupáč, Daniel Klíma ani Jaroslav Vaníček nepostoupili z rozjížděk.

Výsledky ZDE
 

 

 

Sobota 3. června

Formule E (Jakarta)

První závod


Pascal Wehrlein se po sérii nevýrazných výsledků vrátil na výsluní. Pilot Porsche v Jakartě triumfoval před Jakem Dennisem a Maximilianem Güntherem. Pro Wehrleina šlo o třetí triumf v sezoně, což je počet, kterým se nikdo jiný nemůže pyšnit. Günther, který do závodu vyrážel z pole position, vystoupal na stupně vítězů letos poprvé.

Wehrlein sice do závodu startoval jako třetí, hned v úvodu se ale posunul před Dennise na druhé místo. Ve čtvrtém kole pak definitivně zdolal i Günthera, čímž o svém vítězství rozhodl. Dennis sice Wehrleinovi ve zbytku závodu pořádně zatápěl, ale bez úspěchu.

Vedoucí muž šampionátu Nick Cassidy nezažil dvakrát vydařené vystoupení. Pilot stáje Envision obsadil sedmé místo. Celkově sice zůstává na prvním místě, Wehrlein za ním ale zaostává jen o dva body.

O rozruch se postarali piloti Jaguaru Sam Bird a Mitch Evans. Ti totiž letos už podruhé kolidovali. K incidentu došlo v první zatáčce, kde Bird poslal do hodin Evanse. Zatímco pro Novozélanďana tímto závod skončil, Bird byl schopen pokračovat. Po dalším kontaktu s Reném Rastem ale nakonec dojel až jako dvacátý první.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

FIA F3 (Barcelona)

Sprint

Sprintový závod FIA F3 přinesl radost stáji Williams. Její junioři totiž obsadili první dvě místa. Zvítězil Zak O´Sullivan před Lukem Browningem. O´Sullivan sice vedl po celý závod, několikrát ale musel odrážet právě snahy Browninga. Pilot Hitechu však neuspěl.

Společně s dvojicí Britů stál na stupních vítězů jeden Ital. Třetí totiž dojel Leonardo Fornaroli ze stáje Trident. Hned za ním skončil jeho týmový kolega Gabriel Bortoleto, který si čtvrtým místem upevnil celkové vedení.

Ze stáje PHM Racing by Charouz dopadla nejlépe jednadvacátá Sophia Flörschová. Roberto Faria obsadil 25. příčku a Piotr Wisnicki skončil na 26. místě.

 

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Lamborghini Super Trofeo Europe (Le Castellet)

První závod

Bronislav Formánek s Karolem Baszem zahájili letošní sezonu Lamborghini Super Trofeo Europe těsně pod pódiem. Při úvodním závodě v Le Castellet skončila posádka stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra na čtvrté pozici v hodnocení Pro-Am a současně na 12. místě celkově.

Kurt Wagner s Liborem Dvořáčkem skončili v hodnocení Lambo Cup sedmí. Absolutně se umístili na 42. pozici.

Celkovými vítězi závodu se stali Mattia Michelotto a Gilles Stadsbader. Druhé místo obsadili Sebastian Balthasar s Marziem Morettim. Třetí dojel Brendon Leitch.

Výsledky ZDE

 

MS superbiků (Misano)

První závod Supersport 300

První závod třístovek neměl pro české fanoušky hezký závěr. Petr Svoboda totiž havaroval a přišel tak o celkové vedení v šampionátu. To převzal Mirko Gennai, který projel cílem jako druhý.

Gennai nestačil pouze na Bruna Ieraciho, který tento víkend nastupuje na divokou kartu. Na stupně vítězů vystoupal také třetí Humberto Maier.

Chybělo málo a trofej si odnesl jezdec stáje Jakuba Smrže. José Luis Pérez González totiž obsadil čtvrtou pozici a na Maiera ztratil jen 78 tisícin sekundy. Druhý jezdec Smržovy stáje Yeray Saíz Márquez do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Červená nebo žlutá, Álvaro Bautista nadále dominuje. Španěl, který stejně jako jeho týmový kolega Michael Ruben Rinaldi nastupuje v Misanu se speciálním žlutým zbarvením, dosáhl ve třináctém letošním závodě už na dvanácté vítězství. Triumf Ducati podtrhl Rinaldi druhým místem.

