Víkendový přehled: Doubek ovládl seriál EuroNASCAR 2, Renaux je už jistým mistrem světa MX2

Přehled výsledků víkendových motoristických závodů.

Páteční výsledky ZDE

Sobotní výsledky ZDE

Nedělní výsledky ZDE

Pátek

Lamborghini Super Trofeo Europe (Misano)

Více čtěte ZDE

Sobota

FIA World Endurance Championship (Sáchir)

6h Bahrajnu

Více o závodě čtěte ZDE

Rentor Racing - Partr Rallye Vsetín

Pro své premiérové vítězství na této soutěži si dojel Martin Březík ve Škodě Fabia R5, který o 27,9 vteřiny porazil Romana Odložilíka s Fabií R5 Evo2. Stupně vítězů doplnil Miroslav Jakeš (Fabia R5).

Výsledky soutěže ZDE

NASCAR Whelen Euro Series (Vallelunga)

První závod EuroNASCAR Pro

Při úvodním závodě NASCAR Whelen Euro Series ve Vallelunze byli fanoušci svědky prvního triumfu mistra světa F1 z roku 1997 Jacquese Villeneuvea v automobilových závodech po třinácti letech. Kanaďana nepřipravila o triumf ani penalizace pěti sekund za ulitý start. Na stupně vítězů vystoupili i druhý Vittorio Ghirelli a třetí Gianmarco Ercoli. Ideální závod nezažil vedoucí muž šampionátu Loris Hezemans. Nizozemec dostal za kontakt s Alonem Dayem, který na jeho následky odstoupil, penalizaci průjezdu boxy a skončil až desátý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod EuroNASCAR 2

Předposlední letošní závod kategorie EuroNASCAR 2 vyhrál Tobias Dauenhauer a navýšil tak svůj náskok v čele průběžného pořadí na Martina Doubka. Rodák z Litomyšle se musel po startu ze šesté příčky spokojit se druhým místem. Třetí dojel Francesco Garisto.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Clio Cup Europe (Monza)

První závod

Jako první projel cílem deštivého závodu Felice Jelmini. Později byl ale Ital penalizován jednou sekundou za to, že po startu vyjel v úvodní šikaně mimo trať a získal tak nedovolenou výhodu. Na první místo se tak posunul Nicolas Milan, který se kromě celkového triumfu mohl radovat z vítězství i ve skupinách B a D. Druhý skončil David Pouget. Felice Jelmini se sice propadl na třetí pozici, výhra ve skupině A mu ale zůstala.

Tomáši Pekařovi se po startu ze 37. příčky podařilo postupně vystoupat až na celkové 10. místo. Ze skupiny C si ovšem odnesl druhé místo. Český jezdec nestačil v tomto hodnocení pouze na Francouze Marca Guillota. Zatímco Guillot má po sobotě ve skupině C již jistý titul, Pekař si definitivně zajistil celkovou druhou příčku. Další jezdec stáje Carpek Service Henrik Seibel obsadil celkovou 23. příčku. Pod licencí mělnického týmu startuje v Monze i kazachstánský závodník Jeralij Ospanov. Ten skončil dvacátý druhý.

Výsledky ZDE

Alpe Adria (Cremona)

Více čtěte ZDE

Španělský šampionát třídy Supersport (Jerez)

První závod

Úvodní závod posledního podniku španělského šampionátu třídy Supersport skončil pro jezdce stáje New2 Project Ondřeje Vostatka celkovým jedenáctým místem a současně šestou příčkou v hodnocení Supersport. Jeho týmový kolega, kterým je slovenský jezdec Michal Búlik, dojel celkově osmý a mezi supersporty skončil pátý. Filip Řeháček obsadil celkovou 29. příčku a v hodnocení Open 600 skončil čtrnáctý.

Vítězem závodu se stal Miquel Pons, který současně vyhrál hodnocení Supersport. Druhou příčku bral Corentin Perolari, který byl nejlepší v Open 600. Celkovou třetí pozici obsadil Unai Orradre.

