Víkendový přehled: Palou triumfoval i v druhém letošním závodě IndyCar, Evans ovládl bláznivou Safari rallye v Keni

F1, F1 Academy, MXGP, 24H Series a další. Předposlední březnový víkend toho nabídl fanouškům motorsportu opět více než dost. Vše jste mohli sledovat s naším víkendovým přehledem.

Sobota 22. března

F1 (Šanghaj)

Sprint

Čínský sprint přinesl Lewisi Hamiltonovi premiérový triumf v barvách Ferrari. Sedminásobný šampion zvítězil stylem start-cíl. V úvodní třetině ho sice proháněl Max Verstappen, závodníkovi Red Bullu ale postupně odcházely pneumatiky a toho využil Oscar Piastri. Ten nakonec projel cílem jako druhý, přičemž Verstappen obsadil třetí pozici.

O vydařeném sprintu nemohl mluvit Lando Norris. Vítěz Velké ceny Austrálie chyboval už v prvním kole, když vyjel v šesté zatáčce na trávu při útoku na George Russella. Kvůli tomu byl široký a propadl se až na 9. pozici, na které strávil velkou část závodu. Lance Strolla dokázal předjet až dvě kola před koncem a připsal si tak alespoň jeden bod.

Lando Norris zůstává i po sprintu na prvním místě průběžného pořadí. Max Verstappen se ale dotáhl na pouhé dva body. Třetí George Russell ztrácí šest bodů. Lewis Hamilton je po vyhraném sprintu sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 Academy (Šanghaj)

První závod

Úvodní závod sezony s obráceným startovním roštem přinesl spoustu kolizí a hned tři výjezdy zpomalovacího vozu, kvůli čemuž si pilotky příliš nezazávodily. Za výhrou dlouho směřovala Nina Gademanová, v předposledním kole ji ale potkaly technické problémy. Od té doby se boj o prvenství odehrával mezi Alishou Palmowskou  a Chloe Chambersovou. Druhá jmenovaná sice dotírala až do posledních metrů, první letošní vítězkou se ale stala Palmowská.

Spokojená mohla být i vítězka kvalifikace Maya Weugová. Nizozemská závodnice se propracovala z osmé pozice až na třetí a ukázala, že je na začátku nové sezony ve formě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

24H Series (Mugello)

První závod

Evropská část 24H Series odstartovala ve velkém stylu. Úvodní sedmihodinová část dvanáctihodinovky v Mugellu přinesla déšť, incidenty a řadu neutralizací Code 60. Nejlépe z této mely vyšli Fabrizio Broggi, Sabino de Castro a Sergiu Nicolae s vozem Porsche 911 GT3 R stáje Manamauri Energy by Ebimotors.

Druhé místo patří po sobotě Ferrari 296 GT3 stáje CCC Kessel Racing, za jehož volantem se střídají L.M.D.V, Alessandro Cutrera, Marco Frezza a David Fumanelli. Čtveřice zahajovala závod z pole position a když v závěru trať osychala, byla posádka jednou z těch, kteří to zkusili na suchých gumách. Marco Frezza díky tomu zajížděl nejrychlejší kola závodu, přesto posádka ztratila na první místo téměř 2,5 minuty. Broggi, De Castro a Nicolae šli opačnou cestou a zůstali až do konce na mokrých gumách.

Na třetí pozici se před nedělí nacházejí Hannah Grisham, Ian James a Gray Newell. Posádka závodí s vozem Mercedes-AMG GT3 Evo stáje Heart of Racing by SPS.

V italském dešti excelovaly i české barvy. Josef Král z týmu Scuderia Praha se totiž před první neutralizací prokousal skvělou stíhací jízdou ze 14. místa až na druhé a během zastávek v boxech se dokonce ujal vedení. Po sedmi hodinách patří jemu a rodinné slovenské dvojici Matúš Výboh, Miroslav Výboh 12. pozici celkově a 10. ve třídě GT3.