Na stupně vítězů vystoupal i Toprak Razgatlioglu. Mistr světa z roku 2021 obsadil třetí příčku.

Pro šestinásobného šampiona Jonathana Reu začal víkend pátým místem. Porazil ho mimo jiné i Axel Bassani.

Luca Vitali, který nahrazuje u stáje Orelac Racing Movisio zraněného Olivera Königa, do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod Supersport

Nicoló Bulega znovu ukázal sílu. V úvodu se sice lídr šampionátu propadl až na čtvrtou pozici, brzy se ale posunul zpět na první pozici a dojel si pro vítězství.

Jezdec stáje Aruba Racing nebyl jediným domácím jezdcem, který divákům udělal radost. Stupně vítězů totiž bylo kompletně italské. Druhý dojel Stefano Manzi a třetí Federico Caricasulo.

Rychlý byl i Simone Corsi. Bývalý dlouholetý účastník závodů mistrovství světa startuje v Misanu na divokou kartu a do cíle dojel jako šestý. Bodoval i šampion z roku 2017 Lucas Mahias, který u stáje Puccetti opět zaskakuje za zraněného Cana Öncüa. Francouz dojel na desátém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Barcelona)

Sprint

S náročnými podmínkami se nejlépe vypořádal Frederik Vesti. Dán sice na mokré trati startoval jako třetí a hned v úvodu vyjel po kontaktu s Jakem Crawfordem z dráhy, přesto ale zvládl ukořistit druhé místo a o kolo později zdolal i vedoucího Amauryho Cordeela. Poté už ho na cestě za třetím letošním triumfem nic nezastavilo. Bez problémů zvládl i přezouvání na suché gumy, když trať osychala. Tímto vítězstvím si upevnil průběžné vedení.

Dánův nejbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Théo Pourchaire se po startu z devátého místa propracoval až na druhé. Na stupně vítězů vystoupal i jeho týmový kolega ze stáje ART Grand Prix Victor Martins, který obsadil třetí příčku.

Amaury Cordeel se po startu z prvního místa postupně propadal. Nakonec dostal i pětisekundovou penalizaci za překračování traťových limitů a poté ještě dalších deset sekund za to, že si ji neodpykal správně. Nakonec skončil sedmnáctý.

Roman Staněk dojel do cíle na 13. místě. Pilot Tridentu se během závodu ocitl v hodinách, do kterých ho poslal Juan Manuel Correa. Za tento incident byl Američan penalizován.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT4 European Series (Le Castellet)

První závod

Jakub Knoll a Filip Vava-Atanackovič získali v prvním závodě dva body. Ve třídě Pro-Am obsadili devátou příčku. Celkově skončili na 28. příčce.

Vítězství získal vůz Aston Martin Vantage AMR stáje Racing Spirit of Léman. Za jeho volantem se střídali Konstantin Lachenauer a Victor Weyrich. Druzí skončili Etienne Cheli s Antoinem Pottym a třetí Robert Consani s Benjaminem Larichem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Oschersleben)

První závod

Filip Novotný dojel do cíle na pátém místě. Jan Verner obsadil 15. pozic. Vítězem se stal Rocco Sessler před Juliusem Ahrenkielem-Frellem a Lenoxxem Phommarou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Rallyesprint série (Lak Racing Rallye Plzeň)

Z Plzně si odvezl vítězství Vojtěch Štajf. Druhý skončil Philip Geipel a třetí Karel Trněný.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Oschersleben)

První závod Supersport 300

Adéle Ouředníčkové zatím nepřinesl první letošní body ani třetí závod. V něm dojela jako dvacátá.

Vítězství získal Walid Khan před Inigem Iglesiasem a Dustinem Schneiderem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

GT World Challenge (Le Castellet)

Závod


Druhý letošní vytrvalostní závod GT World Challenge Europe patřil vozům Mercedes. Vítězi se stali Raffaele Marciello, Timur Boguslavskij a Jules Gounon ze stáje Akkodis ASP. Pro stříbro si dojeli jezdci stáje AlManar Maro Engel, Luca Stolz a Fabian Schiller.

Nejlepší posádka z Monzy ve složení Philipp Eng, Marco Wittmann a Nick Yelloly se tentokrát musela spokojit se třetí příčkou. V čele průběžného pořadí ale trojice stáje Rowe Racing zůstává.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

FIM Speedway GP (Praha)

Závod

Zlatý hřeb Speedway GP v Praze skončil triumfem slovenských barev. Pro vítězství si totiž dojel Martin Vaculík před Leonem Madsenem a Jackem Holderem.

