Viňales poprvé v nových barvách nebo další starty Crutchlowa a Dixona. MotoGP pokračuje v Aragónsku

Letošní sezona mistrovství světa v závodech silničních motocyklů pokračuje o víkendu Velkou cenou Aragónska na okruhu MotorLand Aragón. V ní se bude pokoušet udělat další krok na cestě za titulem Fabio Quartararo. Budeme ale také svědky premiéry Mavericka Viňalese v barvách Aprilie nebo dalších letošních vystoupení Cala Crutchlowa a Jakea Dixona.

Mistrovství světa v závodech silničních motocyklů má o víkendu na programu třináctý letošní závod. Tím bude Velká cena Aragónska na okruhu MotorLand Aragón. Trať je součástí kalendáře MotoGP každoročně od roku 2010. Tehdy se závod uskutečnil jako náhrada za zrušenou Velkou cenu Maďarska. V loňské sezoně, která byla ovlivněna koronavirovou pandemií, se na MotorLandu Aragón uskutečnily dokonce hned dvě velké ceny, kromě Velké ceny Aragónska také Velká cena Teruelu.

Nejvíce vítězství ve třídě MotoGP získal na této trati Marc Márquez. Šestinásobný šampion nejvyšší kubatury vyhrál Velkou cenu Aragónska v letech 2013, 2016, 2017, 2018 a 2019. Kromě Márqueze zde ale z jezdců, kteří se víkendové velké ceny zúčastní, vyhrál závod MotoGP také Álex Rins. Jezdec Suzuki slavil loni.

Závod třídy MotoGP vyhrál Marc Márquez v Aragónu pětkrát. Foto: Honda Racing Corporation

Jak Márquez, tak Rins v Aragónu jednou triumfovali i v nižších kategoriích MS. Zatímco Márquez v roce 2011 ovládl závod Moto2, Rins o dva roky později závod Moto3. V závodech nižších kubatur mistrovství světa ale slavili také Pol Espargaró (2010 ve třídě do 125 ccm, 2012 v Moto2), Brad Binder (2018 a 2019 v Moto2), Maverick Viňales (2014 v Moto2), Miguel Oliveira (2015 v Moto3), Joan Mir (2017 v Moto3) a Jorge Martín (2018 v Moto3).

Quartararo vede o 65 bodů

Před začátkem víkendu se v nejlepší pozici nachází Fabio Quartararo. Jezdec továrního týmu Yamahy si před dvěma týdny v Silverstone dojel pro pátý letošní triumf a své vedení v průběžném pořadí navýšil již na 65 bodů. To znamená, že ve zbývajících šesti závodech se mu stačí vždy umístit do třetího místa a má titul jistý.

Nejbližším Quartararovým pronásledovatelem v průběžném pořadí šampionátu je Joan Mir. Úřadující mistr světa ze stáje Suzuki letos sice ještě ani jednou nezvítězil, i přesto se ale nachází na celkové druhé příčce. Třetí místo patří Johannu Zarcovi, který je čtyři body za Mirem.

Fabio Quartararo se opět pokusí přiblížit k titulu. Foto: Monster Energy Yamaha MotoGP

Viňales poprvé v nových barvách

Budit pozornost bude během Velké ceny Aragónska mimo jiné i Maverick Viňales. Španělského jezdce totiž čeká premiérový start v barvách továrního týmu Aprilie. Nebude to poprvé, co na stroji této značky v mistrovství světa nastoupí. S motocyklem Aprilia totiž závodil už v roce 2011 u týmu Blusens by Paris Hilton Racing při své premiérové sezoně ve třídě do 125 ccm.

Do Aprilie se Viňales přesouvá z továrního týmu Yamahy, kde působil do sezony 2017. Během letošního roku ovšem jeho vztahy s japonskou značkou ochladly a ačkoli měl Španěl platnou smlouvu do roku 2022, bylo po Velké ceně Nizozemska oznámeno, že na konci sezony odejde. Nakonec se tak ale stalo ještě dříve. Vše totiž vyvrcholilo při Velké ceně Štýrska, během které se měl Viňales úmyslně snažit poškodit motor svého stroje. Za to byl týmem suspendován pro Velkou cenu Rakouska. Následně došlo k okamžitému rozvázání spolupráce a v Silverstone už nenastoupil.

S Aprilií, ke které se měl připojit původně až v roce 2022, už Viňales absolvoval dva dny testů v Misanu. Nebude to poprvé, co utvoří sestavu spolu s Aleixem Espargarem. Již v letech 2015 a 2016 byli týmovými kolegy u Suzuki. Z kola ven ale nepůjde ani dosavadní Espargarův kolega Lorenzo Savadori. Ten ještě letos nastoupí za Aprilii také. Až doléčí zlomený kotník, uvidíme ho jako jezdce startujícího na divokou kartu. Od roku 2022 se přesune do role testovacího jezdce.

Aleix Espargaró a Maverick Viňales budou opět týmovými kolegy. Foto: MotoGP

Crutchlow s Dixonem znovu na startu

Ve startovním poli opět uvidíme mimo jiné i Cala Crutchlowa a Jakea Dixona. Pro Crutchlowa půjde o čtvrtý letošní start. První dva absolvoval testovací jezdec Yamahy v barvách týmu Petronas SRT při dvojici závodů na Red Bull Ringu, kde zaskakoval za zraněného Franca Morbidelliho. V Silverstone zase nahradil u tovární stáje „tří ladiček“ Viňalese. Dixon, který zahájil sezonu v Moto2, se letos v MotoGP představí podruhé. Premiéru si odbyl v Silverstone jako náhrada za Morbidelliho u Petronasu. I v Aragónu pojede Crutchlow za tovární tým Yamahy a Dixon za Petronas.

Dost možná ale půjde pro oba o poslední letošní start. Crutchlow by totiž měl od Velké ceny San Marina uvolnit místo v sestavě tovární Yamahy Francu Morbidellimu, který by se měl konečně vrátit po zranění kolene a po odchodu Viňalese povýší z Petronasu. Dixona by měl zase u Petronasu SRT nahradit až do konce sezony trojnásobný vicemistr MotoGP Andrea Dovizioso. Ital by měl působit v týmu i v sezoně 2022. Během ní už ale bude stáj účinkovat v šampionátu v jiné podobě, neboť její hlavní sponzor Petronas nedávno oznámil, že už ji od příštího roku nebude podporovat.

Úvodní foto: Aprilia

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.