V kategorii 992 vedou Martin Rump, Valters Zviedris a Julian Hanses. V GTX vedou Arnoud a Olivier Gómezovi. V GT4 jsou první Neville Jones, Christopher Jones, Matthew George a Matthew Higgins.

Výsledky ZDE

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Závod

Začátek sezony Nürburgring Langstrecken Serie se odehrál zcela v režii Porsche. Pro vítězství si dojeli Sven Müller a Morris Schuring, na druhé pozici skončili Dorian Boccolacci a Nico Menzel a bronzového výsledku dosáhli Ayhancan Güven a Thomas Preining.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Saint-Jean d´Angély)

Kvalifikační závod MX2

Thibault Benistant udělal domácím fanouškům radost vítězstvím. Na druhém místě dojel v deštivých podmínkách Simon Laengenfelder a na třetím Liam Everts. Belgičan se stává novým lídrem průběžného pořadí. Na prvním místě vystřídal Kaye de Wolfa. Úřadující šampion odstoupil poté, co měl problém vyjet jeden z velkých kopců a nyní ztrácí na Evertse dva body.

Velká nehoda potkala během závodu Sachu Coenena. Ten do té doby vedl. Ačkoli bojoval po svém pádu s bolestmi, zvládl kvalifikační závod dokončit na alespoň šestém místě.

Český jezdec Julius Mikula si po vydařeném vystoupení ve Španělsku žádné body nepřipsal. Byl klasifikován jako sedmnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Kvalifikační závod MXGP

Lucas Coenen dosáhl stylem start-cíl na své první vítězství v nejvyšší kategorii MXGP. V závěru ovšem musel odolávat náporu ze strany Tima Gajsera. Lídr šampionátu se sice musel spokojit se druhým místem, mohl ale mít radost. Maxime Renaux, kterému během závodu zhasl motor, totiž skončil čtvrtý a Romain Febvre pátý. To znamená, že Gajser nyní vede průběžné pořadí s náskokem 23 bodů před oběma Francouzi.

Na třetím místě dojel do cíle kvalifikačního závodu Gajserův týmový kolega u Hondy Rubén Fernández.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

AMA Supercross (Birmingham)

Závod

Chase Sexton vrací úder Cooperu Webbovi. Jezdec KTM si v Birminghamu odnesl z trojice rozjížděk dvě vítězství a jedno druhé místo. To mu zajistilo celkový triumf. Na druhém místě skončil Malcolm Stewart a na třetím Aaron Plessinger.

Cooper Webb byl klasifikován na celkové čtvrté pozici. Závěrečnou jízdu sice vyhrál, v těch předchozích ale bral pouze sedmé, respektive čtvrté místo. Lídrem šampionátu přesto zůstává. Chase Sexton se ovšem přiblížil na rozdíl 8 bodů. Třetí zůstává Ken Roczen se ztrátou 27 bodů. Němec obsadil v Birminghamu páté místo. Na cestě za tímto výsledkem musel překonat bolest. Minulý týden totiž havaroval při tréninku a potýkal se s oddělením akromioklavikulárního kloubu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 23. března

F1 Academy (Šanghaj)

Druhý závod

Loňská vicemistryně Doriane Pinová bere první letošní vítězství. Francouzka sice startovala jako druhá za Mayou Weugovou, na tu si ale vyšlápla hned po startu a v táhlé pasáži složené z prvních dvou zatáček se ujala vedení. Weugová dojela jako druhá a třetí místo si nakonec připsala Chloe Chambersová. Američanka si zajistila bronz až v předposledním kole, kdy po dlouhém nahánění zdolala Albu Larsenovou.

Vítězka prvního závodu Alisha Palmowská tentokrát obsadila šestou příčku. Před Britku se v závěru dostala Emma Felbermayrová.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

F1 (Šanghaj)

Závod

Po sprintu se vše vrátilo do „australských kolejí“. Velké ceně Číny dominoval Oscar Piastri z McLarenu. Lando Norris dojel do cíle na druhé pozici, třetí skončil George Russell.

