Víkendový přehled: Březík zakončil vítězně Rallyesprint sérii, Nakamura-Berta je šampionem italské F4

Toprak Razgatlioglu si může už při předposledním letošním podniku MS superbiků v Estorilu zajistit svůj třetí titul. V Zolderu vrcholí sezona evropského šampionátu NASCAR, kde se šampionem kategorie OPEN může stále stát český Martin Doubek. I to nám přináší ve světě motorsportu druhý říjnový víkend.

Sobota 11. října

Super Formule (Fudži)

První závod

První závod víkendu ve Fudži doslova spláchl déšť. Ten způsobil hned dvě červené vlajky – nejprve kvůli velkému množství vody na trati a poté kvůli špatné viditelnosti. Nakonec startovní pole absolvovalo jenom 14 kol a jelikož se nedojelo 75 % plánované délky závodu, udělovaly se jenom poloviční body.

Své druhé vítězství kariéry si připsal Sacha Fenestraz před týmovým kolegou Šó Cubojem. Stupně vítězů doplnil třetí Tomoki Nodžiri.

Velkým poraženým závodu se stal Ajumu Iwasa. Rezervní jezdec Red Bullu sice zajel nejrychlejší čas v kvalifikaci, jeho vítězné kolo mu ale bylo smazáno kvůli tomu, že následně havaroval a způsobil červenou vlajku, která kvalifikaci ukončila. Kvůli výměně motoru nakonec startoval poslední a byl klasifikován jako dvacátý první. V šampionátu tak jeho ztráta na lídra Cuboje narostla na 14,5 bodu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Yamaha R3 Blu Cru World Cup (Estoril)

První závod

Už jistý šampion Alessandro di Persio si dojel pro další letošní výhru. Itala doprovodili na stupně vítězů Aymon Bocanegra a Xarly Mendéz de Oleo.

Z jezdců Jakuba Smrže dopadl lépe Alessandro Binder. Pro Švýcara, který letos účinkoval v seriálu Northern Talent Cup, šlo o premiérové vystoupení v Yamaha R3 Blu Cru World Cupu. Jeho týmový kolega Christopher Clark obsadil 18. příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Italská F4 (Misano)

První závod

Sebastian Wheldon kraloval prvnímu závodu stylem start-cíl. Kean Nakamura Berta dojel na druhém místě a výrazně se přiblížil k zisku titulu. Na třetí příčce skončil Maksimilian Popov.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Druhý závod

V italské F4 je rozhodnuto. Kean Nakamura-Berta dokončil druhý závod jako třetí a tím si definitivně zajistil letošní titul. Vítězem závodu se stal opět Sebastian Wheldon před Newmanem Chim.

Pozice Nakamury-Berty byla velmi slibná už před startem závodu. K zisku titulu mu totiž stačil jediný bod. Klíčová událost přišla ještě před startem. U jeho hlavního rivala Gabriela Gómeze se totiž cestou na rošt objevil problém s alternátorem a byl tak odtlačen do boxů. Později se sice Brazilec do závodu vrátil, po jednom kole ale své auto opět odstavil.

Český jezdec Jan Koller byl klasifikován jako třináctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Nürburgring Langstrecken Serie (Nürburgring)

Závod

Poslední závod letošní sezony NLS ovládl Dorian Boccolacci a Nico Menzel. Na druhém místě dojeli jejich týmoví kolegové ze stáje Falken Motorsports Nico Menzel a Joel Sturm. Díky Vincentu Kolbovi a Franku Stipplerovi se dostal na stupně vítězů také vůz Ford Mustang GT3.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

GT2 European Series (Barcelona)

13:20 První závod

MS superbiků (Estoril)

První závod Supersport

Valentin Debise si dojel pro druhou výhru v sezoně. Kromě Francouze se ale mohl usmívat také Stefano Manzi. Ital totiž vybojoval v duelu s Canem Öncüem druhé místo a náskok na svého hlavního pronásledovatele v čele šampionátu tak navýšil už na 64 bodů. To znamená jediné – pokud na něj v neděli Öncü nenajede více než 14 bodů, bude Manzi slavit titul mistra světa.

Ondřej Vostatek sice osmou startovní pozici neudržel, i tak se ale mohl radovat ze zisku bodu. Český jezdec projel cílem jako patnáctý. Jeho týmoví kolegové Marcel Schrötter a Matteo Ferrari do cíle nedojeli. Ital v Portugalsku startuje na divokou kartu.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Superbike

Toprak Razgatlioglu se opět přiblížil k tomu, aby se s MS superbiků rozloučil jako trojnásobný šampion. První závod v Estorilu mu přinesl další vítězství. Jezdec BMW v závěru ustál tlak Nicola Bulegy, který se mu přibližoval. Ital se ale nakonec musel spokojit se druhým místem a to znamená, že jeho ztráta v průběžném pořadí narůstá na 41 bodů. Stupně vítězů doplnil třetí Álvaro Bautista.

Závod byl v úvodu přerušen červenou vlajkou. Mohl za to hromadný incident, do kterého se zapletli Bahattin Sofuoglu, Tecuta Nagašima, Michael van der Mark a Axel Bassani.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod Supersport 300

Tradičně napínavý závod třístovek vyhrál Matteo Vannucci. Na druhém místě skončil Carter Thompson a na třetím Loris Veneman. Benat Fernández sice obsadil čtvrtou příčku, Španěl však zůstává v čele šampionátu.

