Salač se může stát druhým Čechem na stupních vítězů v Kataru. Před ním to dokázal pouze Pešek

Filip Salač vstoupí do nedělního závodu Moto2 v Kataru ve slibné pozici pro útok na pódiové umístění. Jezdec stáje Gresini totiž dokázal při své premiérové kvalifikaci v prostřední kubatuře zajet čtvrtý nejrychlejší čas. Jediným českým závodníkem, kterému se na okruhu Losail podařilo dojet mezi nejlepšími třemi, je Lukáš Pešek. Pražský rodák bral bronzovou příčku v roce 2007 při závodě třídy do 125 ccm.

Okruh Losail je součástí kalendáře mistrovství světa v závodech silničních motocyklů od roku 2004. Od té doby sem šampionát zavítal dohromady dvacetkrát. Zatímco v devatenácti případech (včetně letošního ročníku) se tak stalo v rámci Velké ceny Kataru, jednou v rámci Velké ceny Dauhá, která se konala loni týden po Velké ceně Kataru. Českého závodníka jsme ale na této trati mohli vidět na stupních vítězů pouze jednou. Stalo se tak v roce 2007 zásluhou Lukáše Peška.

Velkou cenou Kataru tehdy Pešek vstoupil do své šesté sezony ve světovém šampionátu. Poprvé se v něm ukázal v roce 2002 při Velké ceně České republiky v kategorii do 125 ccm na divokou kartu. V sezoně 2003 přidal devět startů ve třídě do 250 ccm. V roce 2004 se vrátil na motocyklu Honda týmu Ajo do "stopětadvacítek". Pro sezony 2005 a 2006 se přesunul na motorku značky Derbi. V ročníku 2005 závodil za stáj Metis a o rok později za tovární tým. Právě sezona 2006 byla do té doby Peškovou nejvydařenější. Mimo jiné se třemi stupni vítězů obsadil celkové šesté místo.

U továrního týmu španělské značky, který po zahájení spolupráce se stájí tehdejšího fotbalového záložníka celku AC Milán Clarence Seedorfa nesl oficiální název Valsir Seedorf Derbi, zůstal Pešek i pro sezonu 2007. A hned během prvního závodního víkendu sezony se mu podařilo svou sbírku pódiových umístění rozšířit.

Pomalejší start

Harmonogram víkendu byl oproti obvyklému formátu posunut o jeden den dopředu. Zatímco první volný trénink a úvodní část kvalifikace se jely už ve čtvrtek, pátek patřil druhému tréninku a druhé kvalifikaci. V sobotu pak přišel ke slovu nejprve warm-up a poté již samotný závod.

Pešek začal o něco vlažněji. Zatímco první trénink pro něj skončil devátým místem, v úvodní části kvalifikace zajel desátý čas s téměř dvousekundovou ztrátou na vítězného Gábora Talmacsiho. V pátek už byl ale v lepší formě. Zatímco ve druhém tréninku zaznamenal třetí místo, druhá část kvalifikace mu přinesla čtvrtou příčku a zajistil si tak pro start závodu místo v první řadě, ze které tehdy ještě namísto stávajících tří nejrychlejších kvalifikantů vyráželi čtyři nejrychlejší.

Ještě před startem samotného závodu zajel Lukáš šestý čas ve warm-upu. Na šestou pozici se bohužel propadl i po úvodním kole závodu. Po třetím kole už ale figuroval zpátky na čtvrté příčce, když se za jeho záda propadli Sergio Gadea s Mattiou Pasinim, které trápily technické problémy. Později si Pešek poradil i s Rafaelem De Rosou a projel cílem jako třetí. Ital ale dal pražskému rodákovi zabrat a v cíli na něj ztratil pouze 255 tisícin sekundy.

Bronz navzdory potížím

Pro bronzový výsledek si Pešek tehdy dojel i navzdory tomu, že jeho stroj nebyl během závodu v ideální kondici. Jeho mechanici totiž po závodě zjistili, že se do karburátoru dostal písek a ucpaly se trysky.

Nad Peškovy síly byli v Kataru pouze jezdci stáje Aspar Hector Faubel a Gábor Talmacsi. Z vítězství se radoval první jmenovaný, který svého maďarského týmového kolegu porazil o pouhých 73 tisícin sekundy. Třetí Pešek už ale za Faubelem zaostal o téměž 17,5 sekundy.

Ve zbytku sezony jsme Peška mohli vidět na stupních vítězů ještě pětkrát. Největší radost mohl mít v čínské Šanghaji a na australském Phillip Islandu. Zde si totiž připsal svá první dvě vítězství (a současně jediná dvě) v mistrovství světa. Ve španělském Jerezu a ve francouzském Le Mans z toho byla druhá místa a před domácím publikem na Masarykově okruhu v Brně dosáhl stejně jako v Kataru na třetí příčku. V celkovém pořadí šampionátu si oproti roku 2006 Pešek polepšil a skončil čtvrtý. Po svém vítězství v Číně a ještě také po Velké ceně Francie se ale nacházel dokonce v čele průběžného pořadí.

Sezona 2007 se později ukázala jako Peškova nejlepší v mistrovství světa. Od roku 2008 až do sezony 2010 již působil ve třídě do 250 ccm, potažmo v Moto2. Zde dosáhl v závodě nejlépe na sedmé místo a zatímco v roce 2008 skončil celkově patnáctý, v roce 2009 čtrnáctý a v nedokončené sezoně Moto2 v roce 2010 až třicátý čtvrtý. Do MS se poté ještě vrátil s týmem Ioda v roce 2013 jako jezdec královské kubatury MotoGP. V tomto případě ale žádné body nezískal.

Naváže Salač?

Od roku 2007 již žádný český závodník v Kataru na stupně vítězů nevystoupil. Nejblíže byl v roce 2014 Jakub Kornfeil, který dorazil do cíle závodu Moto3 jako šestý. V nedělním závodě sezony 2022 ale bude mít nemalou šanci na zisk druhého českého pódia v Kataru Filip Salač. Jezdec stáje Gresini totiž vyrazí do svého prvního závodu ve třídě Moto2 jako čtvrtý.

Úvodní foto: Lukáš Pešek via Facebook

 

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.