Úřadující šampion Bartosz Zmarzlik sice skončil na čtvrté pozici, v čele šampionátu se ale udržel. Před Fredrikem Lindgrenem, který v Praze vypadl v semifinále, vede o tři body.

Česká divoká karta Václav Milík z rozjížděk nepostoupila.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MotoAmerica (Road America)

První závod

V MotoAmerica se změnil lídr průběžného pořadí. První závod na okruhu Road America vyhrál Cameron Beaubier. A jelikož Jake Gagne do cíle nedojel kvůli technickým problémům, převzal pětinásobný šampion celkové vedení. Zde nyní vede před Gagnem o čtyři body.

Beaubierova cesta za vítězstvím nebyla jednoduchá. Ve třetí zatáčce prvního kola totiž málem vyjel z dráhy a po prvním kole figuroval až na šestém místě. Poté ale ihned zahájil stíhací jízdu a o svém vítězství definitivně rozhodl v šestém kole, kdy zdolal Joshe Herrina.

Herrin nakonec skončil třetí. Později ho totiž překonal ještě také PJ Jacobsen.

Kvůli oleji na trati byl závod ukončen již v osmém kole červenou vlajkou.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 4. června

Super GT (Suzuka)

Závod

O velkém štěstí mohli při závodě v Suzuce hovořit Kacumasa Čijo a Micunori Takaboši. Dvojice Nissanu sice během závodu nepatřila mezi uchazeče o vítězství, předčasné ukončení kvůli kolizi mezi Cugjem Macudou a Kosukem Macuurou jí ale přineslo triumf. Stalo se tak díky tomu, že v té době ještě dvojice neměla na kontě povinnou druhou zastávku na dotankování.

Judži Kunimoto a Sena Sakaguči, kteří směřovali za vítězstvím původně, se tak museli spokojit se druhou pozicí. Třetí pozici obsadili Ritomo Mijata a Šo Cuboj.

Cugjo Macuda byl po výše zmíněné velké nehodě transportován do nemocnice na vyšetření. Po havárii ale byl při vědomí. Macuura vyvázl z incidentu nezraněn.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

ME v závodech do vrchu (Ecce Homo Šternberk)

Závod

Ani ve Šternberku neskončilo vítězné tažení Christiana Merliho. Za Italem skončil jako nejlepší z Čechů Petr Trnka. Třetí místo obsadil Joseba Iraola Lanzagorta. Na stupních vítězů se tak sešla tradiční trojice.

Do nejlepší desítky ME se vešli také sedmý Václav Janík i devátý Ronnie Bratschi, tedy Švýcar, který závodí s českou licencí. Bratschi rovněž vyhrál v kategorii 1 a skupině 1. Pohár si odvezl také druhý Martin Jerman, který skončil na stříbrné příčce ve skupině 2.

Zatímco v evropském hodnocení skončil Petr Trnka druhý, v rámci mistrovství republiky vyhrál před Milošem Benešem. Třetí skončil Václav Janík.

Ve skupině 2 pokračovala letošní suverenita Marka Rybníčka. Jezdec stáje Liqui Moly Racing si připsal už devátý triumf v devátém letošním závodě.

Stáji GT2 Motorsport udělal radost Jarsoslav Prášek. Ten se svým Chevronem B42 F2 zvítězil absolutně mezi historiky a tím pádem si připsal další prvenství také v kategorii 5 a divizi 2. Pavel Bejda bral ve skupině 3 čtvrté místo a Ladislav Šuba devátou příčku ve skupině 1. Šuba bodoval i do mistrovství Evropy. I zde skončil ve skupině 1 devátý.

Lukáš Keller se musel v České trofeji spokojit po čtyřech triumfech za sebou se druhým místem, a to jak v absolutní klasifikaci, tak ve třídě E1H+2000. Nad jeho síly byl pouze Darek Čepička.

Výsledky ZDE

 

FIA F3 (Barcelona)

Hlavní závod

Hlavní závod přinesl radost domácím fanouškům. Po startu z pole position totiž dominoval Josep María Martí. Spolu s pilotem Camposu vystoupali na stupně vítězů také druhý Franco Colapinto se třetím Dinem Beganovicem.