Jediný český reprezentant v poli Troy Sovička byl klasifikován jako dvacátý sedmý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

NASCAR Euro Series (Zolder)

14:00 První závod PRO
16:55 První závod OPEN

Francouzský šampionát tahačů (Albi)

14:45 První závod
17:35 Druhý závod

Rallyesprint série (Rallye Vsetín)

Letošní sezonu Rallyesprint série zakončil vítězně Adam Březík. Ten se sice po většinu první poloviny soutěže držel na druhém místě za Romanem Odložilíkem, který stejně jako Březík startoval se Škodou Fabia RS Rally2, na páté ze sedmi rychlostních zkoušek se ale dostal dopředu Březík a první místo už udržel.

Roman Odložilík se musel spokojit se druhým místem. Třetí skončil Václav Pech s Citroënem C3 Rally2.

Ne všem favoritům přálo štěstí. Letošní účastník ME Martin Vlček skončil kvůli defektu na první rychlostní zkoušce až jako devátý. Jana Černého vyřadily na třetí „erzetě“ problémy s chladičem a Petr Semerád s Fordem Fiesta RS WRC boural na druhé rychlostní zkoušce.

Pokud jde pouze o hodnocení samotné Rallyesprint série a nikoli o absolutní klasifikaci, zde vyhrál Jan Dohnal s Renaultem Clio S1600. Na druhém místě skončil Peter Surovič a na třetím Jan Procházka.

Výsledky ZDE
Konečné pořadí ZDE

Porsche Sports Cup Deutschland (Hockenheimring)

První závod GT4

Závod třídy GT4 vyhrál Kamil Franczak před Giuseppe Ficem a Joepem Breedveldem. Jezdec české stáje GT Sports Technology Mykhailo Kohan z Ukrajiny byl klasifikován jako šestnáctý.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

První závod GT3

Sobotní závod vozů GT3 ovládl Tomasz Magdziarz. Na druhém místě dojel Etienne Ploenes a na třetím Fabian Dybionka. Josef Hrdlička ze stáje Mičánek Motorsport obsadil šestou příčku.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

Lamborghini Super Trofeo Europe (Barcelona)

První závod

Pro celkové vítězství si dojeli Adam Putera a Paul Levet. Na druhém místě skončil Benedetto Strignano, který startoval sám, a bronz putoval k posádce Amaury Bonduel – Sebastian Balthasar.

Další úspěšné vystoupení zažila stáj Mičánek Motorsport powered by Buggyra. Bronislav Formánek se Štefanem Rosinou dojeli do cíle na celkové páté pozici, především se ale stali vítězi hodnocení Pro-Am.

Druhý český zástupce Josef Knopp, který reprezentuje společně s Enzem Geracim tým Oregon, obsadil sedmou příčku. V hodnocení Pro skončila česko-francouzská posádka pátá.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

 

GT4 European Series (Barcelona)

První závod

Předposlední závod sezony patřil Hadrienu Davidovi a Janu Duranovi ve voze Toyota GR Supra stáje Matmut Évolution. Dvojice rozhodla o svém triumfu teprve pět minut před koncem, kdy se Hadrien David přehnal na čerstvějších pneumatikách před Gabrieleho Pianu.

Piana a jeho týmový kolega Berkay Besler obsadili druhou příčku. Na třetím místě skončili Charlie Hart a Callum Davies s McLarenem Artura GT4. Už jistí šampioni kategorie Silver Benjamin Lariche a Robert Consani dokončili závod jako šestí.

Z pole position do závodu startovali Josh Rattican a McKenzy Cresswell. Rattican sice rozjel závod na prvním místě, nejprve ale dostal desetisekundovou penalizaci na startu a potom ho postihl defekt levé přední pneumatiky. Nakonec dvojice obsadila až 27. místo.

Dařilo se Gabriele Jílkové a její parťačce Cindy Gudetové. Česko-francouzská kombinace dosáhla na celkové 10. místo. V rámci klasifikaci Pro-Am ovšem skončila třetí.  

V rámci kategorii Am se v neděli rozhodlo o šampionech. Stali se jimi Max Kronberg a Daniel Blickle.

Výsledky ZDE
Průběžné pořadí ZDE

IMSA (Road Atlanta)

18:10 Závod
 

Neděle 12. října

Super Formule (Fudži)

8:00 Druhý závod

GT2 European Series (Barcelona)

9:10 Druhý závod

Italská F4 (Misano)

9:30 Druhý závod
15:50 Třetí závod

Yamaha R3 Blu Cru World Cup (Estoril)

11:05 Druhý závod

Porsche Sports Cup Deutschland (Hockenheimring)

11:10 Druhý závod GT4
12:05 Druhý závod GT3

NASCAR Euro Series (Zolder)

11:30 Druhý závod OPEN
15:45 Druhý závod PRO

Maverick Hill Climb Czech (Brno)

11:30 První závod
15:15 Druhý závod
 

Lamborghini Super Trofeo Europe (Barcelona)

11:55 Druhý závod

MS superbiků (Estoril)

12:00 Superpole závod Superbike
13:35 Druhý závod Supersport
15:00 Druhý závod Superbike
16:15 Druhý závod Supersport 300

GT4 European Series (Barcelona)

 13:20 Druhý závod

Francouzský šampionát tahačů (Albi)

13:30 Třetí závod
15:55 Čtvrtý závod

ME v autokrosu (Mollerussa)

14:00 Začátek semifinálového a finálového programu

GT World Challenge Europe (Barcelona)

15:00 Závod

NASCAR Cup Series (Las Vegas)

 23:30 Závod

Foto: Rally Vsetín

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.