Dva dny v dunách, téměř 300 kilometrů na kontě a zkušený Martin Prokop jako podpora. Aliyyah Kolocová absolvovala v Abú Zabí závěrečný test před lednovou Rallye Dakar, kde poprvé poměří síly s elitou automobilové kategorie.
„Bylo tam hodně dun, hodně písku, takže trať byla velmi záludná. Byla to ale užitečná zkušenost, protože odrážela podmínky, které se na Dakaru očekávají. Auto fungovalo, neměli jsme žádné větší problémy a tým byl skvělý,“ pochvalovala si devatenáctiletá závodnice své další svezení se speciálem Red-Lined REVO T1+.
Testování se konalo v blízkosti hranic se Saúdskou Arábii. Pro Kolocovou nešlo o neznámé prostředí. Svezla se totiž na trati, jejíž konfigurace byla totožná s druhou a čtvrtou etapou soutěže Abú Zabí Desert Challenge. Tu letos absolvovala s lehkým prototypem. U Buggyry se během testu snažili co nejvěrohodněji nasimulovat závodní podmínky, což znamenalo, že Aliyyah se musela po dobu své jízdy obejít bez zastávek nebo servisu. Zatímco během prvního dne odjela 173,5 kilometru, ve druhém přidala dalších 117,81. Po tom všem navíc následovala společná jízda s Martinem Prokopem.
„Opravdu bych chtěla Martinovi poděkovat. Hodně mi pomohl, dal mi velmi užitečné rady. Je to zkušený a dobrý jezdec, takže jsem vděčná, že jsem se od něj mohla učit,“ ocenila přínos osminásobného dakarského účastníka, který bude v lednu jedním z jejích soupeřů.
Test splnil účel i podle šéfa Buggyry Martina Koloce: „První etapa byla nesmírně náročná a nejsem si jistý, že tak náročná etapa bude součástí Dakaru. Test byl náročný, první den nebyl aktuální roadbook, podmínky byly těžké, hodně měkkého písku,“ přibližuje.
Akce byla přínosná nejenom pro závodnici samotnou, ale také pro její techniku: „Našli jsme několik problémů s vozem, které jsme odstranili, podívali jsme se na nastavení, konkurenceschopnost a s výsledkem jsme celkem spokojeni. Cítíme se připraveni na naši největší soutěž roku,“ dodává Koloc.
Test se nesl rovněž ve znamení obnovení jednoho partnerství. Po bok Kolocové totiž neusedl tak jako při většině letošních vystoupení Riaan Greyling, ale Sébastien Delaunay. Francouz už několikrát četl Kolocové rozpis v lehkém prototypu a nastoupí s ní i v lednu na Dakaru. Při testu na něj udělala dojem.
„První den byl pro ni docela složitý, protože nebyla úplně zvyklá na váhu tohoto vozu. Rychle se ale zlepšila, naučila se, jak správně používat převodovku a jak s autem jezdit. Jen dvakrát jsme uvízli v písku, ale to je zcela normální a také k tomu slouží testy. Neočekáváme, že budeme na Dakaru na špici, ale s dobrým autem a takovýmto tempem by to pro nás měla být dobrá soutěž,“ podělil se Delaunay se svým hodnocením.
S vozem kategorie T1+ se sice Kolocová zúčastní Rallye Dakar poprvé, celkově ale půjde o její druhý start v tomto podniku. Do soutěže totiž nastoupila již letos v lehkém prototypu. Sužovaly ji však technické problémy, kvůli kterým mimo jiné nenastoupila do poslední etapy. Nakonec obsadila 33. místo.
S přípravou na nadcházející start začala loňská šampionka blízkovýchodního poháru FIA v cross-country bajách v květnu, kdy se zúčastnila se speciálem T1 soutěže Sugarbelt 400 v Jižní Africe. V této zemi startovala i během srpna, a to při podniku Parys 400, tentokrát již s vozem kategorie T1+. Dosud poslední závodní vystoupení s tímto autem si pak připsala v listopadu při Baja Dubaj, která pro ni představovala první start s touto technikou v poušti.
46. ročník Rallye Dakar se uskuteční od 5. do 19. ledna v Saúdské Arábii. Buggyru v něm budou kromě Kolocové reprezentovat také tři kamiony. S novou Tatrou Evo3 nastoupí Martin Šoltys, s modely Phoenix pojedou Jaroslav Valtr a Daniel Stiblík.
Foto: Buggyra Racing
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.