Tosha Schareina kraloval motorkám, Francisco Moreno čtyřkolkám, Martin Michek se téměř dostal mezi deset nejlepších motorkářů a Aleš Loprais ukázal, že je i letos v dobré formě. I to přinesl prolog letošní Rallye Dakar.
Mezi motorkami zvládli 27 kilometrů dlouhý prolog ve městě Al-Ula nejlépe u Hondy. Nejrychlejší čas totiž zajel Tosha Schareina. Pro Španěla jde sice již o třetí start na Dakaru, poprvé však startuje jako tovární jezdec.
ℹ️ HRC’S NEW RECRUIT SCHAREINA | GP
— World Rally-Raid Championship ???? ???? (@OfficialW2RC) January 5, 2024
✨ The talented rider Tosha Schareina found himself behind the handlebars of an official @RallyTeamHRC two weeks before the @SonoraRally. The man from Valencia immediately shone with a second placed finish before winning on the… pic.twitter.com/o4wLJtLaoS
Druhý Daniel Sanders ze stáje Gas Gas zaostal za Schareinou o 12 sekund. Do nejlepší trojice se vešel i jezdec indické značky Hero Ross Branch.
Pro loňského vítěze Kevina Benavidese začal nový ročník devátým časem. Na vítěze ztratil Argentinec ve službách KTM 56 sekund. V cíli přiznal, že stále pociťuje následky své nedávné zlomeniny lýtkové kosti. Toto zranění utrpěl v prosinci, když spadl při tréninku.
"Po fyzické stránce to bylo v pohodě. Nicméně se dnes hodně zatáčelo doleva. To byly zatáčky, které mi kvůli noze dělají o něco větší potíže. Odvedl jsem ale dobrou práci," konstatoval po dojezdu.
Martin Michek potvrdil, že by se rád podruhé dostal mezi nejlepší desítku. Českobudějovický závodník skončil jedenáctý. Druhým nejrychlejším Čechem byl nováček Dušan Drdaj. Dvojnásobný motokrosový mistr republiky ve třídě MX1 obsadil 28. pozici a umístil se nejlépe ze všech nováčků. Milan Engel skončil čtyřicátý, David Pabiška čtyřicátý osmý a současně třetí mezi závodníky jedoucí bez asistence, Jaromír Romančík padesátý, Jan Brabec padesátý třetí, Martin Prokeš padesátý čtvrtý a Libor Podmol dokonce až sto jedenáctý. Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu během etapy bloudil. Kvůli tomu ztratil na vítězného Schareinu 14 minut a 44 sekund.
Nejprve Podmola zmátl jeden z jeho soupeřů: "Předjel mě nějaký rychlý červený jezdec, zavěsil jsem se za něj. Jenže pak trochu zavrávoral, nevěděl, kam dál. Po chvíli jsme narazili na další motorky, jenže to už jsme byli v protisměru," popisuje první ze svých komplikací.
Poté mu dalo zabrat hledání jednoho z waypointů, který byl schovaný na kaňonu: "Nakonec jsme ho našli, ale přijeli jsme k němu ze druhé strany. Pokračovali jsme několik kilometrů dál, pořád však v protisměru. Bylo to jako v tom vtipu s babičkou, která špatně odbočila na dálnici do protisměru a myslela si, že všichni kolem ní jedou špatným směrem," neztrácel i navzdory potížm smysl pro humor.
Jaromír Romančík sice dorazil do cíle v rychlejším čase než Podmol, při své dakarské premiéře ale skončil na zemi: "Stalo se to v hezké pravotočivé zatáčce, pěkně jsem do ní najel s plynem, jenže tam byla taková stopa. Najednou jsem ležel, měl nohu pod motorkou a nemohl se z toho dostat. Mával jsem a přiběhli diváci mě zvednout," mrzelo závodníka stáje Orion - Moto Racing Group.