Gabriel Bortoleto zopakoval čtvrté místo ze soboty a nadále drží celkové vedení. Před druhým Martím má náskok 24 bodů.

Vítěz sprintu Zak O´Sullivan byl klasifikován jako osmý.

Stáj PHM Racing by Charouz ani tentokrát neukončila čekání na první body. Zatímco Sophia Flörschová skončila na 20. pozici, Piotr Wisnicki bral 21. místo a Roberto Faria byl klasifikován jak dvacátý čtvrtý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Formule E (Jakarta)

Druhý závod

Maximilian Günther vybojoval premiérový triumf pro Maserati. On sám vystoupal na nejvyšší stupeň poprvé od závodu v New Yorku z roku 2021. Druhý dojel Jake Dennis a třetí Mitch Evans.

Pascal Wehrlein sice na sobotní vítězství nenavázal a skončil až šestý, přesto měl ale důvod k radosti. Nick Cassidy totiž skončil až osmnáctý poté, co nezvládl předjížděcí manévr na Wehrleina. Díky tomu ho Wehrlein vystřídal v čele průběžného pořadí, kde nyní vede o jeden bod před Dennisem. Cassidy spadl až na třetí místo a na Wehrleina ztrácí pět bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Lamborghini Super Trofeo Europe (Le Castellet)

Druhý závod

Bronislav Formánek a Karol Basz vybojovali ve třídě Pro-Am pátou příčku. Druhá posádka stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra ve složení Libor Dvořáček a Kurt Wagner obsadila osmé místo v hodnocení LC Cupu.

Z celkového vítězství se radovali Sebastian Balthasar a Marzio Moretti. Druzí dojeli Rodrigo Testa s Ugem de Wildem a třetí příčku zopakoval držitel sobotního bronzu Brendon Leitch.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

International Road Racing Championship (Schleiz)

První závod Supersport

Marek Červený pokračuje ve sběru druhých míst. Na stříbro dosáhl i při prvním závodě ve Schleizu. Vítězem se stejně jako v předchozích dvou závodech stal Jorn Hamberg. Třetí skončil Philipp Stich.

Bodovat se podařilo i třináctému Lukáši Václavovičovi. Jakub Šprojcar skončil šestnáctý a Petr Najman do cíle nedojel.

Výsledky ZDE

První závod Superbike

Superiky zahájil ve Schleizu vítězně Marc Reiner Schmidt. Druhý skončil Julian Puffe a třetí Ville Valtonen.

Výsledky ZDE

Druhý závod Supersport

Druhý závod měl stejné pódium jako první. Vyhrál Jorn Hamberg před Markem Červeným a Philippem Stichem.

Lukáš Václavovič zopakoval 13. místo z úvodní jízdy. Jakub Šprojcar skončil devatenáctý. Petr Najman byl po pádu v první jízdě hospitalizován v nemocnici a do druhého závodu tak nenastoupil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

I ve druhém závodě byl nejlepší Marc Reiner Schmidt před Julianem Puffem a Villem Valtonenem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Misano)

Superpole závod Superbike

Superpole závod se nesl ve znamení souboje mezi Álvarem Bautistou a Toprakem Razgatliogluem. Dvojice si několikrát prohodila pozice, nakonec si ale připsal další vítězství Bautista. Za Bautistou a Razgatliogluem skončil na třetí příčce Michael Ruben Rinaldi.

Jonathan Rea skončil i v superpole závodě pátý. Opět nestačil na Axela Bassaniho ze satelitní stáje Motocorsa.

Závod byl ukončen předčasně. V osmém z deseti kol totiž byla vyvěšena červená vlajka po kolizi Ikera Lecuony a Danila Petrucciho. Jezdec Hondy si z incidentu odnesl zranění levé kyčle a pohmoždění levého kotníku.

Náhradník Olivera Königa Luca Vitali obsadil 18. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Supersport

Další vítězství domácího závodníka, tentokrát ale jiného. Druhou jízdu MS superportů v Misanu vyhrál Stefano Manzi, který tak vybojoval svůj druhý triumf v šampionátu a současně první letošní vítězství.

Manzi sváděl až do samotného závěru bitvu s Nicolem Bulegou. Boj s lídrem šampionátu rozhodl ve svůj prospěch až ve třetí zatáčce posledního kola. Bulega nakonec v cíli zaostal o 208 tisícin sekundy. Stupně vítězů zkompletoval třetí Marcel Schrötter.