Výsledky ZDE

Světové finále Lamborghini Super Trofeo (Misano)

První závod - AM + LC

První finálový závod Lamborghini Super Trofeo pro kategorie AM a LC patřil Massimu Cigliovi. Druhý dojel Victor Gomez. Jako třetí sice projel cílem Ashton Harrison před Andrzejem Lewandowskim, oba ale byli penalizováni pěti sekundami a nakonec tak skončil třetí Gabriel Rindone. Libor Dvořáček ze stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra obsadil 19. příčku celkově a v hodnocení LC skončil sedmý.

Výsledky ZDE

První závod - PRO + PRO AM

V první finálové jízdě pro třídy Pro a Pro Am zvítězili Karol Basz a Mattia Michelotto. Druhý skončil Richard Antinucci a třetí pozici obsadili Daan Pijl s Dannym Kroesem. Bronislav Formánek s Josefem Zárubou byli klasifikováni jako dvacátí druzí celkově a jako sedmí v Pro-Am.

Výsledky ZDE

Více čtěte ZDE

Neděle

Super Formule (Suzuka)

Závod

I když o jménu držitele titulu se rozhodlo už v Motegi, bylo v Suzuce stále o co bojovat. Závod vyhrál Nirej Fukuzumi, který si tak zajistil celkové druhé místo za Tomoki Nodžiiri. Fukuzumi sice získal stejně jako Juhi Sekiguči 55 bodů, ale rozhodla jeho dvě letošní vítězství. V hodnocení stájí uspěl carenex Team Impul, který o jediný bod zdolal stáj  DoCoMo Team Dandelion Racing.

Clio Cup Europe (Monza)

Druhý závod

Zatímco v prvním závodě připravila Felice Jelminiho o vítězství penalizace, v neděli, kdy se opět jelo na mokru, už na nejvyšší stupeň vystoupil. Kromě toho zvítězil ve skupině A. Druhou pozici obsadil sobotní celkový vítěz Nicolas Milan, který byl nejlepší ve skupinách B a D. Třetí skončil Filippo Berto.

Tomáše Pekaře potkal v úvodu závodu výlet mimo trať ve Variante Ascari a nakonec byl klasifikován jako dvacátý druhý. Ve skupině C obsadil šestou pozici. Jeralij Ospanov, který v Monze startuje výjimečně pod licencí Pekařova týmu Carpek Service, obsadil celkovou 35. příčku. Další jezdec mělnické stáje Henrik Seibel do cíle nedojel poté, co skončil v kačírku v zatáčce Variante Ascari.

Výsledky ZDE

 

NASCAR Whelen Euro Series (Vallelunga)

Druhý závod EuroNASCAR 2

Závěrečný závod třídy EuroNASCAR 2 vyhrál Martin Doubek a jelikož lídr šampionátu Tobias Dauenhauer skončil mimo jiné po kontaktu s bariérou až třináctý, slaví titul český závodník. Doubka doprovodili na stupně vítězů druhý Naveh Talor se třetím Justinem Kunzem.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Druhý závod EuroNASCAR Pro

I v posledním závodě sezony si dojel pro vítězství bývalý šampion F1 Jacques Villeneuve. Na stupně vítězů ho doprovodili druhý Gianmarco Ercoli a třetí Alon Day. Loris Hezemans se po startu dostal do vedení. Později se sice Nizozemec propadl až na páté místo, i tak se ale může radovat ze svého druhého titulu v nejvyšší třídě evropských NASCAR. Ten první získal v roce 2019.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Alpe Adria (Cremona)

Více čtěte ZDE

Španělský šampionát třídy Supersport (Jerez)

Druhý závod

I druhý víkendový závod španělského šampionátu supersportů v Jerezu se jel na mokré trati. Z českých závodníků tentokrát dopadl lépe Filip Řeháček. Jezdec stáje Cardoso Racing obsadil 24. příčku a v hodnocení Open 600 skončil desátý. Ondřej Vostatek skončil 25. celkově a patnáctý v hodnocení Supersport. Druhý jezdec stáje New2 Project Michal Búlik do cíle nedojel. Vítězem závodu se stal letošní šampion třídy Supersport Borja Gómez. Druhý skončil Miquel Pons a třetí Pedro Nuno Romero.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