V prologu čtyřkolek vyhrál Francisco Moreno. Argentinec absolvoval celou trasu v čase 21 minut a 31 sekund. S náskokem 28 sekund porazil svého krajana Manuela Andújara. Za vítězem z roku 2021 skončil další závodník, který už ví, jaké to je Dakar vyhrát – Alexandre Giroud. Francouz zahájil svůj útok na třetí čtyřkolkářské prvenství v řadě se ztrátou jedné minuty a patnácti sekund.
???? Manuel Andujar is the first rider to reach the finish line!#Dakar2024 pic.twitter.com/pBpF1zdZps
— DAKAR RALLY (@dakar) January 5, 2024
Pod pódiovými pozicemi se umístila česká stáj Story Racing. Čtvrtý čas totiž zajel Laisvydas Kancius. Litevec ztratil na vítěze dvě minuty a sedm sekund. Slovák Juraj Varga skončil šestý.
Mezi automobily mělo nejlepší začátek Audi. Nejlépe se s nástrahami prologu vypořádal Mattias Ekström. Švéd porazil o 27 sekund nováčka v nejvyšší kategorii Ultimate Setha Quintera. Jednadvacetiletý americký jezdec, který loni dosáhl na druhé místo mezi lehkými prototypy, zajel druhý čas i při prologu. Třetím místem zahájil letošní Dakar legendární Sébastien Loeb, který zajel shodný čas jako čtvrtý Marcos Baumgart. Brazilec startuje stejně jako Loeb s vozem Prodrive Hunter T1+.
Fastest on Friday: @mattiasekstroem and @emilbergkvist1 won the prologue of the 2024 @Dakar Rally with the #207 Audi RS Q e-tron*. The first stage of the 46th edition of the event will be taking place tomorrow.#FutureIsAnAttitude #AudiDakar #Dakar2024 #RSQetron pic.twitter.com/E55l4PIo1b
— Audi Sport (@audisport) January 5, 2024
Same car, same moment, two perspectives: ground vs helicopter ???????? @TGR_W2RC's @SethQuintero103 getting his drift on! ????#Dakar2024 pic.twitter.com/SVeVGC0br7
— DAKAR RALLY (@dakar) January 5, 2024
Komplikovaný začátek letošního ročníku zažil Násir al-Attíja. Pětinásobný vítěz soutěže, který letos přesedl z Toyoty Hilux do vozu Prodrive Hunter, byl zdržen menší navigační chybkou. Kvůli tomu skončil až jako dvanáctý se ztrátou jedné minuty a jedné sekundy na vítěze. Něco takového ho ale nemusí příliš mrzet. Jelikož totiž skončil mimo nejlepší desítku, bude v sobotu začínat ze zadních pozic. Díky tomu se tak bude moci řídit vyjetými stopami od vozů, které odstartují před ním.
„Je to dobrý začátek. Jsem vážně spokojen s tím, jak auto funguje a jak se ovládá. Byla to krátká etapa, ale udělali jsme malou chybu, protože tam bylo mnoho různých stop. Trochu jsme minuli jednu odbočku, ale myslím si, že jsme to dokončili tak, jak jsme chtěli," neměl Katařan těžkou hlavu.
Možnost vybrat si startovní pozici dostane v sobotu k dispozici pouze nejrychlejší desítka z dnešního prologu. Jako první bude mít právo volby Ekström.
Z českých zástupců dopadl nejlépe devátý Martin Prokop. Aliyyah Kolocová ze stáje Buggyra ZM Racing obsadila 49. pozici. Karel Trněný skončil 79. a Tomáš Ouředníček osmdesátý druhý.
Zejména u Ouředníčka a jeho parťáka Davida Křípala panovala po skončení prologu velká frustrace. Její slibně rozjeté počínání totiž zkomplikovala čelní kolize s Frédéricem Chesneauem se speciálem Century.
Přestože jsme oba brzdili, došlo i tak k čelní srážce. Poškození není velké, odnesla to jen přední maska, ale ztratili jsme hodně času. Nejhorší je, že se řidič vozu #246 po rychlostní zkoušce neomluvil, takže plánujeme podat oficiální prohlášení k incidentu FIA. Přišli jsme tak o dobrou startovní pozici, protože naše tempo bylo po celou dobu velmi dobré," neskrýval Ouředníček své rozhořčení.
