Víkendový přehled: Tänak zažil po delší době chvíli slávy ve WRC, Bridewell nově vede britské superbiky

I přelom září a října přinesl pořádnou nálož závodění. Vše podstatné jste mohli sledovat v našem víkendovém přehledu.

Sobota 30. září

MS silničních motocyklů (Motegi)

Sprint MotoGP

V MotoGP přituhuje. Jorge Martín totiž i v Motegi potvrdil pověst krále sprintových závodů. Letos vyhrál už pátý a svou ztrátu na vedoucího muže průběžného pořadí Francesca Bagnaiu stáhl na osm bodů.

Bagnaia sice do závodu startoval jako druhý, v úvodu se ale propadl na čtvrtou pozici za jezdce KTM Brada Bindera Jacka Millera. S Australanem se ovšem zvládl vypořádat a nakonec skončil jako třetí. Brad Binder projel cílem na druhém místě.

Vítěz Velké ceny Indie Marco Bezzecchi obsadil šesté místo. Jezdec stáje Valentina Rossiho, kterému patří celková třetí pozice, nyní ztrácí na Bagnaiu 47 bodů.

Co se týče domácích značek Hondy a Yamahy, zatím to nevypadá na příliš vydařený víkend ani u jedné. Z jezdců jedoucích na motocyklech Honda dopadl nejlépe Marc Márquez, který bodoval sedmou pozicí. Joan Mir obsadil 13. místo, Takaaki Nakagami sedmnácté a Stefan Bradl, který opět nahrazuje u LCR zraněného Álexe Rinse, skončil na 20. příčce.

Z jezdců Yamahy dopadl nejlépe patnáctý Fabio Quartararo. Franco Morbidelli dojel do cíle na 16. místě a Cal Crutchlow, který startuje na divokou kartu, obsadil 18. pozici. Brit byl během sprintu potrestán penalizací dlouhého kola za nerespektování traťových limitů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Porsche Sprint Challenge Central Europe (Most)

První závod

První mostecký závod vyhrál Ulrich Ziegler před Clemensem Stadlerem. Na stupně vítězů ale měli zastoupení také domácí. Na třetí pozici totiž dorazil do cíle Milan Sitnianský.

Druhý český zástupce Petr Brecka do cíle nedojel.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

Druhý závod přinesl vítězství domácího závodníka. Tentokrát totiž vystoupal na nejvyšší stupeň Milan Sitnianský. Ulrich Ziegler skončil v tomto případě druhý. Na třetím místě se umístil Clemens Stadler.

Petr Brecka do závodu nenastoupil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MS superbiků (Portimao)

První závod Supersport 300

Předposlední letošní závod skončil dvojitým triumfem stáje BrCorse. Zatímco vítězem se stal Mirko Gennai, druhé místo bral Marco Gaggi.

Stáj Jakuba Smrže stále může pomýšlet na zisk titulu. José Luis Pérez González totiž projel cílem jako třetí a stáhl tak svou ztrátu na Jeffreyho Buise. Lídr šampionátu skončil naopak až na osmém místě. Nizozemcovi zkomplikovaly závod dvě penalizace. Zatímco nejprve si musel odpykat průjezd dlouhým kolem za pomalou jízdu v tréninku, po skončení závodu byl odsunut ještě o jednu pozici dolů za nezodpovědnou jízdu.

Pérez González zůstává jediným jezdcem, který ještě může připravit Buise o titul. Před nedělním závodem, který letošní sezonu uzavře, na něj ale stále ztrácí 22 bodů.

Druhý jezdec stáje Jakuba Smrže Christopher Clark byl klasifikován jako dvacátý druhý. O tři pozice před ním skončil Petr Svoboda, který tím pádem také nezískal body. Český jezdec byl jedním ze závodníků, kteří byli potrestáni penalizací dlouhého kola za pomalou jízdu ve volném tréninku.

Závod předčasně ukončila červená vlajka. K jejímu vyvěšení došlo v posledním kole po nehodě Josého Manuela Osuny Saeze. Španěl incident odskákal zlomenou levou klíční kostí, pohmožděným hrudníkem a také zlomenými žebry.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod Superbike

Další krok za titulem od Álvara Bautisty. Španěl dosáhl na 22. triumf v letošní sezoně a navýšil svůj náskok před Toprakem Razgatliogluem, který skončil druhý, na 52 bodů. Současně pro Ducati zajistil titul mezi značkami. Na stupně vítězů se podíval i třetí Jonathan Rea.

