Hanika bude při MS superbiků v Mostě chybět. Přednost má osmihodinovka v Suzuce

Karel Hanika se letos mosteckého podniku MS superbiků na divokou kartu nezúčastní. Jezdec stáje YART Yamaha ve vytrvalostním mistrovství světa chce dát přednost přípravě před osmihodinovým závodem v Suzuce, který následuje hned týden po Mostě. Brněnský závodník ovšem nevyloučil, že by do závodů MS superbiků mohl zasáhnout v pozdější fázi sezony. Mimo jiné i o tom jsme se bavili v našem exkluzivním rozhovoru.

Máte za sebou závod 24 hodin Spa-Francorchamps. Vyhráli jste kvalifikaci, kde jste se postaral o nejrychlejší čas. Závod jste ale kvůli poruše motoru nedokončili. Předpokládám tedy, že panuje zklamání...

Určitě jsme věřili, že bychom po úspěšném Le Mans mohli dojet dobře. Na začátku jsme měli trochu problémy se senzorem. Když jsem při prvním úseku bojoval s Ginem Reou, chyběla mi trakce. Docela hodně jsem s tím bojoval, stejně jako mí kolegové. Asi se s tím dalo jet, ale nebyli bychom tak rychlí a proto jsme se rozhodli pro výměnu. Elektronika trochu zlobila.

Kvůli tomu jsme ztratili dvě kola, která jsme stahovali osmnáct hodin. Nakonec se nám to povedlo, hlavně v noci jsme byli rychlí. Předvedli jsme skvělý výkon i v boxech. Dostali jsme se na první místo. Tam jsme ale byli jen deset nebo patnáct minut, pak nám bohužel odešel motor. Co na to říct... Zklamaní jsme, ale opět jsme předvedli skvělý výkon. Takové věci moc ovlivnit nemůžete.

Ve Spa-Francorchamps se uskutečnil mezinárodní motocyklový závod poprvé po 19 letech. Tato trať je velmi rychlá a na první pohled se zdá, že pro motorky hodně nebezpečná. Před víkendem sice byly provedeny na dráze úpravy, ale přesto se zeptám, jak bezpečně jste se na tomto okruhu cítil?

V první řadě musím říct, že je to nádherný okruh. Mám tyto starší okruhy rád. V určitých úsecích je to podobné jako Brno, je tu převýšení dokonce i přes sto metrů. Jsou tam dlouhé rovinky, hlavně v prvním sektoru. Tam jsme hodně ztráceli, protože ve vysokých otáčkách nemáme takový výkon jako ostatní. Naopak ale máme dobrý kroutící moment, takže ve druhém sektoru jsme byli nejrychlejší.

Okruh se mi ale každopádně moc líbí. Devátou zatáčku podle mě udělali skvěle (došlo zde k úpravám - pozn. red.), je úžasná. Co se týče bezpečnosti, tak je to za mě také v pohodě. V noci je to tam sice trochu horší s osvětlením, mně a klukům to ale nevadilo. Rychlé úseky na konci jsou krásné. Když budu mluvit vyloženě o bezpečnosti, tak třeba taková Suzuka je podle mě ještě o něco nebezpečnější. Neberu to ale tak, že to je nějaká hrůza. Je to zkrátka starý okruh, žádná nová trať, kde máte kilometrové únikové zóny.

Za mě je to skvělý okruh a myslím si, že do budoucna má na to, aby získal homologaci třeba i pro MotoGP. Bylo by to určitě zajímavé pro všechny jezdce i fanoušky.

Jak už jsme zmínili výše, v kvalifikaci jste týmu zajistil pole position vy. Nebylo to poprvé, co jste se o kvalifikační vítězství svého týmu postaral. Jak byste tedy vysvětlil, že vám kvalifikace takto svědčí?

Těžko říct. Při testech jsme jezdili vyloženě jen se závodním nastavením. Chtěli jsme vyladit závodní pneumatiky a tak podobně.  Rychlost na jedno kolo jsme moc neřešili, tu jsme si nechávali opravdu až na samotnou kvalifikaci. Když máte o jednu směs měkčí pneumatiky, tak je to hodně znát, hlavně když jedete na hraně. Ten čas, co se mi povedlo zajet, byl o dost rychlejší než kola, která se potom zajížděla v závodě.

Když máte jet na jedno nebo dvě rychlá kola, tak je také důležité najít si prostor na dráze. Je tam spousta jezdců s pomalejšími superstocky. Takové zdržení je na čase samozřejmě znát. I já jsem při svém nejrychlejším kole jednoho jezdce potkal, takže jsem možná mohl zajet ještě o desetinu nebo dvě rychleji. Jsem ale rád, že mi to takto sedí. Minimálně pro mě je to dobrá vizitka. Teď už se mi to povedlo počtvrté a z toho potřetí jsem zajel traťový rekord.

Jsem ale hlavně rád, že přispěji týmu. Je to důležitých pět bodů, které se hodí, zvlášť při závodech, které nedojedeme. Tým nachystal na kvalifikaci super motorku a byla velká zábava jet takto rychle.

Nyní tak trochu tvrdší otázka. Patříte mezi přední jezdce vytrvalostního mistrovství světa. Vaši stáj YART Yamaha ale trápí technické potíže. V Le Mans to byl problém s nastartováním, ve Spa potíže se senzorem a závada na motoru. Může se tedy stát, že vás tyto problémy přimějí uvažovat o změně týmu a motorky?

Je to motorsport, takže těžko říct. Máte ale pravdu v tom, že zejména v posledních dvou letech na toto máme docela smůlu. V letošním roce nám připravují motory v Itálii mechanici, kteří pracují i pro Topraka Razgatlioglua a Andreu Locatelliho v MS superbiků, takže ti nejlepší, co se superbikové Yamahy týče. Je to těžké. V Le Mans to bylo v pohodě, ve Spa došlo po osmnácti hodinách k problémům s ojnicí.

Jsem v týmu spokojen, má na to vyhrávat závody. Tato věc je ale taková smutná. Uvidíme, co se bude dít do budoucna, ale v týmu jsem spokojen. Myslím si, že jsme nejvyrovnanější tým. Lidé z Yamahy navíc mají velký zájem na tom, aby se to zlepšilo. Pořád věříme a ještě není všem dnům konec, ani pro tuto sezonu.

A teď k MS superbiků. Autoklub České republiky už spustil možnost podávat žádosti o divokou kartu pro červencový podnik v Mostě. Netajil jste se tím, že o startu také uvažujete. Už jste tedy žádost podal, případně chystáte se ji podat?

V Mostě určitě nepojedu. Týden poté máme osmihodinovku v Suzuce. Tam to není klasický závod jako v Evropě, kde máte třeba šest továrních týmů. V Suzuce ale bude klidně i patnáct špičkových týmů, které mohou vyhrát nebo získat umístění na stupních vítězů. Chceme se na to tedy maximálně připravit a nepřijít o pondělní test, který může být pro závod hodně důležitý. Z tohoto důvodu tedy v Mostě nepojedu.

O startu v MS superbiků ale uvažujeme. Mohlo by k tomu dojít ke konci sezony. Ve hře je Španělsko, Portugalsko nebo třeba Francie. Ještě uvidíme.

Foto: YART

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.