Norris po zastávce v boxech o druhé místo dočasně přišel ve prospěch Russella. Za tři kola ale pilota Mercedesu předjel zpátky. V závěru ovšem zažil krušné chvilky kvůli problémům s brzdovým pedálem. Druhé místo ale nakonec udržel.

Úřadující šampion Max Verstappen obsadil čtvrtou pozici. Sportovní katastrofou skončila Velká cena Číny pro Ferrari. Charles Leclerc a Lewis Hamilton sice původně obsadili páté, respektive šesté místo, nakonec ale byli ze závodu vyloučeni. Monačanův monopost nesplňoval při vážení minimální povolenou hmotnost, Hamilton příliš moc opotřebil skluznou desku. Ze stejného důvodu jako Leclerc byl vyloučen také Pierre Gasly.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

24H Series (Mugello)

Druhý závod

Posádka stáje Ebimotors to dotáhla do úspěšného konce. Trojice Fabrizio Broggi, Sabino de Castro a Sergiu Nicolae dovezli Porsche 911 GT3 R k vítězství a udrželi tak vedoucí pozici, která jim patřila už po sobotě.

Pořádně těžké jim to ale udělalo Ferrari 293 týmu CCC Kessel. Když David Fumanelli předjel hodinu před koncem Fabrizia Broggiho, zdálo se, že švýcarská stáj míří za vítězstvím. Fumanelli a jeho parťáci L.M.D.V, Alessandro Cutrera a Marco Frezza ovšem dostali penalizaci čtyř kol. Důvodem bylo, že amatérští jezdci nestrávili za volantem minimální předepsaný čas. To odsunulo Kessel Racing až na čtvrtou pozici.

Druhou pozici obsadili jezdci stáje Heart of Racing by SPS Hannah Grisham, Ian James a Gray Newell s Mercedesem-AMG GT3 Evo. Do nejlepší trojice se přece jen vešlo také Ferrari. Na bronzový výsledek totiž dosáhli Jake Hill, Ryan Dalziel, Dwight Merriman a Kyle Tilley ze stáje Era.

Josef Král, Matúš Výboh a Miroslav Výboh ze stáje Scuderia Praha obsadili celkové 10. místo. Ve třídě GT3 dojeli jako devátí.

Blýskla se slovenská stáj ARC Bratislava s posádkou Miro Konopko, Zdeno Mikuláško, Jiatong Liang a Gerhard Tweraser. Ti dosáhli s Lamborghini Huracán GT3 EVO na stříbrný výsledek v hodnocení GT3-AM a celkově dojeli jako šestí.

V kategorii 992 triumfovali Ivo Breukers, Luc Breukers a Fabian Danz s Porsche 911 GT3 Cup. V GTX putovala výhra k Arnoudovi a Olivieru Gómezovým s vozem Vortex. V GT4 slavili Neville Jones, Christopher Jones, Matthew George a Matthew Higgins s Mercedesem.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

WRC (Safari rallye Keňa)

Safari rallye Keňa přinesla pravděpodobně nejdivočejší ročník od návratu do kalendáře WRC v roce 2021. Jezdce potkávaly na náročných cestách defekty pneumatik a v sobotu dokonce dorazil prudký liják. Vítězem soutěže se nakonec stal Elfyn Evans. Závodníkovi Toyoty se vyhnuly vážnější technické problémy, opravovat musel pouze v neděli na přejezdu. Překonal i dva defekty pneumatik, rovněž se několikrát ocitl v hodinách. Ani to ho ale o druhé letošní prvenství nepřekvapilo.

Po čtvrtku sice Evansovi patřila až pátá pozice, další den ale brzy vystoupal na druhé místo. Když pak u vedoucího Otta Tänaka selhal v pátek hnací hřídel, byl to moment, který rozhodl o vítězi. Estonec nakonec v soutěži pokračoval a obsadil druhou pozici. Na Evanse ztratil přes minutu.

