Jezdci si mohou oddechnout. Návrat MotoGP do Finska se odkládá také letos

Motocyklová Velká cena Finska na okruhu KymiRing se ani v letošním roce neuskuteční. Na vině je zpoždění homologačních prací kvůli válce na Ukrajině a také rizika s ní spojená. Pro jezdce se ale jedná o spíše dobrou zprávu. Okruh byl totiž v minulosti kvůli svému charakteru kritizován.

MotoGP ani v letošním roce nezavítá na finský KymiRing. Kvůli sankcím proti Rusku za válku na Ukrajině totiž došlo k přetrhání globálních dodavatelských řetězců a to způsobilo zpoždění homologačních prací na okruhu, které tak nebudou moci být dokončeny včas. Roli hrají i další obavy spojené s válkou.

"Homologační práce na KymiRingu a také rizika zapříčiněná současnou geopolitickou situací v regionu nás bohužel nutí ke zrušení letošní Velké ceny Finska. Současné podmínky způsobily zpoždění a práce na novém okruhu se kvůli tomu ocitla v ohrožení. Všechny strany se proto shodly na tom, že premiéra MotoGP na tomto okruhu musí být odložena na rok 2023," stojí ve společném prohlášení mezinárodní motocyklové federace FIM, mezinárodní asociace týmů IRTA a promotéra MotoGP Dorna Sports.

Zmíněnými riziky zapříčiněnými geopolitickou situací může být myšlena například žádost Finska o vstup do NATO, kterou podalo stejně jako Švédsko. Přijetí těchto dvou států by znamenalo, že by se NATO dostalo velmi blízko k hranicím Ruska, kterému se něco takového pochopitelně nelíbí. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že vstup Finska a Švédska do NATO by měl vážné vojenské i politické důsledky, které by Rusko donutilo podniknout odpovídající kroky.

Nejde o první odložení Velké ceny Finska. Návrat MotoGP do této země byl oznámen již v roce 2017. Premiérový závod na KymiRingu byl původně v plánu v roce 2019, kvůli finančním problémům se ale zpozdila stavba okruhu a muselo tak dojít k odkladu na rok 2020. Ani v tomto roce se ale ve Finsku nezávodilo, stejně jako v roce 2021. V obou případech byla na vině koronavirová pandemie.

Letošní Velká cena Finska se měla konat o víkendu 8.-10. července. Kvůli jejímu zrušení se tak kalendář zužuje z původních 21 velkých cen na 20 závodů. Rovněž to znamená, že na jezdce čeká mezi velkými cenami Nizozemska a Velké Británie více než měsíční pauza. Zatímco v nizozemském Assenu se bude závodit 26. června, britský Silverstone je na programu 7. srpna.

Na uspořádání závodu MotoGP bude mít KymiRing ještě minimálně dva pokusy. Jeho současný kontrakt s Dornou totiž platí do roku 2024.

KymiRing sice dosud závod MS silničních motocyklů nehostil, Finsko už ale ano. Zatímco v letech 1962 a 1963 se závodilo na okruhu v Tampere, v období 1964-1982 se jezdilo v Imatře.

Žádná velká ztráta

V současném startovním poli MotoGP ale kvůli zrušení Velké ceny Finska příliš velký smutek nejspíše nepanuje. Naznačují to nedávná slova jezdce Suzuki Álexe Rinse.

"Někteří jezdci mají obavy, protože ta trať je příliš malá. Někteří říkají, že se tam pojede pouze na první, druhý a třetí rychlostní stupeň. Zase to ale bude stejné pro všechny," řekl Španěl v době, kdy ještě nebylo jisté, že bude závod zrušen.

Lichotivá nebyla ani slova závodníků, kteří se zde před třemi lety v srpnu zúčastnili testů. Ti se shodovali v tom, že okruh je příliš zatáčkovitý, pomalý a není na něm prostor k předjíždění. Nejhlasitějším kritikem byl tehdy domácí jezdec Mika Kallio, testovací jezdec KTM.

"Otevřeně říkám, že je třeba KymiRing přestavět, není žádná jiná možnost. Doufám, že budou jezdcům naslouchat, protože v podstatě všichni z toho měli stejný dojem. Nyní je to tak, že od páté zatáčky až na cílovou rovinku se pořád jenom nakláníme a zatáčíme, žádné rovinky mezi těmito dvěma body nejsou. Zbytek trati je ale pro MotoGP příliš pomalý. Technicky ta trať moc náročná není. Jezdci totiž ani nemusejí přeřazovat, můžete jet celou dobu na dvojku," uvedl dvojnásobný vicemistr třídy do 125 ccm z let 2005 a 2006 a současně vicemistr Moto2 ze sezony 2014.

Bezpečnostní komisař FIM a současně šampion pětistovek z roku 1982 Franco Uncini ovšem tehdy podobné návrhy smetl ze stolu: "Jak říkával Ayrton Senna, nejsou zatáčky, které byste nezvládli. Nemáme důvod je upravovat, jenom kdyby to bylo z bezpečnostních důvodů," řekl Ital.

Úvodní foto: KymiRing

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.