Autoklub provoněla vůně olejových barev

Atmosféra klubového domu Autoklubu České republiky se v říjnu nese nejen ve znamení vůně benzínu, ale i vůně olejových barev.

Feiglgallery exkluzivně představila [hyper]realistické obrazy unikátních automobilů z umělecké tvorby akademického malíře Pavla Holého. Na výstavě s názvem No Photos – Classic cars klasickou malbou si tak na své přijdou milovníci aut, ale i umění.

Akademický malíř Pavel Holý (1968) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze v Ateliéru klasických malířských technik profesora Zdeňka Berana. Svou vášeň pro automobily sdílí ve svých hyperrealistických obrazech.

Jeho portréty starých veteránů i moderních luxusních vozů jsou unikátní. Odhaluje půvab každého detailu. Převádí lak a chrom do precizní olejomalby na plátno nebo na desku technikou, kterou používali staří mistři v 17. - 19. století.
Výstava probíhá v přízemním salonu Grand Prix. „Nápad ji uspořádat vznikl, když jsem tady na konci června se synem obdivoval expozici formule 1 Red Bull a historického monopostu Tatra. Nádherné prostory, je skvělé, jak Autoklub otvírá své sídlo návštěvníkům,“ vysvětluje  Pavel Feigl, majitel Feiglgallery.

„Do našich plánů kulturních aktivit zasáhla pandemie, poslední velkou výstavu jsme tak pořádali vloni v lednu. Snad bude epidemická situace příznivá a obnovíme činnost i na tomto poli. Umění k Autoklubu tradičně patří, což připomíná plastika Před startem v prvním patře klubového domu. Zahájení výstavy obrazů Pavla Holého je první vlaštovkou, na kterou navázal také Den architektury,“ sdělil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR.

Pavel Holý automobily maluje již od dětství, svědčí o tom i neustálé poznámky v žákovské knížce, nakonec návštěvníci výstavy je uvidí zakomponované do jedné z expozic.

„Na automobily pohlížím nejenom jako na technické stroje, ale hlavně jako na umělecké artefakty, které se svojí krásou a dokonalostí tvarů přímo dotýkají hranic moderního umění,“ vyznává se Holý. Během studií na Akademii výtvarných umění byla témata automobilů považována za spíše nedůstojná.

Velkou podporou mu byl prof. Zdeněk Beran a tehdejší rektor AVU prof. Milan Knížák. Inspirovala ho tvorba Theodora Pištěka, kterému patří dík za to, že přenesl automobil z papíru na velká plátna a povznesl ho ze zadních stránek časopisů na stěny výstavních síní. Dnes jsou obrazy Pavla Holého zastoupeny ve veřejných i soukromých sbírkách. Jeho dílo je také ve sbírce Národní galerie v Praze.

Obrazy Pavla Holého často přivádí diváka k úžasu, který nejednou spontánně vyřkne: „Je  to obraz anebo fotka?! Jak tohle může někdo namalovat?!“

„To je nejlepším důkazem, že se Pavlu Holému podařilo ve svých obrazech zachytit krásu ikonických vozidel lépe, než by to dokázal fotoaparát. Díky brilantnímu malířskému provedení a trpělivosti, s kterou dokáže reprodukovat i ty nejmenší detaily a každý odraz světla, vytváří mistrovská díla, která vypadají realističtěji než jejich fotografické reference,“ ví Feigl.  

Instalaci obrazů zatraktivnily i další exponáty. Svoji roli budou hrát modely autíček z dětských let, které jsou námětem obrazů autora, ale hlavním skvostem bude závodní vůz Bugatti T37 z roku 1926, který laskavě propůjčila paní Marketa Profeldová, ředitelka závodu Zbraslav-Jíloviště. Výstava je přístupná veřejnosti zdarma každý všední den od 1. do 31. října 2021 v čase 9:00 až 18:00 hodin.

Feiglgallery k výstavě také připravila limitovanou edici speciálních luxusních aluminiových tisků obrazů Pavla Holého a děti se můžou zapojit do výtvarné soutěže autorských omalovánek.

Foto: Autoklub ČR

 

Fotogalerie