Nejhorší vstup šampiona Moto2 do nejvyšší kubatury. Gardner nasbíral v první polovině sezony pouze devět bodů

Loňský šampion Moto2 Remy Gardner zažívá složitý začátek kariéry v MotoGP. Po polovině letošní sezony má na kontě pouze devět bodů a nachází se na 23. pozici. Ve srovnání s předchozími mistry světa Moto2 se jedná o nejhorší vstup do královské kubatury. Australan navíc nemá jistotu, že v MotoGP zůstane i příští rok.

Čtyřikrát v bodované patnáctce, nejlépe 11. místo, devět bodů a 23. pozice v celkovém pořadí. Taková je bilance loňského šampiona Moto2 Remyho Gardnera po polovině jeho premiérové sezony v MotoGP. Když se vrátíme do historie a podíváme se, jak na tom byli po polovině své premiérové sezony MotoGP předchozí šampioni Moto2, zjistíme, že Gardnerův vstup je nejhorší ze všech.

Syn šampiona pětistovek z roku 1987 Waynea Gardnera přitom byl schopen bodovat hned při své premiéře. V Kataru totiž dorazil do cíle jako patnáctý a umístil se nejvýše ze všech nováčků. V dalších třech závodech už se mu ale tolik nedařilo. Zatímco mokrý závod v Indonésii mu přinesl 21. příčku, v Argentině skončil sedmnáctý a v americkém Austinu dvacátý.

V Portimau sice přišel návrat na body díky 14. příčce, v Jerezu ale začalo další trápení. Po kontaktu se soupeřem v úvodním kole totiž přišel o levé křidélko, což se ve zbytku závodu projevilo na chování motocyklu a Gardner tak dojel až jako dvacátý. V Le Mans skončilo jeho vystoupení pádem po kolizi s Fabiem di Giannantoniem a v Mugellu dojel devatenáctý.

Nyní Gardner ale opět zažívá vydařenější období. Při Velké ceně Katalánska v Barceloně totiž zaznamenal dosud nejlepší výsledek v MotoGP. Poté, co předjel mimo jiné Pola Espargara, Jacka Millera nebo Franca Morbidelliho, totiž obsadil 11. místo. Bod si odvezl i ze Sachsenringu, kde skončil patnáctý.

Je ovšem třeba dodat, že Gardner během první poloviny sezony nebyl zdravotně zcela fit. Stále ho totiž omezuje zápěstí, které si během zimy zlomil. Tento úraz si přivodil po pádu při motokrosovém tréninku.

Vzhledem k dnešnímu rozložení sil v MotoGP to možná bude znít překvapivě, ale před Gardnerem byl autorem nejhoršího vstupu šampiona Moto2 do MotoGP Francesco Bagnaia. Ital měl v roce 2019, kdy ještě hájil barvy Pramacu, po polovině sezony na kontě 15 bodů a stejně jako dnes Gardner se nacházel na 19. příčce.

Bagnaiovi ale tehdy daleko více komplikovaly sezonu nedokončené závody. Zatímco Gardner nespatřil letos šachovnicový praporek zatím jen jednou, Bagnaia v první polovině sezony 2019 odstoupil hned pětkrát. Zatímco v Kataru jeho konec zapříčinil Petrucci, který do něj narazil a připravil ho o křidélko, ve zbylých čtyřech případech Bagnaia havaroval. Na konci sezony figuroval v celkovém pořadí jako patnáctý se ziskem 54 bodů.

Když se podíváme na opačný konec této statistiky, najdeme na něm Marca Márqueze. Španěl měl totiž ze všech šampionů Moto2 suverénně nejlepší vstup do MotoGP. V první polovině sezony 2013 dosáhl na celkem osm pódiových umístění v devíti závodech, přičemž hned třikrát zvítězil a v šampionátu vedl s náskokem 16 bodů před týmovým kolegou Danim Pedrosou. Slibně rozjetou sezonu dokázal dotáhnout do úspěšného konce a hned jako nováček slavil svůj první titul.

