Legendární německý šlechtic von Trips by se dožil 95 let. Skvělý pilot zaplatil za svoji vášeň životem

Nejrychlejší šlechtic světa by se 4. května dožil 95 let. Osud má ale dopřál jen 33 let života, který ukončil strašlivý karambol.

Když se 4. května 1928 narodil ve staré pruské aristokratické rodině, nikdo nemohl tušit, že se Wolfgang Alexander Albert Eduard Maximilian Reichsgraf Berghe von Trips zařadí mezi nejlepší piloty své éry. Bohužel V závěru nejúspěšnější sezony F1 německý jezdec 10. září 1961 v Monze smrtelnou nehodu, při níž přišlo o život také 15 diváků. Ovšem předtím byl dlouhá léta členem továrního týmu Porsche a v roce 1958 s vozem této značky vyhrál mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu.

Nositel šlechtické titulu měl jasno v tom, proč začal závodit: "Nemohu žít bez riskování. Automobilové závody mi připomínají středověké turnaje, a tím i rytíře a mé předky. To je něco, co potřebuji."

Nejdříve jezdil na motocyklech BMW na několika orientačních závodech a poté se zúčastnil dvou rallye s vozem Porsche 356 Coupé. Talentované jezdce si brzy vyhlédl sportovní manažer Porsche Huschke von Hanstein a von Trips se stal spolujezdcem zkušeného Waltera Hempela na Mille Miglia 1954. Dvojice usedla do vozu Porsche 356 a zvítězila ve své třídě před horkým favoritem, Richardem von Frankenbergem. Von Trips se postaral o první rozruch. Další měl následovat koncem roku 1954. Pod pseudonymem Axel Linther vyhrál s vylepšeným Porsche německý okruhový šampionát v kategorii sériových sportovních vozů a vozů GT do 1600 cm3.

Jako tovární jezdec Porsche vyhrál spolu s Hansem Herrmannem v roce 1956 závod na 12 hodin Sebringu ve třídě a celkově obsadili šesté místo. Na konci sezony se jezdci Porsche Herrmann, von Trips a von Frankenberg podělili o první tři místa v německém mistrovství sportovních vozů ve třídě do 1500 cm3. V roce 1957 německý závodník skončil na druhém místě na závodě Millie Miglia. To usedl do rudého Ferrari.

V ročníku 1958 ovládl s jasným stále se rozvíjející mistrovství Evropy v závodech do vrchu. To kočíroval Porsche 718 Spyder. Během několika let se von Trips stal jedním z nejslavnějších německých závodníků. Byl to usměvavý mladý muž s dobrým vychováním - prostě oblíbená postava v každém pedoku.

Rok 1961 měl být jeho rokem. Jezdil v barvách Ferrari a vyhrál závod Targa Florio i Velkou ceny formule 1 v Nizozemsku a Británii. Do Monzy na Velkou cenu Itálie přijel s jako lídr v mistrovství světa. Ve druhém kole se však jeho Ferrari dostalo do kontaktu s Lotusem Jima Clarka. Vůz vyjel mimo trať a vletěl mezi lidi, 15 diváků přišlo o život. Von Tripse náraz vymrštil z vozu, zemřel na okraji dráhy. Němečtí novináři udělili vicemistrovi světa posmrtný titul Sportovec roku 1961.

Foto: Porsche

Autor

Radek Vičík

Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.