Bautista sice zvítězil, zpočátku ale jezdil po dráze jako první Razgatlioglu. Jezdci Ducati se naopak vstup do závodu příliš nepovedl, k čemuž přispěl mimo jiné i kontakt s Jonathanem Reou, a patřilo mu až čtvrté místo. Poté se ale začal drát nahoru.

Působivou stíhací jízdou se prezentoval Andrea Locatelli. Ital sice do závodu startoval z chvostu, neboť při druhém závodě na MotorLandu Aragón nerespektoval černo-oranžovou vlajku, prodral se však až na deváté místo v cíli.

Oliver König ani tentokrát nezískal první body. Obsadil až 23. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

První závod Supersport

V supersportech už je rozhodnuto. Dalším vítězstvím definitivně stvrdil svůj titul Nicoló Bulega. Stefano Manzi, který jak jediný mohl korunovaci svého krajana oddálit, skončil druhý.

Poprvé během svého působení v MS supersportů vystoupal na pódium Jorge Navarro. Španěl, který se k šampionátu připojil letos po odchodu z Moto2, dorazil do cíle na třetím místě.

O stupně vítězů dlouho usiloval také Yari Montella. Jezdec stáje Barni Spark odjel spoustu kol na druhém místě, pak ale odstoupil kvůli technickým problémům.

Ondřej Vostatek získal další body. Do cíle dojel na 12. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Rallyesprint série (Rallye Morava)

Na Rallye Morava se přetahovali o vítězství Erik Cais a Filip Mareš. Většinu soutěže strávil ve vedení první jmenovaný. Nakonec ale nezvítězil ani jeden. Oba totiž museli na závěrečné rychlostní zkoušce měnit kolo. To dostalo na nejvyšší stupeň Martina Vlčka. Druhý skončil Vojtěch Štajf a třetí Karel Kupec mladší.

Filip Mareš nakonec obsadil čtvrté místo. Erik Cais se propadl až na 14. pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Euroformule Open (Mugello)

První závod

Noel León dosáhl už na sedmé letošní vítězství. Spolu s Mexičanem se podívali na stupně vítězů také druhý Francesco Simonazzi a třetí Joshua Dufek.

Leónovo vítězství je letos sice častým obrázkem, tentokrát se ale nerodilo snadno. Startoval totiž jako třetí a závodu naopak dlouho kraloval Charlie Wurz. Pak ale Rakušan dostal defekt pneumatiky a vylétl do kačírku, čímž pro něj závod skončil. Později sice Leónovi na chvíli uzmul vedení také Francesco Simonazzi, Itala ale rovněž potkal výlet mimo trať, kterého León využil a definitivně tak rozhodl.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Podzimní cena Brna (Brno)

První závody

Výsledky ZDE

ME tahačů (Jarama)

První závod

Norbert Kiss vylepšil svůj vlastní rekord z roku 2015. Již jistý letošní šampion si při úvodním závodě na okruhu Jarama dojel už pro svůj 20. letošní triumf. Na druhém místě dojel do cíle domácí Antonio Albacete a třetí skončil Jochen Hahn.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod

Norbert Kiss přidal další vítězství. Maďar sice startoval kvůli otočenému roštu jako osmý, už v šestém kole se ale dostal do čela. Druhý skončil André Kursim a třetí Stephanie Halmová.

Vidět byl během závodu i Luis Recuenco. Španělovi sice díky osmému místu z prvního závodu připadlo pole position a poté dlouho vedl, v šestém kole ale chyboval poté, co dlouho statečně vzdoroval Norbertu Kissovi. To mělo za následek propad pořadím. Cílem nakonec Recuenco projel jako šestý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

GT4 European Series (Barcelona)

První závod

Úvodnímu barcelonskému závodu dominovali Tom Emson a Josh Rattican s vozem McLaren Artura stáje Elite Motorsport. Druzí skončili Benjamin Lariche a Robert Consani. Bronz si připsala posádka ve složení Antoine Leclerc a Jean-Bernard Bouvet.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Britský superbikový šampionát (Donington Park)

První závod

Mokrému úvodnímu závodu kraloval Ryan Vickers. Závodníka stáje LAMI OMG Racing Yamaha doplnili na stupních vítězů druhý Leon Haslam a třetí Luke Mossey.

