Sunderland je po předposlední etapě Rallye Dakar opět první mezi motorkáři, Quintero stanovil nový rekord

Předposlední etapa letošního ročníku Rallye Dakar opět zamíchala pořadím v kategorii motocyklů. Do průběžného vedení se totiž znovu vrátil Sam Sunderland. Seth Quintero získal mezi lehkými prototypy 11. letošní etapové prvenství a stal se tak v této statistice novým rekordmanem.

Ve čtvrtek se v Biše uskutečnila předposlední etapa letošního ročníku Rallye Dakar. Na jezdce čekalo 346 měřených kilometrů.

Motorky: Sunderland už zase vede, Michek se po problémech propadl

Ve středu se obhájce vítězství Kevin Benavides musel definitivně rozloučit s nadějemi na další triumf. Argentinec totiž po technických problémech do cíle nedorazil. Ve čtvrtek se ale do soutěže vrátil a dosáhl na své první letošní etapové vítězství. Benavides pokořil o pouhé čtyři sekundy Sama Sunderlanda, který obsadil druhou příčku. Třetí pozici bral Joaquim Rodrigues.

Matthias Walkner, který se ve středu propadl z celkového prvního místa na čtvrté, zažil ve čtvrtek o něco lepší etapu a umístil se na čtvrté pozici. Pablo Quintanilla, kterému před začátkem etapy patřilo druhé místo, skončil šestý a celkový lídr Adrien van Beveren až čtrnáctý. Tovární jezdec Yamahy během etapy dvakrát upadl a v závěru se navíc obával, aby mu nedošlo palivo.

Z českých závodníků se tentokrát dařilo nejvíce Milanu Engelovi. Jezdec stáje Moto Racing Group (MRG) obsadil 32. příčku a současně skončil druhý mezi jezdci startujícími bez asistence. Jan Brabec se umístil na 37. pozici. Do problémů se krátce před koncem soutěže dostal Martin Michek. Českobudějovický rodák si totiž po skoku z duny poškodil motocykl. Mimo jiné i díky ekvádorskému jezdci Juanu Pugovi, který mu půjčil přední kolo, ale zvládl Michek etapu dokončit. Se ztrátou více než čtyř a půl hodiny ale skončil až 117. Jezdec českého týmu Klymčiw Racing Wolfgang Payr obsadil 116. pozici.

Předposlední etapa opět přinesla změnu na špici výsledkové listiny. Do závěrečného dne totiž půjde jako vedoucí muž Sam Sunderland. Brit, který triumfoval na Dakaru už v roce 2017 s KTM, vede o 6 minut a 52 sekund před druhým Pablem Quintanillou. Na třetí pozici se posunul Matthias Walkner, který ztrácí na Sunderlanda 7 minut a 15 sekund. Adrien van Beveren se propadl z čela až na čtvrtou pozici, kde nyní zaostává za lídrem o 15 a půl minuty.

Nejlepším Čechem je po předposlední etapě dvacátý třetí Jan Brabec. Milanu Engelovi patří celková 30. pozice a druhé místo mezi jezdci bez asistence. Martin Michek se propadl až na 37. pozici. Wolfgang Payr se nachází na 114. místě.

Čtyřkolky: Tůma upevňuje čtvrtou pozici

Mezi čtyřkolkami zvítězil ve čtvrtek Marcelo Medeiros, který získal třetí letošní etapový triumf. Druhý skončil Kamil Wisniewski a třetí Francisco Moreno. Celkový lídr Alexandre Giroud obsadil čtvrtou pozici. Za ním skončil na páté příčce Zdeněk Tůma.

Giroud vede před poslední etapou s náskokem 2 hodin, 41 minut a 24 sekund před Franciscem Morenem. Třetí je Kamil Wisniewski, který je zhruba tři minuty za Morenem. Zdeněk Tůma zůstává čtvrtý a má na dosah svůj životní dakarský výsledek. Za Wisniewskim zaostává o více než pět hodin. Tůma má ale více než jedenáctihodinový náskok před Carlosem Alejandrem Verzou.

Auta: Audi znovu vítězně, Al-Attíja porazil Loeba

Mezi auty jsme byli ve čtvrtek svědky dalšího vítězství elektrického vozu Audi RS Q e-tron. Den po triumfu Stéphana Peterhansela byl nejlepší Carlos Sainz. Zatímco pro Audi se jedná o čtvrté letošní etapové prvenství, Sainz vítězí podruhé. "El Matador", jak se mu přezdívá, byl nejúspěšnější už ve třetí etapě. Jako druhý byl klasifikován Lucio Alvarez a na třetí pozici skončil Sainzův parťák Mattias Ekström.

Z aspirantů na celkové vítězství původně dopadl lépe Sébastien Loeb, který obsadil druhou pozici. Později ale Francouz obdržel pětiminutovou penalizaci za překročení rychlosti v rychlostně omezené zóně a to ho odsunulo na osmou příčku. Jezdec stáje Bahrain Raid Xtreme tak skončil až za Násirem al-Attíjou, který bral sedmou příčku a Loeba porazil o 39 sekund. Martin Prokop obsadil 20. pozici. Miroslav Zapletal skončil na 31. příčce.

Násir al-Attíja má před poslední etapou náskok 33 minut a 19 sekund před Loebem. Katařan tak směřuje za svým čtvrtým dakarským triumfem. Třetí zůstává Jazíd al-Rajhí. Martinu Prokopovi patří 25. pozice. Miroslav Zapletal je pouze o místo před ním, tedy na 24. příčce. Rozestup mezi českou dvojicí činí zhruba 16 minut.