V klasifikaci Stock byl nejlepší Akira Miura. V hodnocení Challenger pro lehké prototypy byl nejlepší Eryk Goczal, který loni vyhrál kategorii side-by-side. V side-by-side zvítězil Xavier de Soultrait.
V lehkých prototypech budí pozornost mimo jiné i Lukas Lauda. Rakušan je prvorozeným synem trojnásobného mistra světa F1 Nikiho Laudy a letos si na Dakaru odbývá svou premiéru se speciálem Can-Am Maverick X3. V pátek Rakušan zajel 21. čas.
Zatímco motorkářům a čtyřkolkářům se výsledky prologu započítávají do celkové klasifikace, v případě aut tomu tak není. Na základě pátečních výsledků si účastníci budou moci vybrat startovní pozici pro sobotní etapu.
Jelikož se kvůli invazi na Ukrajině ani letošního ročníku nezúčastní kdysi dominantní stáj Kamaz, očekává se v kategorii kamionů podobně jako loni duel nizozemských a českých jezdců. V pátek začali lépe Holanďané.
Nejlépe zvládl páteční úsek úřadující šampion Janus van Kasteren, který porazil o 16 sekund našeho Aleše Lopraise. Do nejlepší trojice se vešel také Mitchel van den Brink. Ten za svým vítězným krajanem zaostal o 45 vteřin.
„Musím říct, že to byl asi nejkrásnější prolog za dobu, kdy Dakar hostí Saúdská Arábie. Byl docela pestrý, na trati toho bylo dost. Nepříjemné bylo jen to, že kamiony startovaly po třiceti sekundách. Proto jsme od prvních metrů jeli do prachu a také jsme dojeli dvě auta, která startovala před námi. Docvakli jsme Macíka a blízko před sebou jsme viděli i Van Kasterena, takže jsme věděli, že máme slušný čas. Nemělo smysl riskovat. Přál jsem si, abychom byli v první pětce, a to se splnilo," pochvaloval si Loprais svůj vstup do soutěže.
Z Čechů se do elitní desítky vešli také čtvrtý Jaroslav Valtr se šestým Martinem Macíkem. Vydařená byla i premiéra speciálu Tatra Buggyra EVO3, který dovezl Pascal de Baar na páté pozici. Devátý skončil Vajdotas Paskevičius ze stáje Fesh Fesh Tomáše Vrátného.
Michal Valtr obsadil 17. pozici. Rychlá asistence Buggyry Daniel Stiblík zajela 24. čas. Dušan Randýsek skončil na 47. pozici.
Italští jezdci Claudio Bellina a Gianandrea Pellegrinelli, kteří stejně jako Martin Macík reprezentují sedlčanské MM Technology, byli klasifikováni na 14., respektive 29. místě. Další jezdec českého týmu Fesh Fesh Albert Llovera obsadil 26. pozici.
Souběžně s Rallye Dakar probíhá letos již počtvrté také podnik Dakar Classic. Ten je určen historickým vozům vyrobeným před rokem 2000 nebo jejich replikám, které Rallye Dakar již v minulosti absolvovaly. Pořadatel ale může udělit výjimku i dalším vozům. V Dakar Classic navíc nejde o co nejrychlejší projetí jednotlivých etap. Jedná se o kombinaci jízdy pravidelnosti a navigační soutěže.
Z našich jezdců vstoupil do nového ročníku Ondřej Klymčiw. Bývalý motorkář jede už tradičně se Škodou 130LR, pro kterou jde ovšem letos o poslední start v tomto podniku. V pátek obsadil čtvrtou pozici. Před ním skončili Juan Morera, Frederic Larre a Vicente González.
Barbora Holická s Citroënem 2CV začala 33. pozicí. Jan Vinš s Mitsubishi Pajero byl klasifikován na 42. příčce.
We know you missed these #DakarClassic beauties ????#dakar2024 pic.twitter.com/XkRSXheSru
— DAKAR RALLY (@dakar) January 5, 2024
Foto: Instaforex Loprais Praga
Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.