Propadákem skončil závod pro hlavní dva aspiranty na titul. Jak Glenn Irwin, tak Tommy Bridewell totiž vsadili na přechodné pneumatiky, což se ukázalo jako špatná volba. Do cíle dorazili jako poslední dva klasifikovaní. Irwin skončil dvacátý třetí a Bridewell dvacátý čtvrtý.

Glenn Irwin stále vede průběžné pořadí. Jeho náskok před Bridewellem se pochopitelně nezměnil. Na svého parťáka ze stáje BeerMonster Ducati má i nadále k dobru pouhý půlbod.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Speedway GP (Torun)

Bartosz Zmarzlik si to pohlídal. Polák zvítězil před domácími fanoušky v Toruni a stal se počtvrté šampionem Speedway GP. Současně triumfoval již ve svém 23. závodě, čímž vyrovnal dosavadní rekord seriálu, který měl ve svém držení Jason Crump.

Fredrik Lindgren, který před závěrečným víkendem ztrácel na Zmarzlika šest bodů, dojel druhý. Stupně vítězů zkompletoval Leon Madsen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Neděle 1. října

MS silničních motocyklů (Motegi)

Závod Moto3

Jaume Masía se ujímá celkového vedení v Moto3. Na okruhu v Motegi si totiž jezdec stáje Leopard dojel pro vítězství. Zatímco druhý skončil domácí Ajumu Sasaki, na třetí pozici dorazil do cíle Daniel Holgado.

Masía nyní vede s náskokem šesti bodů před Sasakim. Holgado se propadl z první pozice na třetí. Za Masíou zaostává o devět bodů.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Závod Moto2

Prostřední třída přinesla v Japonsku asijský dvojitý triumf. Zatímco z vítězství se radoval Somkjat Čantra z Thajska, za ním dojel domácí Aj Ogura. Oba jezdci hájí barvy stáje Honda Team Asia.

Pedro Acosta byl sice na asijské duo krátký, i tak ale posílil své šance na zisk titulu. Španěl dojel do cíle jako třetí a jelikož jeho hlavní soupeř Tony Arbolino obsadil až 11. pozici, opět navýšil svůj náskok. Rozdíl mezi dvojicí momentálně činí už rovných 50 bodů, což je hodnota přesně dvou vítězství.

Filip Salač si připsal slušný bodový příděl. Jezdec stáje Gresini dorazil do cíle na pátém místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Závod MotoGP

Jorge Martín už ztrácí na Francesca Bangnaiu jen tři body. Španěl totiž dokázal po sobotním sprintu vyhrát i nedělní velkou cenu. Bagnaia obsadil druhé místo.

Své první letošní stupně vítězů v plnohodnotné velké ceně si připsal Marc Márquez. Šestinásobný šampion obsadil třetí pozici. Jde o jeho první umístění na stupních vítězů v nedělním závodě od loňské Velké ceny Austrálie.

Marcovi Bezzechimu se opět o něco vzdálil titul. Jezdec stáje Valentina Rossiho obsadil čtvrté místo a nyní za Bagnaiou zaostává už o 54 bodů.

Honda nakonec zvládla na domácí půdě bodovat se všemi svými jezdci. Zatímco Takaaki Nakagami skončil jedenáctý, Joan Mir dvanáctý a Stefan Bradl čtrnáctý.

Z jezdců Yamahy dopadl nejlépe desátý Fabio Quartararo. Tři body ovšem získal i Cal Crutchlow. Brit při svém startu na divokou kartu obsadil 13. místo. Franco Morbidelli skončil sedmnáctý.

Se závodem zamíchal déšť. Už v úvodu se totiž rozpršelo a jezdci brzy zajížděli do boxů měnit své motocykly. Později se podmínky ještě zhoršily a po dvanácti z celkových 24 kol byly vyvěšeny červené vlajky. K restartu už sice nedošlo, i tak se ale udělovaly plné body.