Kamiony: Macík šest minut k dalšímu bronzu

Jak už je letos zvykem, i v předposlední etapě kraloval mezi kamiony Kamaz. Zvítězil Eduard Nikolajev. Za ním skončil na druhé pozici Andrej Karginov a třetí příčku bral vedoucí muž celkového pořadí Dmitrij Sotnikov. Poslední jmenovaný během etapy zapadl. Vytáhnul ho ale vítězný Nikolajev, a to i přesto, že jde o jeho největšího konkurenta v boji o vítězství.

Nejlepším jezdcem mimo stáj Kamaz byl ve čtvrtek Martin Macík. Český závodník obsadil čtvrtou pozici se ztrátou šesti minut a dvou sekund na Sotnikova, který musel řešit technické potíže s výfukovým systémem. Během etapy Macík mimo jiné pomáhal vytáhnout Ignacia Casaleho. Závodník Buggyry, se kterým měl Macík po úterní etapě konflikt, totiž zapadl. Aleš Loprais se po středečních potížích vrátil do soutěže a mimo jiné po jednom defektu obsadil osmou příčku. Casale nakonec skončil třináctý. Kromě zmíněného zapadnutí Chilana potkaly také dva defekty pneumatik a rovněž se mu zlomila tyč řízení. Jezdec české stáje Fesh Fesh Vajdotas Paskevičius měl problémy s turbem a umístil se jako 20. Řidič asistenčního kamionu stáje South Racing Tomáš Tomeček obsadil 28. místo.

Pascal de Baar, který v barvách stáje Riwald Dakar závodí s kamionem sestrojeným severočeským týmem MKR Technology, skončil desátý. Jeho týmový kolega Gert Huzink už po středeční nehodě v soutěži nepokračuje. Kees Koolen a Claudio Bellina, kteří jedou s kamiony z vývojového centra MM Technology rodiny Macíkových, se umístili na 14., respektive 17. místě.

Dmitrij Sotnikov vede před poslední etapou o 8 minut a 18 sekund před Eduardem Nikolajevem. Třetí pozice patří Antonu Šibalovi před Andrejem Karginovem. Martin Macík je osmý, Vajdotas Paskevičius jedenáctý, Kees Koolen třináctý, Pascal de Baar čtrnáctý, Claudio Bellina patnáctý, Aleš Loprais dvacátý první, Tomáš Tomeček dvacátý čtvrtý, Gert Huzink dvacátý šestý a Ignacio Casale dvacátý sedmý.

Lehké prototypy: Quintero stanovil nový rekord

Ani vyrovnání rekordu v počtu vyhraných etap během jednoho Dakaru Sethu Quinterovi nestačilo. Ve čtvrtek totiž Američan vybojoval už své 11. etapové prvenství na letošním Dakaru a v historické tabulce této statistiky se osamostatnil. Na druhé pozici skončil Sebastian Eriksson a třetí příčku obsadil Pavel Lebeděv. Josef Macháček měl technické problémy a do cíle přijel až ve večerních hodinách. V poslední verzi výsledkové listiny zatím jezdec Buggyry nefiguroval.

Francisco Lopez Contardo ve čtvrtek skončil šestý a Sebastian Eriksson tak jeho náskok opět stáhnul. Pořád ale vede o 40 minut a 36 sekund a je tak blízko k triumfu. Na třetí pozici zůstává Cristina Gutiérrezová. Seth Quintero je po problémech s diferenciálem ve druhé etapě osmnáctý.

Side-by-side: Farres Guell jde před Jonese

Kategorie Side-by-side přinesla ve čtvrtek vítězství Marku Goczalovi. Druhý skončil Gerard Farres Guell a třetí Rokas Baciuska. Austin Jones, kterému před začátkem etapy patřilo první místo, skončil po problémech s předním diferenciálem šestý a ztratil celkové vedení. Novým lídrem se totiž stal Gerard Farres Guell, na kterého nyní Jones ztrácí minutu a 41 sekund. Michal Goczal se po problémech s řadící pákou propadl ze třetí pozice na pátou. Opačným směrem, tedy z páté příčky na třetí, šel ale jeho bratr Marek.

Dakar Classic: Čábela nejlepším Čechem

Společně s Rallye Dakar se stejně jako loni koná i soutěž Dakar Classic. Její účastníci také mají na programu celkem dvanáct etap, jedou ale kratší trasy a v lehčím terénu. Cílem navíc není odjet etapu v co nejkratším čase. Jedná se totiž o závod pravidelnosti a navigační soutěž. Nastoupit mohou vozy, které se Rallye Dakar nebo jiného rallyeového podniku účastnily před rokem 2000. Pořadatelé ale mohou povolit start i vozu, který se sice v minulosti žádného takového podniku nezúčastnil, je ale historicky významný.

Ve čtvrtek se dařilo nejvíce Jeromemu Galpinovi. Z Čechů se tentokrát umístil nejvýše Martin Čábela. Jezdec stáje Orion - Moto Racing Group, kterého naviguje Olga Lounová, známá zejména jako zpěvačka a herečka, obsadil 44. pozici. Ondřej Klymčiw skončil 51., Zdeněk Ondráček 80., slovenský jezdec z českého týmu Fesh Fesh Radovan Kazarka 95., Dušan Randýsek 109., Petr Fiala 117., Albert Pance 120. a Olga Roučková 129.

Celkově stále vede Serge Mogno. Ondřej Klymčiw je 14., Zdeněk Ondráček 19., Radovan Kazarka 90., Dušan Randýsek 109., Martin Čábela 119., Petr Fiala 121., Olga Roučková 128.  a Albert Pance 130.

 

 

 

 

Úvodní foto: Flavien Duhamel/Red Bull Content Pool

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.