„Co znamená čas, když už není?“ Národní den bez spěchu vyzývá řidiče ke zpomalení silným reklamním spotem

Už potřetí se ve středu 23. dubna koná Národní den bez spěchu. Osvětová iniciativa České asociace pojišťoven má za cíl upozornit na riziko vysoké rychlosti za volantem a přimět řidiče k zamyšlení. Pořadatelé vyrukovali mimo jiné s emotivním videospotem.

„Je to právě spěch, který je podle průzkumu České asociace pojišťoven hlavním důvodem, proč řidiči překračují povolenou rychlost,“ vysvětluje ředitel asociace Jan Matoušek smysl projektu. K tomu argumentuje číselnými údaji. „Nepřiměřená rychlost způsobila v posledních 15 letech přes 205 tisíc dopravních nehod a stála život více než tři tisíce lidí. To je, jako kdyby zmizelo celé menší město. Každý z těch životů měl větší cenu než pár minut, které se někdo snažil dohnat,“ dodává.

Národní den bez spěchu se v letošním roce koná už potřetí. Iniciativa navazuje na někdejší projekt s názvem 13 MINUT. Jeho cílem je upozornit na zbytečný spěch za volantem. Iniciativa připomíná, že odložení některých aktivit i o pár minut může v tomto kontextu zachránit lidský život a chce přimět řidiče zamyslet se nad nebezpečím, které mohou nepřiměřená rychlost a spěch za volantem způsobit.

Kampaň propagující Národní den bez spěchu byla letos spuštěna již na začátku dubna. Reklamu na tuto událost mohli řidiči spatřit na českých silnicích, v ulicích měst, ale také na budovách významných institucí. Česká asociace pojišťoven na událost upozorňovala i skrze emotivní videospot.

K akci se každoročně připojují například fotbalové soutěže, kulturní organizace nebo jiné firmy, zpravidla tak, že zpozdí začátek vybrané události – ať už jde o fotbalový zápas, divadelní představení nebo třeba o pracovní poradu. Většinou dochází k odkladu o 13 minut. Toto číslo není zvoleno náhodně. Jde totiž o čas, který můžete získat, když při běžné cestě z Prahy do Brna překročíte rychlost o zhruba 20 km/h. Mezi partnery akce najdeme i letos například Národní divadlo, které bylo do iniciativy zapojeno už loni.

Kvůli nepřiměřené rychlosti loni zahynulo na českých silnicích 148 lidí. Nejvíce byly tímto nešvarem postiženy Plzeňský a Jihočeský kraj, kde podle statistik způsobila nepřiměřená rychlost každou pátou nehodu. Vzhledem k počasí jistě není překvapením, že nejrizikovějším ročním obdobím je v této věci zima, konkrétně měsíce prosinec a leden. Co se věku týče, i zde byste pravděpodobně tipovali správně – nejčastěji bourají kvůli nepřiměřené rychlosti méně zkušení řidiči ve věku od 18 do 24 let. Vysoká rychlost může až za 33 % jejich havárií.

Foto: Národní den bez spěchu

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.