Na deštivé počasí doplatili mimo jiné právě jezdci Yamahy. Ti se rozhodli zůstat na suchých gumách příliš dlouho a tím ztratili.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Podzimní cena Brna (Brno)

Druhé závody

Výsledky ZDE
 

Euroformule Open (Mugello)

Druhý závod

Vítězně se s Mugellem rozloučil Cian Shields. Brit sice do závodu startoval jako třetí, už ve třetím kole se ovšem ujal vedení. Pak už směřoval za vítězstvím, které ho vrátilo zpět na druhé místo průběžného pořadí.

Zatímco jako druhý dorazil do cíle Joshua Dufek, třetí skončil po velké bitvě s Léventem Révészem do závěrečných metrů Noel León. Mexičan si tímto výsledkem zajistil titul.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

GT4 European Series (Barcelona)

Druhý závod

Poslednímu závodu sezony dominovali Michael Schrey a Gabriele Piana s vozem BMW M4 GT4. Italsko-německá dvojice si tímto triumfem zajistila titul v klasifikaci Silver Cup.

Druzí skončili Jack Mitchell s Alexem Denningem. Třetí pozici obsadili Benjamin Lariche a Robert Consani. Ti přitom obdrželi celkem dvacet sekund penalizace. Nejprve byli potrestáni pěti vteřinami za to, že po startu vycestovali z dráhy a nevrátili se zpět předepsaným způsobem. Dalších 15 vteřin přišlo poté, co si pětivteřinový trest neodpykali při zastávce v boxech.

V klasifikaci AM se stal šampionem Alban Varutti. V Pro-Am slaví Grégory Guilvert a Christophe Hamon.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MS superbiků (Portimao)

Superpole závod Superbike

Superpole závod přinesl vyrovnaný souboj o vítězství mezi Álvarem Bautistou a Toprakem Razgatliogluem. Z bitvy dvou šampionů nakonec vyšel vítězně Bautista, který porazil Turka o pouhých 142 tisícin sekundy. O svém triumfu rozhodl až v úplně posledním kole.

Bautistu a Razgatlioglua doplnil v nejlepší trojici Andrea Locatelli. Jonathan Rea tentokrát do cíle nedojel po pádu. Havárií skončilo i vystoupení jeho týmového kolegy Alexe Lowese.

Oliver König do závodu vůbec nenastoupil. Ve warm-upu ho totiž znovu potkala porucha motoru a tím pro něj závodní víkend skončil.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod Supersport

Nicoló Bulega letošní sezonu supersportů vítězně nezakončil. V nedělním klání sice již jistý šampion sváděl vyrovnaný boj se svým krajanem Stefanem Manzim, nakonec mu ale podlehl o pouhých 84 tisícin sekundy.

Jak už letos bylo zvykem, stupně vítězů obsadili kompletně italští jezdci. Třetí totiž dojel Yari Montella. Jezdec stáje Barni Spark Ducati byl dlouho zapojen do bitvy o triumf spolu s Manzim a Bulegou, během závodu se dokonce ukázal na čele. Pak ale ztratil po výjezdu ven z dráhy.

Pro Ondřeje Vostatka byl i poslední závod sezony bodovaný. Do cíle přijel na 13. místě.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod Superbike

Álvaro Bautista odjíždí z Portugalska s čistým štítem. Jezdec Ducati dokázal zvítězit i v závěrečném závodě. Znovu se ale pořádně nadřel. I tentokrát mu totiž hodně zatápěl Toprak Razgatlioglu. S jezdcem Yamahy si úřadující šampion vyměnil pozici hned 35krát a nakonec zvítězil s náskokem pouhých 126 tisícin sekundy.

Bautista sice ještě nemá definitivní jistotu titulu, je mu však velmi blízko. Před Toprakem Razgatliogluem totiž vede o 60 bodů a při posledním podniku v Jerezu jich bude ve hře již jen 62.

Druhý závod dokončil jako třetí Michael Ruben Rinaldi. Andrea Locatelli byl tentokrát klasifikován jako pátý. Pro Kawasaki šlo o další nevydařený závod. Jonathan Rea totiž dojel až na desátém místě. Naděje šestinásobného šampiona zhatila penalizace dlouhého kola za nezodpovědnou jízdu a zavinění kolize se Scottem Reddingem a Xavim Viergem v prvním kole. Alex Lowes do závodu vůbec nenastoupil poté, co si při nehodě v superpole závodě zranil levý kotník.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Druhý závod Supersport 300


V nedělním závodě se původně radoval z vítězství tým Jakuba Smrže, šlo ovšem o předčasnou radost. José Luis Pérez González sice projel po velké bitvě s Mirkem Gennaiem cílem jako první, při souboji s italským jezdcem ale došlo ke kontaktu. Za něj byl potrestán ztrátou jednoho místa právě Pérez González a propadl se tak na druhé místo, zatímco Gennai slavil vítězství. Stupně vítězů doplnil třetí Dirk Geiger.