Za úspěšné nováčkovské sezony můžeme považovat i ty, které zažili Johann Zarco, Álex Márquez nebo Enea Bastianini. Zarco získal v roce 2017 na motocyklu Yamaha stáje Tech3 tři pódiová umístění a skončil na celkovém šestém místě. Álex Márquez sice v roce 2020 zažil s Repsol Hondou vlažnější vstup do sezony, ve druhé polovině se ale i on objevil dvakrát na stupních vítězů a v šampionátu se umístil jako čtrnáctý. Dvakrát na bedně skončil také Bastianini, který v loňském roce na stroji Ducati týmu Avinitia bral dvě třetí místa.

Právě Bastianini by mohl být pro Gardnera inspirací. Po polovině sezony se totiž nacházel s 27 body až na 16. příčce. Pak ale zabral a nakonec skončil na 102 bodech a na 11. místě.

Při debutových sezonách se dařilo i Stefanu Bradlovi (2012) a Polu Espargaróvi (2014). Ti se sice na pódium nepodívali, podávali však konstantní výkony a zatímco Bradl v roce 2012 obsadil celkovou osmou příčku, Pol Espargaró skončil v roce 2014 šestý.

Co se zbylých dvou šampionů Moto2 týče, Toni Elías v roce 2011 i Franco Morbidelli v sezoně 2018 obsadili celkovou 15. příčku. V Elíasově případě je ale třeba dodat, že v sezoně 2011 nebyl v MotoGP ani zdaleka nováčkem. Do Moto2 se totiž přesunul v roce 2010 poté, co nesehnal angažmá právě v královské kubatuře. V MotoGP předtím závodil už v letech 2005-2009 a při Velké ceně Portugalska 2006 dokonce vyhrál.

V letech 2015 a 2016 v MotoGP úřadující šampion Moto2 neúčinkoval. Jak mistr ze sezony 2014 Tito Rabat tak šampion z roku 2015 Johann Zarco se totiž rozhodli zůstat v prostřední kubatuře i pro následující rok. Zatímco Rabat přešel do MotoGP až v roce 2016, výše již zmíněný Zarco v roce 2017.

Budoucnost v ohrožení

Gardner si vzhledem ke svým výkonům nemůže být jistý, že si ho stáj Tech3 ve svých službách nechá i pro příští rok. Do týmu se totiž s největší pravděpodobností vrátí Pol Espargaró, který nejspíše dostane padáka u Hondy. To by znamenalo, že v lepším případě by satelitní stáj KTM měla místo jen pro jednoho ze svých stávajících jezdců.

V Gardnerův prospěch může hrát fakt, že se v celkovém pořadí nachází před svým týmovým kolegou Raúlem Fernándezem. Španěl je na tom totiž ještě hůře než on. Poprvé bodoval až v Barceloně a nyní je s pěti body na 24. příčce. Uškodit by ale Gardnerovi mohla tvrzení jeho manažera Paca Sanchéze. Ten totiž veřejně kritizoval kontrakt, který KTM Gardnerovi pro rok 2023 nabídla. To se nelíbilo generálnímu manažerovi rakouské značky Pitu Beirerovi. Je ale také možné, že Raúl Fernández se Gardnerovi v boji o druhou sedačku u stáje Tech3 dobrovolně uklidí z cesty. Zájem totiž o něj má mít také stáj RNF, která od příštího roku bude využívat motocykly Aprilia.

Gardnerův manžer uvedl, že pokud by nezůstal u Tech3 a nesehnal by místo ani u jiného týmu MotoGP, patří mezi jeho možnosti přesun do MS superbiků nebo také návrat do Moto2. Gardner už se před časem nechal slyšet, že by ho v takovém případě lákaly superbiky. Jeho prioritou je ale setrvání u Tech3.

Foto: Tech3

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.