Úřadující šampion Thierry Neuville skončil třetí s odstupem dalších téměř dvou a půl minuty za Tänakem. I Belgičanovi přichystala Keňa pořádně výživný víkend. Belgičana potkaly už na druhé rychlostní zkoušce problémy s hnacím hřídelem, kvůli čemuž ztratil 20 sekund. V pátek ráno se proto u Hyundai rozhodli měnit převodovku, kvůli čemuž přijel Neuville pozdě na třetí erzetu. Na páté rychlostní zkoušce poté ulil start a do časové kontroly po osmé rychlostní zkoušce přijel pozdě kvůli problémům s chlazením. Za to vše nasbíral dvouminutovou penalizaci.

Trápení dvojnásobného mistra světa Kalleho Rovanpery pokračuje. Fin sice figuroval na druhé pozici, v sobotu se ale propadl na pátou příčku poté, co trefil kámen a poškodil si zavěšení levého zadního kola. V neděli vše vyvrcholilo potížemi s alternátorem, které znamenaly odstoupení.

Nezdarem skončila soutěž mimo jiné pro Adriena Fourmauxe nebo Takamota Kacutu. Jezdec Hyundai obsadil až 16. příčku poté, co musel ve čtvrtek odstoupit kvůli problémům s elektronikou a v pátek kvůli rozbitému zavěšení. Celkově nakonec obsadil 16. příčku, připsal si ale 10 bodů za vyhranou powerstage i celou nedělní etapu.

Takamoto Kacuta sice dorazil do cíle rallye jako pátý, na poslední rychlostní zkoušce ale tvrdě havaroval. Kvůli tomu nedokázal dojet do časové kontroly a tak nebyl klasifikován.

Jezdce M-Sportu Grégoira Munstera sužovaly defekty, rozbité zavěšení nebo problémy s převodovkou, jeho týmový kolega Josh McErlean musel opravovat rozbité zavěšení. Munster obsadil pátou pozici, McErlean desátou. Ira porazil i soukromník s Pumou Rally1 Jourdan Serderidis. Řek, kterému je již 61 let, skončil osmý.

Ve WRC 2 triumfoval Gus Greensmith se Škodou Fabia RS Rally2. Druhý skončil Jan Solans a třetí Fabrízio Zaldívar. V absolutním pořadí si trojice připsala šesté, sedmé a deváté místo. Favorit Oliver Solberg skončil ve WRC 2 až jako pátý. V pátek musel odstoupit poté, co zapadl v písku.

V průběžném pořadí vede Elfyn Evans s náskokem 36 bodů před Thierrym Neuvillem. Třetí Ott Tänak zaostává o 39 bodů. Kalle Rovanperä se propadl až na šestou příčku, o kterou se dělí s Adrienem Fourmauxem. Fin je o 57 bodů pozadu za vedoucím Evansem.

Přestože byla Safari rallye Keňa velmi dramatická, z jistého pohledu se na ní dá koukat i na jako velice klidnou. Jezdci totiž v rozhovorech po rychlostních zkouškách mlčeli. Šlo o protest proti FIA a její snaze pokutovat sprostá slova. Někteří pronesli pár slov v cíli, ale jen velmi stroze.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS v motokrosu (Saint-Jean d´Angély)

První závod MX2

V první jízdě slavil výhru Simon Laengenfelder. Závodník stáje Gas Gas rozhodl o svém triumfu v 9. kole, kdy se dostal před do té doby vedoucího Liama Evertse. Druhý nakonec dojel šampion z roku 2023 Andrea Adamo, přičemž Everts se musel spokojit se třetí příčkou.

Pro Evertse bylo důležité, že za svými zády nechal Kaye de Wolfa, kterému o den dříve sebral průběžné vedení. Nizozemec dorazil do cíle na šesté pozici. Před ním skončil na pátém místě domácí Thibault Benistant, vítěz kvalifikačního závodu.

