Od začátku Marocká rallye bylo jasné, že v kategorii kamionů půjde o těžkou soutěž vedenou náročným terénem, který prověří všechny účastníky.
Své si v Maroku užila posádka MM Technology i její tovární kamion jménem Čenda. Po celkem pěti etapách patřilo Martinovi Macíkovi Jr., Františkovi Tomáškovi a Davidovi Švandovi první místo, ale pak se do hry vložili techničtí komisaři.
Marocká pouť týmu MM Technology začala 18 km dlouhým prologem, který určoval startovní pozici posádky v první etapě samotného závodu. Kamion Čenda fungoval skvěle, zejména podvozek se týmu mechaniků povedlo skvěle naladit, takže po překonání krátké trasy různorodým terénem startovali Martin Macík Jr., František Tomášek a David Švanda do Marocké rallye z prvního místa.
Než se závodníci vydali do první etapy závodu, absolvovali téměř 300 km dlouhý přejezd přes hory, při kterém vystoupali až do nadmořské výšky přes 1700 m. Etapa dlouhá přes 300 km vedla náročným, kamenitým terénem, což bylo znát hlavně na pneumatikách. Ty netěšily ani vysoké teploty, stejně jako posádku v kabině. David Švanda dodal: „Samozřejmě, vysoké teploty mají na všechno vliv, čím déle jsme na trase, tím víc se zahříváme my i technika. Ale to je pro všechny závodníky stejné.“ Čenda se ukázkově popasoval se všemi nástrahami tratí, stejně jako navigátor František Tomášek, kterého jako jednoho z mála nezmátla změna trasy, a tým MM Technology tak završil úvodní den vítězně.
Druhá etapa měla pro účastníky Marocká rallye připravený nejen rozbitý kamenitý terén, ale také dvě dunová pole a dvě neutralizační trasy dlouhé téměř 300 km. Posádka Čendy proto začala zlehka, což jí dosavadní pozice umožňovala. „Dunová pole byla nádherná, i když zrádná. Museli jsme hledat cestu přes vrcholky dun tak, abychom nezapadli, takže po pár pokusech jsme na to šlápli a prostě jsme je přeskákali.“, shrnuje dojmy z pokračování závodu Martin Macík junior. Odpočinku se závodníci nedočkali ani v další 333 km dlouhé etapě plné písku, velbloudí trávy a kamenitých cest s občasnou dunou. Těžká práce se ale vyplatila, protože odměnou bylo oranžové kamiony a jeho posádce další vítězství.
Na kontrole FIA bylo zjištěno, že rozměr restriktoru neodpovídá předepsaným pravidlům, a kamion MM Technology byl tak ze závodu vyloučen. Tým MM Technology s výsledkem kontroly nesouhlasí, protože stejný komponent bez jakýchkoli změn specifikací byl kontrolován také během Dakaru a nebyl shledán jakkoliv vadným. Macík junior přibližuje další kroky: „Podali jsme samozřejmě odvolání, protože s výsledkem kontroly nesouhlasíme. Pro nás je závod vyhraný, a teď budeme jen čekat na rozhodnutí nezávislého arbitra, aby výsledek potvrdil. To může trvat několik měsíců."
První místo v Marocké rallye tak prozatímně obsadil Nizozemec Hans Bekx s Ivecem, druhý byl jeho krajan Gerrit Zuurmond v MANu a třetí místo bral To,máš Vrátný s Fordem Cargo EVO I.
Po prologu a pěti soutěžních etapách se ostravský tým Fesh Feshna umístil na 3. místě. Tomáš Vrátný, šéf týmu a pilot závodního speciálu Ford Cargo EVO I, vylepšil proti loňsku výsledek ve Světovém poháru FIA v rallye a pro letošní rok je vicemistrem světa.
