První soutěž v nové Toyotě si Ouředníček i přes řadu komplikací užil

Nový český tým Toyota Gazoo Racing Czech vedle něj tvoří i navigátor David Křípal. „Startovní listina byla nabitá jako ještě nikdy v historii. Závodu se účastnil vedle velkého týmu Toyota také tovární tým Audi a nový tovární tým Ford,“ řekl Ouředníček.

„Baja Aragón jsme zvolili jako první test pro přípravu na Rallye Dakar 2024. Ještě týden před soutěží však nebylo jisté, zda bude naše auto připravené. Nakonec se to podařilo díky úsilí našich českých i španělských týmových mechaniků a také díky belgickému servisnímu týmu Toyota Overdrive i díky pomoci společnosti Toyota Česká republika,“ uvedl pilot.

Víkendové teploty ve Španělsku překračovaly čtyřicet stupňů ve stínu a program byl kvůli mimořádným volbám nahuštěn do dvou dnů. Jezdci tak museli zvládnout více než pět set padesát závodních kilometrů ve 48 hodinách. „Náš jediný úkol byl získat co možná nejvíc zkušeností s novým vozem. A také pokud možno nic nerozbít,“ sdělil s úsměvem jezdec, který si úplně poprvé sedl do auta elitní kategorie T1+ se šířkou 230cm.

Do prologu proto odstartovali Ouředníček s Křípalem opatrně a do první ostré etapy proto vyjížděli až v polovině devadesátičlenného startovního pole. „Bylo tedy jasné, že se bude hodně prášit a budeme muset hodně předjíždět. Přesto se nám vůbec první ostrá etapa s novým autem nadmíru podařila. I když se Hilux na chvíli zastavil kvůli přehřátému benzínu, v naší kategorii T1+ jsme skončili čtrnáctí, dostali jsme i před legendární piloty jako Miguel Barbosa (Toyota, mistr Portugalska) nebo Romain Dumas (Toyota, trojnásobný vítěz LeMans),“ pochvaloval si Ouředníček.

V první sobotní zkoušce nasadila posádka co nejostřejší tempo, ale již na 31. kilometru odešly zadní brzdy. „Věděli jsme, že se to může stát, bohužel nefungovalo vodní chlazení zadních brzd, což je v těchto horkých podmínkách zásadní,“ dodal.

Posádka musela zvolnit a dopřát brzdám čas na ochlazení a jet méně agresivně. Před poslední zkouškou se však tým rozhodl dojet sobotní pneumatiky, které měly za sebou teprve 180 kilometrů, a to se ukázalo jako chyba. „V poslední etapě jsme se chtěli dostat do nejlepší desítky, ale na opotřebovaných pneumatikách jsme už vůbec nebyli schopni zrychlit, auto pekelně klouzalo a nebrzdilo. Raději jsme tedy neriskovali jízdu na hraně a případnou havárii, protože naším úkolem bylo především dojet do cíle,“ vysvětlil jezdec.

Tým Toyota Gazoo Racing Czech nakonec skončil na šestnáctém místě v královské kategorii T1+ a na dvacátém místě celkově. Soutěž vyhrál Katařan Násir Attíja se svým navigátorem Mathieu Baumelem ze stáje Toyota Gazoo Racing, vítěz posledních dvou Dakarů s Toyotou Hilux T1+.

 O náročnosti tratí svědčí i to, že z dvaadevadesáti posádek startujících ve Světovém poháru jich  projelo cílovou rampou jen třiasedmdesát a ze tří speciálů Audi jen jeden.

„Jsme velmi spokojeni. Navzdory hektické přípravě a průběhu závodu získáváme důvěru v auto i sami v sebe. Víme, co je třeba přenastavit a doladit před dalším testováním,“ popsal jezdec.

Podle něj se během závodu projevily výrazné přednosti nového stroje. „Hilux fungoval fantasticky a byli jsme překvapeni, jak úžasné jsou jeho jízdní vlastnosti. Bylo takové vedro, že nám – stejně jako kdysi na Dakaru – opět doslova vařil benzin. Zatímco dříve to byl pro nás neřešitelný problém, Toyota má vyřešen nouzový způsob podávání paliva i pro tyto případy,“ pochvaloval si Ouředníček.

Foto: Toyota Gazoo Racing Czech

Fotogalerie

Autor

Redakce

Externí materiály upravené redakcí MotorMixu.