Nejšťastnějším mužem ovšem mohl být po druhém závodě víkendu Jeffrey Buis. Nizozemec sice projel cílem až jako jedenáctý, i to mu ale stačilo k zisku titulu. Buis se stal mistrem světa ve třídě Supersport 300 již podruhé. Navázal tak na svůj úspěch z roku 2020.

Pro Petra Svobodu neskončila sezona šťastně. Po technických problémech nedojel. Druhý jezdec stáje Jakuba Smrže Chris Clark byl klasifikován jako dvacátý sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

MČR v autokrosu (Sedlčany)

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

MMČR v motokrosu (Přerov)

První závod MX2

Výsledky ZDE
 

První závod MX1

Výsledky ZDE
 

Druhý závod MX2

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Druhý závod MX1

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

MS v sajdkárkrosu (Castelnau de Lévis)

První závod

O šampionech rozhodl už první závod víkendu. Stali se jimi Marvin Vanluchene s Nicolasem Mussetem, kteří úvodní jízdu vyhráli. Na druhém místě skončili Daniels a Bruno Lielbardisové. Třetí příčku brali Killian a Evan Prunierovi.

Etienne Bax a Ondřej Čermák, kteří před víkendem ještě mohli ohrozit Vanlucehna s Mussetem, se zpočátku drželi na druhém místě. Pak ale posádku vyřadily technické potíže.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod


Marvin Vanluchene a Nicolas Musset potvrdili letošní titul. Pro vítězství si totiž dojeli i v závěrečném závodě sezony. Druzí skončili Marco Heinzer s Ruedim Betschartem. Bronz vybojovali Justin Keuben a Rodolphe Lebreton.

Etienne Bax s Ondřejem Čermákem uzavřeli sezonu čtvrtým místem. V konečném pořadí obsadili stříbrnou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Czech Kart Open (Vysoké Mýto)

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

ME tahačů (Jarama)

Třetí závod


Norbert Kiss začal vítězně i v neděli. Na stupních vítězů ho doplnili Jochen Hahn a Sascha Lenz.

Závod skončil o tři kola dříve, než bylo původně v plánu. Steffi Halmová totiž měla problémy s motorem a na trati nechala olejovou skvrnu. Na té uklouzli José Eduardo Rodrígues a Clemens Hecker, kteří následně vytlétli z trati. Hecker navíc trefil Rodríguese. Po tomto incidentu byly vyvěšeny červené vlajky a závod předčasně ukončen.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Čtvrtý závod

Sezona skončila vítězstvím Andrého Kursima. Němec startoval po otočení nejlepší osmičky z předchozí jízdy jako třetí a zpočátku kroužil po dráze jako druhý za Luisem Recuencem. Ve druhé polovině závodu ale domácího jezdce zdolal a tím rozhodl o svém vítězství.

Na druhém místě dojel do cíle Sascha Lenz. Letošní suverén Norbert Kiss zakončil rok bronzovým výsledkem. Recuenco se postupně propadl až na osmou pozici.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

Britský superbikový šampionát (Donington Park)

Druhý závod

Druhý závod vyhrál Kyle Ryde. Na stříbrné pozici skončil Leon Haslam a na třetí Christian Iddon.

Aspiranti na titul zažili další komplikaci. Glenn Irwin a Tommy Bridewell sice do závodu startovali až z dvanácté, respektive dvacáté šesté pozice, postupně se ale propracovali až nahoru a sváděli boj o vítězství. Ten skončil ve dvanáctém kole, kdy Bridewell zezadu narazil do Irwina a oba jezdci šli k zemi. Do cíle tak nedojeli.

I druhý závod byl ovlivněn deštěm. V jeho průběhu začaly padat kapky a v sedmnáctém kole byly nakonec vyvěšeny červené vlajky.