 

Světové finále Lamborghini Super Trofeo (Misano)

Druhý závod AM+LC

Nedělní finálová jízda pro kategorie AM a LC patřila Victoru Gomezovi. Druhý skončil Raffaele Giannoni a třetí dojel sobotní vítěz Massimo Ciglia. Jezdec stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra Libor Dvořáček v závěru závodu odstoupil, se čtyřmi koly ztráty byl ale klasifikován na celkovém 19. místě a na 8. příčce v hodnocení LC. Šampiony světového finále se po součtu bodů získaných v obou závodech stali Victor Gomez (Pro) a John Hennessy (LC).

Výsledky ZDE

Druhý závod PRO+PRO AM

Karol Basz a Mattia Michelotto zopakovali vítězství ze soboty. Druhý opět dojel Richard Antinucci. Třetí místo brala posádka Stevan McAleer - Jeroen Mul. Josef Záruba s Bronislavem Formánkem ze stáje Mičánek Motorsport powered by Buggyra obsadili celkovou 14. příčku. V hodnocení Pro-Am skončili čtvrtí. V kategorii Pro se po součtu obou finálových jízd stali celkovými vítězi finále pochopitelně Basz a Michelotto. Ve třídě Pro-Am získali nejvíce bodů Brandon Gdovic a Bryan Ortiz.

Výsledky ZDE

Více čtěte ZDE

MS v motokrosu (Arco di Trento)

Zatímco v kategorii MXGP se stále tvrdě bojuje o každý bod v honičce za světovou korunou, Francouz Maxime Renaux je už nyní jistým mistrem světa kategorie MX2. 21letý tovární jezdec Yamahy získal už 642 bodů, zatímco jeho pronásledovatel Tom Vialle jich má před posledními dvěma Grand Prix jen 532. Český jezdec Petr Polák v neděli získal další dva body, jeden přidal Jan Wagenknecht.

Výsledky a průběžné požadí

Italský šampionát GT (Monza)

Závod

Poslední závod letošního ročníku italského vytrvalostního šampionátu vozů GT vyhráli Mattia Drudi, Lorenzo Ferrari a Riccardo Agostini a zajistili si tak titul celkových šampionů. Druzí skončili Alberto di Folco, Andrea Amici a Stuart Middleton. Celková stupně vítězů zkompletovala dvojice Stefano Gai a Daniel Zampieri.

O třetí příčce rozhodl Zampieri až v závěru, kdy odsunul na čtvrté místo Daniela Mancinelliho. Spolu s Mancinellim tvořili posádku stáje Audi Sport Italia se startovním číslem 14 Vito Postiglione a český závodník Filip Salaquarda. Závodu se zúčastnil i Jaromír Jiřík, který se ve voze Lamborghini Huracán stáje Imperiale Racing střídal s Antoinem Bottirolim a Paulem Augustem. Celkově skončila trojice třináctá a v hodnocení GT3 Am obsadila druhé místo.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

MS motokár (Campillos)

V kategorii OK zvítězil Tuukka Taponen. Druhý dojel Arvid Lindblad a třetí Luigi Coluccio. Jezdci české stáje Praga Racing Team Rafael Modonese, Arthur Rogeon a Flavio Olivieri byli vyřazeni již po kvalifikačních rozjížďkách. Zatímco Modonese skončil čtyřicátý první, Rogeon čtyřicátý druhý a Olivieri padesátý druhý.

Ve třídě OK Junior triumfoval Freddie Slater. Na druhém místě dokončil finálovou jízdu Kean Nakamura Berta. Třetí pozici obsadil Anatolij Kavalkin. Jezdec Praga Racing Teamu Heitor Dall A´gnol Farias z Brazílie skončil v kvalifikačních rozjížďkách sedmdesátý první a zůstal za branami finále.

Výsledky ZDE

Foto: EuroNASCAR a Yamaha Racing

Autoři

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.