Opět se zadařilo také matadorům. Simone Corsi znovu dojel šestý a Lucas Mahias skončil na devátém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod Superbike


Ani třetí závod v Misanu neukončil vítězné tažení Álvara Bautisty. Španěl sice po startu spadl na třetí pozici za Topraka Razgatlioglua a Michaela Rubena Rinaldiho, brzy se ale začal prodírat vzhůru a ve druhém kole už byl opět první. Bautista dosáhl na 14. letošní vítězství z patnácti závodů.

Na druhém místě dorazil do cíle Toprak Razgatlioglu. Turek zpočátku sváděl boj o stříbrnou příčku s Michaelem Rubenem Rinaldim. Tato bitva ale skončila kontaktem, po kterém Rinaldi havaroval a odstoupil. Třetí tak nakonec dojel Axel Bassani.

Jonathan Rea se ani tentokrát nepodíval na stupně vítězů. Jezdec Kawasaki obsadil čtvrté místo.

Luca Vitali nedojel do cíle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod Supersport 300

Petr Svoboda si po pádu v sobotním závodě spravil chuť. Nedělní jízdu totiž dokončil jako třetí a navíc stáhl svou ztrátu na lídra šampionátu Mirka Gennaie na pouhý bod. Ital dojel až jako sedmý poté, co musel startovat z 28. místa kvůli prohřešku ohledně tlaku v pneumatikách na startovním roštu.

Bruno Ieraci zopakoval sobotní vítězství. Druhý dojel Dirk Geiger.

Jezdec stáje Jakuba Smrže José Luis Pérez González získal další body. Obsadil osmé místo. Yeray Saíz Márquez kvůli technickým problémům nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IDM (Oschersleben)

První závod Superbike

Florian Alt získal druhé vítězství v řadě. Druhý dojel Hannes Soomer a třetí Bastien Mackels.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod Supersport

První závod supersportů přinesl radost českým fanouškům. Michal Prášek totiž nestačil pouze na vítězného Twana Smitse a dojel do cíle jako druhý. Třetí skončil Andreas Kofler.

Kromě Práška bodovali ještě tři další Češi. Filip Feigl dojel jedenáctý, Jonáš Kocourek dvanáctý a Štěpán Zuda čtrnáctý. Peter Feigl obsadil 18. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod Supersport 300

Adéla Ouředníčková skončila na 21. místě. Walid Khan získal daší vítězství před Dustinem Schneiderem a Inigem Iglesiasem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod Superbike

Ve druhém závodě to dlouho vypadalo na vítězství Ilji Michalčika. Ukrajinec, který do prvního závodu nenastoupil po pádu v zaváděcím kole, vedl až do posledního kola. Pak ale upadl a cílem nakonec projel jako jedenáctý. Díky jeho nehodě získal další vítězství Florian Alt.

Hannes Soomer dojel druhý a Bastien Mackels třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod Supersport

Michal Prášek na druhé místo z úvodní jízdy nenavázal. Do cíle tentokrát nedojel. Bodovat dokázali alespoň Jonáš Kocourek (8.), Štěpán Zuda (11.) a Filip Feigl (13.). Peter Feigl obsadil 17. místo.

Další vítězství si připsal Twan Smits. Na druhém místě skončil Thomas Gradinger a na třetím Andreas Kofler.

Melvin van der Voort mohl být pořádně naštvaný. Dlouho se totiž zdálo, že si Nizozemec po pádu v prvním závodě spraví chuť. V závěru ale znovu upadl a cílem nakonec projel až jako dvanáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F2 (Barcelona)

Hlavní závod

Prema zvítězila i v hlavním závodě, tentokrát zásluhou Olivera Bearmana. Spolu s Britem vystoupali na stupně vítězů druhý Enzo Fittipaldi se třetím Victorem Martinsem, který tak zopakoval sobotní bronz.

Frederik Vesti tentokrát dorazil do cíle jako pátý. Dána mohlo těšit, že Théo Pourchaire skončil za ním až na sedmé příčce. Vesti tak navýšil svůj nások v čele průběžného pořadí na 11 bodů.

Roman Staněk ani tentokrát nebodoval. Obsadil 12. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

GT4 European Series (Le Castellet)

Druhý závod

Jakub Knoll a Filip Vava-Atanackovič zakončili francouzský víkend celkovým 43. místem. Do třídy Pro-Am tentokrát česko-španělská dvojice žádné body nezískala.