Tomáš Vrátný v Marocké rallye se dvěma vyhranými etapami získal mezi účastníky šampionátu nejvíce bodů, to mu vyneslo celkové druhé místo a stal se tak pro rok 2023 vicemistrem ve Světovém šampionátu FIA v rallye v kategorii kamionů. „Nebyla to lehká soutěž. Vedro a obtížné kamenité úseky daly zabrat nám i technice. O defekty nebyla nouze, v jedné z etap udělal náš týmový kolega Vaidotas dokonce tři, což ho stálo velmi dobře rozjetý závod. Pak se mu přidala ještě nějaká viróza, a naše druhé auto, Tatra Jamal, dokončilo závod na 8. místě se dvěma šestnáctihodinovými penalizacemi,“ uvedl Vrátný. „Náš Ford šlapal, ale technické problémy se nevyhnuly ani jemu. Jsem rád, že jsme je mohli odhalit tady, a ne až v lednu na Dakaru. Projeli jsme si také nově nastavené motory, z naladění mám radost,“ dodal šéf týmu.
Marocké rallye se účastnilo celkem 102 posádek, z toho v kategorii kamionů bylo deset, z nichž tři se v roce 2023 účastní Světového šampionátu FIA v rallye. Nejrychlejší byl se svým kamionem Martin Macík z MM Technology, ale po diskvalifikaci kvůli nesouladu technických parametrů dle FIA, se celkové umístění změnilo „Pořadí v rallye samotné i ve světovém šampionátu se měnilo ze dne na den. Strašně nešťastný moment bylo přeměření restriktoru na kamionu Martina Macíka s následnou diskvalifikací, van Kasteren v poslední etapě zlomil rám a nám pár kilometrů před cílem odešlo turbo. Takže jak na houpačce. Za takový výsledek jsme ale samozřejmě rádi,“ komentoval svůj životní úspěch čerstvý vicemistr světa v dálkových rallye Tomáš Vrátný, šéf a pilot závodního týmu Fesh Fesh.
Gert Huzink z Renaultem vyrobeným v severočeských dílnách MKR Technology se Marockou rallye doslova protrápil. Ale v závěrečné páté etapě si dojel pro vítězství. Speciálu dlouhou 152 km zajel jezdec v barvách Riwald Dakar Teamu za dvě hodiny dvacet minut se čtyřapůlminutovým náskokem na druhého Macíka, který však byl později diskvalifikován. Více než půl hodiny dal třetímu Nizozemci Zuurmondovi.
„Je to samozřejmě nejkrásnější tečka na závěr, ale pojďme si upřímně říct, že jinak byl pro nás závod katastrofa. Víme, že to auto jede rychle, ale v takové soutěži rozhodují drobnosti. Nám se od samého začátku vyhýbalo štěstí každý den. Neměli jsme ho ani v samotném prologu, kde jsme startovali ze zadních pozic. Gert tu svou přitom stále vylepšoval a zajížděl rychlé časy, ale pak stačí drobnost – nemít v prachu na úzké cestě možnost předjíždět, netrefit a pak hledat průjezdový bod, nebo uvíznout v dunách. K tomu pak přijde náraz, který vás uvězní na trati a je rázem pošancích na celkové umístění,“ kroutil hlavou Mario Kress.
„Už jsem si myslel, co všechno jsme dosud ve všech rallye zažili, že je naprosto neskutečné, ale tato marocká rallye laťku opět posunula výš. Celý tým si tu hrábnul na dno, jak fyzicky tak i psychicky. Když jsme po druhé etapě hledali způsob, jak se dostat ke Gertovi, jak mu v nestabilních dunách kamion opravit, a jak se následně dostat zpátky, to byly dlouhé hodiny velkého trápení, ale stejně jsme ho zvládli. Nikdo se nevzdal. Jsem na kluky pyšný a mám neskutečnou radost z té zlaté tečky na závěr,“ dodal šéf týmu MKR Technology ze severočeského Chvalína.
Huzink po úterním návratu do soutěže dokázal přivézt bronz z předposlední etapy a následně závod uzavřel zlatem. V celkovém hodnocení ale kvůli všem peripetiím skončil na šestém místě. „Asi jsme si nemohli přát drsnější test před lednovým Dakarem. Zkouškou ohněm prošla nejen technika, ale i nový tým mechaniků. Víme, kde máme mezery, co ještě zlepšit, ale také víme, že to zásadní bude, aby k nám:
Foto: Závodní týmy
Sportovní redaktor online deníku Aktuálně.cz a externí spolupracovník redakcí motormix.cz a ceskeokruhy.cz je jedním z nejlepších českých motoristických novinářů. Motorsportu propadl už v dětství a věnuje se mu velkou část své novinářské kariéry.