Argentinec Franco Colapinto zaplnil jedno z posledních volných míst na startovním roštu F1 pro rok 2026. Stáj Alpine s ním prodloužila smlouvu i na nadcházející rok.
Colapinto se do formule 1 dostal loni z akademie jezdců Williamsu, kde nahradil Logana Sargeanta, propuštěného po sérii slabých výkonů. Jenže už v lednu musel uvolnit místo Carlosi Sainzi juniorovi, který se stal novým týmovým kolegou Alexe Albona.
Alpine tak využil příležitosti a Argentince získal na víceletý kontrakt, přičemž letos začal jako rezervní jezdec. Po neúspěšném začátku ale Jack Doohan přišel po šesti Velkých cenách o místo, které převzal právě loňský nováček.
Zatím se mu ovšem nedaří – stále nezískal jediný bod, zatímco jeho týmový kolega Pierre Gasly jich má už dvacet, z toho třináct od chvíle, kdy se Colapinto přidal k týmu.
V současné době tak zůstávají už jen tři volné sedačky. Všechny přitom u týmů vlastněných Red Bullem. Stále není jasné, kdo příští rok v „áčku“ doplní Maxe Verstappena. Podle toho se bude odvíjet sestava Racing Bulls.
Týmy a jezdci F1 pro rok 2026:
Tým jezdec jezdec
Alpine F1 Team Pierre Gasly Franco Colapinto
Aston Martin Aramco Fernando Alonso Lance Stroll
Revolut Audi F1 Team Gabriel Bortoleto Nico Hülkenberg
Cadillac Formula 1 Team Sergio Pérez Valtteri Bottas
Scuderia Ferrari Charles Leclerc Lewis Hamilton
Haas F1 Team Esteban Ocon Oliver Bearman
McLaren Formula 1 Team Lando Norris Oscar Piastri
Mercedes-AMG F1 Team Kimi Antonelli George Russell
Racing Bulls F1 Team TBA TBA
Red Bull Racing Max Verstappen TBA
Williams F1 Team Alexander Albon Carlos Sainz jr.
Foto: Alpine F1 Team
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.