Závod byl poznamenán deštěm, který se v posledních 20 minutách spustil pořádně. To dostalo do výhody vozy, které přezuly včas na mokré pneumatiky. Vítězně nakonec z této bitvy vyšli Etienne Cheli s Antoinem Pottym. Druzí skončili Michael Schrey s Gabrielem Pianou a třetí Sandro Perissoutti s Hugem de Sadeleerem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

WRC (Rallye Itálie-Sardinie)

Hyundai se konečně dočkal prvního letošního vítězství. Na Sardinii totiž triumfoval Thierry Neuville před týmovým kolegou Esapekkou Lappim. Kalle Rovanperä si třetím místem upevnil celkové vedení.

Zpočátku to nevypadalo, že by měl triumf slavit Neuville. Původně totiž sváděli velký boj o vedení Sébastien Ogier s Esapekkou Lappim. Francouz ale na předposlední rychlostní zkoušce dne havaroval a Lappiho přeskočil právě Neuville. Ogier se do soutěže vrátil až v neděli a nakonec obsadil 14. místo.

Osminásobný mistr světa nebyl jediným závodníkem s vozem Rally1, který měl problémy. Zatímco Daniho Sorda zastavily na předposlední rychlostní zkoušce problémy s motorem, Takamoto Kacuta a Ott Tänak nedokončili sobotní program poté, co se u nich objevily po průjezdu přes vodu technické problémy. Už v pátek vyhasly naděje na solidní umístění u Pierra-Louise Loubeta, který havaroval.

Díky problémům vozů Rally1 skončil nezvykle vysoko Andreas Mikkelsen. Nor, který vyhrál třídu WRC 2, obsadil páté místo. Triumf si zajistil až na poslední rychlostní zkoušce, kde z prvního místa havaroval Adrien Fourmaux.

Bod do celkového pořadí si ze Sardinie odváží také Erik Cais. Jezdec stáje Orsák Rallysport skončil desátý celkově. Ve WRC 2 byl klasifikován jako šestý. Martin Prokop obsadil celkové 13. místo a současně 9. příčku ve WRC 2.

Ve WRC 3 slavil další vítězství Roope Korhonen. Filip Kohn po technických problémech nedokončil sobotní program. V neděli se do soutěže vrátil a byl klasifikován jako devátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

BTCC (Thruxton)

První závod

V prvním závodě vyhrál Ashley Sutton před Tomem Ingramem a Joshem Cookem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE


Druhý závod

I druhý závod patřil Ashleymu Suttonovi. Druhý dojel Tom Ingram a třetí Josh Cook.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

Vítěznou tečku za podnikem BTCC v Thruxtonu udělal Dan Rowbottom. Stupně vítězů vybojovali také druhý Adam Morgan se třetím Aidenem Moffatem.

Vítěz předchozích dvou závodů Ashley Sutton sice skončil až dvanáctý, na jeho celkovém vedení se ale nic nemění. Před druhým Tomem Ingramem má náskok 14 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME Moto2 (Jerez)

Závod

Senna Agius byl ve čtvrtém letošním závodě poprvé poražen. Australan se tentokrát musel spokojit se třetí příčkou. Zatímco pro vítězství si dojel Carlos Tatay, druhou pozici obsadil Yeray Ruiz.

Filip Řeháček na první letošní body stále čeká. Cílem projel jako šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Kegums)

První závod MX2

V MX2 byl na úvod nejlepší Kay de Wolf. Za ním dorazili do cíle Thibault Benistant a Roan van de Moosdijk.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

První závod MXGP

Vítězně začal v Lotyšsku Jeffrey Herlings. Druhý dojel lídr šampionátu Jorge Prado a třetí Rubén Fernández.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod MX2

Kay de Wolf nebly zastaven ani při druhé jízdě. Na druhé pozici skončil Lucas Coenen a na třetím Roan van de Moosdijk.

De Wolf se po lotyšském víkendu dostal do čela šampionátu. Zde vede o 12 bodů před Andreou Adamem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE
 

Druhý závod MXGP

Jeffrey Herlings kraloval i v deštivých podmínkách. Druhý tentokrát skončil Romain Febvre. Jorge Prado dorazil do cíle jako třetí.