V prvních třech kolech jezdil na špici překvapivě Karlis Reisulis. Litevec skončil jedenáctý. Český jezdec Julius Mikula obsadil 16. příčku, která mu přinesla pět bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod MXGP

První závod MXGP patřil Timu Gajserovi. Lídra šampionátu ale pořádně prohnal domácí Romain Febvre. Jezdec Kawasaki jezdil v závěru v rozestupu menším než jedna sekunda, cílem nakonec projel jako druhý. Třetí skončil Lucas Coenen.

Maximu Renauxovi se nepovedl start a na konci prvního kola se nacházel až na 15. pozici. Cílem projel jako desátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MX2

Ve druhém závodě si dojel pro vítězství Andrea Adamo před Thibaultem Benistantem a Simonem Laengenfelderem. Úřadující šampion Kay de Wolf skončil čtvrtý. Porazil lídra průběžného pořadí Liama Evertse, který byl klasifikován jako pátý.

Juliusi Mikulovi chybělo málo a pronikl do nejlepší desítky. Český jezdec projel cílem na 11. pozici se ztrátou pouhých 80 tisícin na Davida Bracerase.

Andrea Adamo se po dvou letech stal celkovým vítězem velké ceny. Druhý skončil Simon Laengenfelder a třetí Thibault Benistant.

V průběžném pořadí sice stále vede Liam Everts, druhý už je ale Simon Laengenfelder a ten za ním zaostává o pouhé tři body. Třetí Kay de Wolf ztrácí pět bodů. Blízko je i Andrea Adamo na čtvrté pozici, který má o 11 bodů méně než Everts.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod MXGP

Tim Gajser zpečetil další skvělý víkend. V úvodu sice zazářil zejména Glenn Coldenhoff a několik kol vedl, Gajser se ale postupně probíjel vpřed a v sedmém kole zdolal i nizozemského závodníka. To byl rozhodující moment druhé jízdy.

Coldenhoff se postupně začínal trápit s bolestmi, se kterými se potýkal po pádu ve volném tréninku. Nakonec ho proto předjeli i Romain Febvre s Lucasem Coenenem, kteří znovu dojeli na druhém, respektive třetím místě. Febvre bral stříbro i přesto, že se v úvodu připletl do hromadné kolize. Na Coldenhoffa nezbyla lepší než čtvrtá příčka.

Maxime Renaux tentokrát bral páté místo.

Tim Gajser vede celkově už o 29 bodů před Febvrem. Třetí Maxime Renaux ztrácí 47 bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Homestead-Miami)

Závod

Kyle Larson dosáhl na první letošní triumf a současně na 30. vítězství v nejvyšší kategorii NASCAR. Jezdec stáje Hendrick Motorsports o svém triumfu rozhodl šest kol před cílem, kdy jeho týmového kolegu Alexe Bowmana potkal kontakt se zdí. Ten se tak nakonec musel spokojit se druhým místem. Třetí skončil Bubba Wallace.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IndyCar (Thermal Club)

Závod

Letošní sezona IndyCar se zatím odehrává v režii Álexe Paloua. Trojnásobný šampion ovládl i druhý letošní závod, který se konal na kalifornské trati Thermal Club.

Závodu dlouho kraloval Patricio O´Ward, za kterým po prvních zastávkách kroužil týmový kolega Christian Lundgaard. Palouovi tou dobou patřilo třetí místo. Při poslední sérii zastávek ale jezdec stáje Chipa Ganassiho dostal čerstvou měkkou sadu, kdežto piloti McLarenu tvrdou. To byla pro Paloua v závěrečných kolech velká výhoda. Nejprve zdolal Lundgaarda a devět kol před koncem i O´Warda.

O´Ward dorazil do cíle na druhé pozici. Lundgaard skončil třetí.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Foto: IndyCar

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.