Irwin nadále vede před Bridewellem o půl bodu. Kyle Ryde povyskočil už na třetí místo. Za lídrem zaostává o 31,5 bodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Třetí závod

I v závěrečném závodě víkendu zvítězil jezdec startující na motocyklu Yamaha. Tentokrát vystoupal na nejvyšší stupeň Jason O´Halloran. Druhý skončil Christian Iddon a třetí Josh Brookes.

Na čele průběžného pořadí došlo ke změně. Tommy Bridewell se sice i tentokrát trápil a dojel pouze jako devátý, Glenna Irwina ovšem vyřadil technický problém už v prvním kole. Bridewell se tak před posledním podnikem sezony stává novým lídrem. Před svým parťákem má k dobru 7,5 bodu.

Závod se opět konal na mokru a znovu byl ukončen předčasně. Stalo se tak v šestnáctém kole. Existovalo totiž riziko, že došlo ke znečištění trati po technické závadě Leona Haslama.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

GT World Challenge Europe (Barcelona)

Závod


Letošními vytrvalsotními šampiony GT World Challenge Europe se stali Raffaele Marciello, Jules Gounon a Timur Boguslavskij. Posádce stáje AKKODIS ASP k tomu v Barceloně stačilo i páté místo.

Jako první sice projeli cílem Maro Engel, Luca Stolz a Fabian Schilller ze stáje Mercedes-AMG Team AlManar, kvůli pětisekundové penalizaci za zavinění kolize v úvodu se ale propadli na čtvrtou pozici. Dvojité vítězství si tak připsala stáj AF Corse - Francorchamps Motors. Zatímco první skončili Alessio Rovera, Robert Švarcman a Nicklas Nielsen, jako stříbrní z Barcelony odjížděli Antonio Fuoco, Daniel Serra a Davide Rigon.

Na stupně vítězů se vešli i Thomas Preining, Laurin Heinrich a Dennis Olsen. Ti jeli s Porsche 911 GT3 R stáje Rutronik Racing.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

WRC (Rallye Chile)


Na špici výsledkové listiny WRC se po delší době opět ukázal vůz Ford Puma a stáj M-Sport. Zasloužil se o to Ott Tänak. Šampion z roku 2019 totiž dominoval návratu mistrovství světa do Chile a dosáhl na své druhé letošní vítězství.

Estonce sice v pátek potkal smyk a problém s hybridem, i přesto ale zakončil už první den jako lídr soutěže. Zásadní krok na cestě za vítězstvím pak udělal v sobotu, která se odehrávala na drsném šotolinovém povrchu. Zatímco jeho soupeři se rozhodli zvolit buďto kombinaci tvrdých a měkkých pneumatik nebo pouze měkké, Tänak se rozhodl nazout pouze tvrdou směs a to se ukázalo jako správná volba.

Za druhým místem dlouho směřoval Teemu Suninen, Fin ale slibně rozjetou soutěž nedotáhl do úspěšného konce. V neděli totiž trefil pařez stromu a poškodil si zavěšení pravého předního kola, což ho přinutilo k odstoupení. Stříbrnou příčku tak po něm zdědil Thierry Neuville.

Elfyn Evans obsadil třetí místo a porazil svého týmového kolegu Kalleho Rovanperu, který skončil čtvrtý. Dva podniky před koncem vede Rovanperä před svým britským parťákem s náskokem 31 bodů. Jezdci Toyoty v Chile doplatili na to, že v sobotu vsadili na měkké pneumatiky. Rovanperovi nepomohla ani skutečnost, že v pátek startoval jako první. I přesto si japonská automobilka zajistila titul mezi značkami. K tomu dopomohl i pátý Takamoto Kacuta.

Suninen nebyl jediným jezdcem s vozem Rally1, který odstoupil. Již v pátek havarovali Esapekka Lappi a Pierre-Louis Loubet.

Ve WRC 2 zvítězil Oliver Solberg a ve WRC 3 Eduardo Castro.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Cup Series (Talladega)

Závod

V Talladeze vyhrál po velkém souboji se Kevinem Harvickem Ryan Blaney. Harvick ale nakonec nebyl klasifikován jako druhý. Po závodě byl totiž vyloučen za to, že jeho čelní sklo porušovalo bezpečnostní předpisy. Druhou pozici tak nakonec obsadil William Byron a třetí Denny Hamlin.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Foto: M-Sport

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.