Prado i nadále zůstává lídrem šampionátu. Před Herlingsem má náskok 15 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v rallyekrosu (Montalegre)

RX1

V kategorii RX1 si odvezl z Montalegre vítězství Enzo Ide. Za Belgičanem dojel na druhém místě René Münnich. Vítěz prvního podniku v Maďarsku Janis Baumanis se musel spokojit se třetí příčkou. Lotyš byl nucen absolvovat ve finále dva průjezdy joker lapem. Šlo o trest za ulitý start.

Úřadující šampion Anton Marklund měl také problémy na startu. Švéd obsadil šesté místo. Celkově je třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

RX3

Třída RX3 letos zatím patří Damianu Litwinowiczovi. Polák zvítězil i při druhém letošním závodě. Stříbro bral Espen Isaksaetre a třetí dojel Nils Volland.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Northern Talent Cup (Oschersleben)

Druhý závod

Pro Filipa Novotného byla i neděle bodovaná. Dojel na osmém místě. Jan Verner se umístil jako devatenáctý.

Vítězem se stal Lenoxx Phommara před Roccem Sesslerem a Juliusem Ahrenkielem-Frellem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Barcelona)

Závod

Max Verstappen vyhrál pátý letošní závod. Na stupních vítězů stáli s Nizozemcem piloti Mercedesu Lewis Hamilton a George Russell.

Sergio Pérez se sice po startu z 11. příčky propracoval ke čtvrtému místu, jeho ztráta na Verstappena v průběžném pořadí ovšem narostla na 53 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS v rallyekrosu (Montalegre)

Johan Kristoffersson zahájil útok na šestý titul. Švéd ovládl při prvním podniku v Montalegre finálovou jízdu s náskokem téměř pěti sekund. Šlo už o jeho 36. vítězství v kariéře.

Jediné ohrožení zažil Kristoffersson po startu, kdy si na něj brousil zuby Kevin Hansen. Jeho Peugeot ale uhlídal. Hansen navíc musel v závěru bránit druhou pozici, neboť si přivodil defekt pneumatiky. I přesto ale stříbrný výsledek ukořistil. Třetí skončil Niclas Grönholm.

Návrat Sébastiena Loeba do seriálu skončil šestým místem. Francouze závodícího s Lancií Delta zpomalil ve finále defekt.

Vydařený vstup do sezony nezažil šampion z roku 2019 Timmy Hansen. Ten v semifinále kolidoval se svým bratrem Kevinem. Po tomto incidentu šel do hodin a vzal s sebou i Gustava Bergströma. Do finále tím pádem nepostoupil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

ME v autokrosu (Musa)

Ve třídě SuperBuggy triumfoval Vincent Mercier, v Buggy1600 Remo Kobras a v JuniorBuggy Arnošt Florián.

Na stupně vítězů dosáhli ještě tři další Češi. Petr Nikodém dojel v SuperBuggy druhý, Jakub Novotný v Buggy1600 třetí a Eliška Plná v JuniorBuggy skončila rovněž jako bronzová.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Detroit)

Závod

Alex Palou navýšil své vedení v průběžném pořadí IndyCar. Španěl zvítězil v Detroitu před Willem Powerem a Felixem Rosenqvistem.

Palouův nejlbližší pronásledovatel v průběžném pořadí Marcus Ericsson dojel na devátém místě. Vítěz  Indy 500 Josef Newgarden obsadil 10. místo.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MotoAmerica (Road America)

Druhý závod

Cameron Beaubier nevydržel v čele průběžného pořadí dlouho. Po sobotním vítězství totiž v neděli nedojel kvůli technickým problémům. Toho Jake Gagne vyyužil. Dojel třetí a nyní znovu vede šampionát. Před Beaubierem má náskok 12 bodů.

Vítězem druhého závodu na okruhu Road America se stal Josh Herrin, který se posunul na třetí místo průběžného pořadí. Nachází se o devět bodů za Beaubierem. Druhý skončil PJ Jacobsen.

Rozruch vzbudil bývalý jezdec MotoGP Toni Elías. Čtyřicetiletý Španěl dorazil do cíle na páté pozici a poté oznámil, že s okamžitou platností ukončuje kariéru.

 

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Madison)

Závod

Kylu Buschovi přinesl závod, který byl kvůli dešti nebo incidentům třikrát přerušen, třetí letošní vítězství. Druhý dojel Denny Hamlin a třetí Joey Logano.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: Hyundai Motorsport

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.